Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Oświadczenie majątkowe żony Morawieckiego. Premier: nie trzeba nic dodawać

226
Podziel się:

- Do oświadczenia, które przedstawiła moja żona ws. działek, nie trzeba nic dodawać. Wszystkie transakcje odbyły się po cenach rynkowych, na co są stosowne dokumenty - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Oświadczenie majątkowe żony Morawieckiego. Premier: nie trzeba nic dodawać
Wszystkie transakcje odbyły się po cenach rynkowych - twierdzi premier Mateusz Morawiecki (PAP, Piotr Nowak)

Szef rządu zapytany we wtorek o to, dlaczego jego żona nie opublikowała jeszcze oświadczenia majątkowego zaznaczył, że do oświadczenia, które już przedstawiła "nie trzeba nic dodawać".

- Wszystkie transakcje odbyły się po cenach rynkowych. Na to są stosowne dokumenty, również dokumenty biegłych, którzy specjalizują się w wycenach, a do tych, którzy próbują zbijać na tym swój kapitał polityczny, mogę tylko skierować taką radę, żeby opierać się na faktach, a nie na swoich wyobrażeniach - powiedział Morawiecki.

14 mln zł za działki kupione za 700 tys. zł

6 grudnia portal tvn24.pl podał, że żona szefa rządu Iwona Morawiecka zarobiła ponad 14 mln zł na sprzedaży działek we Wrocławiu, które razem z mężem kupili w 2002 roku za 700 tys. zł.

Zobacz także: Zamęt wokół działek Morawieckich. Będzie kontrola

"Dwa lata temu żona premiera obiecywała, że jeśli miasto będzie chciało wybudować na tym gruncie drogę, odsprzeda potrzebną część po cenie zakupu wynikającej z aktów notarialnych z uwzględnieniem inflacji, a otrzymaną kwotę przeznaczy na cele charytatywne. Nieruchomość za 14,9 mln zł kupiła spółka, która powstała 10 miesięcy przed transakcją" - podał portal.

W oświadczeniu przesłanym wówczas PAP Iwona Morawiecka, odpierając zarzuty, zaapelowała o ich nierozpowszechnianie oraz rzetelność w podawaniu szczegółów dotyczących sprzedaży przez nią działek na wrocławskim Oporowie.

Zaznaczyła, że zakup ziemi na Oporowie odbył się w 2002 roku po cenach rynkowych, bez preferencji cenowych, a "rynkowy poziom ceny został potwierdzony dwoma operatami szacunkowymi wykonanymi przez dwóch różnych biegłych z zakresu obrotu nieruchomościami".

Dodała, że w 2012 r. wykupiony został właściciel 25 proc. wskazanych działek, bez czego samodzielne dysponowanie nieruchomością było niemożliwe. "W związku z powyższym łączna cena zakupu (rok 2002 oraz 2012) oraz koszty (PCC, notarialne, inne) wyniosła około 2,6 mln złotych" - oświadczyła.

"Zgodnie ze składanymi przeze mnie wcześniej deklaracjami, w podpisanej przeze mnie umowie sprzedaży, kupujący zostali zobowiązani do nieodpłatnego przekazania miastu Wrocław części działki potrzebnej do przeprowadzenia inwestycji publicznej polegającej na budowie dróg i chodników na tym terenie, co potwierdza zapis w akcie notarialnym.

Ziemia kupiona od Kościoła

Sprzedająca zobowiązuje Stronę Kupującą, aby w chwili uchwalenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przekazała, na żądanie i na warunkach określonych przez Urząd Miejski we Wrocławiu (w tym nieodpłatnie) części nabywanych Nieruchomości, które zgodnie z zapisami nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczone będą pod budowę pasa jezdni oraz chodnika. Kupujący zobowiązują się wykonać powyższy zapis" - poinformowała Morawiecka.

W oświadczeniu podała też, że cena sprzedaży ziemi wyniosła 14,9 mln złotych. "Ostatnia wycena wykonana około 2 lata temu, także przez biegłego, określała wartość nieruchomości na około 14 mln złotych" - zaznaczyła.

O dwóch działkach wielkości 14,8 oraz 0,19 hektara na wrocławskim Oporowie, kupionych w 2002 roku przez Mateusza i Iwonę Morawieckich, zrobiło się głośno w 2019 roku po publikacji "Gazety Wyborczej", która napisała, że warte w chwili zakupu 4 mln złotych działki Morawieccy kupili od Kościoła za 700 tys. zł.

Po publikacji premier zlecił biegłym wycenę nieruchomości. Ci ich wartość ocenili na 14,3 mln zł. Od grudnia 2013 roku - kiedy Morawiecki był jeszcze prezesem banku BZ WBK - w wyniku podziału majątku właścicielką działek była wyłącznie żona szefa rządu - pisze "GW".

Z aktu notarialnego, do którego dotarł tvn24.pl, wynika, że 20 sierpnia 2021 roku Iwona Morawiecka sprzedała działki w sumie za 14,9 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(226)
Prawda
2 lata temu
Coś mi się wydaje, że nowo wybrana władza udowodni krętactwa z klerem i skonfiskuje im cały majątek do zera.
FFF
2 lata temu
Panie Morawiecki!!!!!!!!!Jeżeli by to była prywatna działka Kardynała Gulbinowicza to mógłby ją nawet panu sprezentować w formie darowizny! Natomiast jeżeli to była działka kościoła to informacja o jej sprzedaży powinna być podana do wiadomości publicznej a nie tylko panu! Wtedy by kupił ją ten co by za nią najwięcej zapłacił!!
FFF
2 lata temu
Panie Morawiecki!!!!!!!!!Jeżeli by to była prywatna działka Kardynała Gulbinowicza to mógłby ją nawet panu sprezentować w formie darowizny! Natomiast jeżeli to była działka kościoła to informacja o jej sprzedaży powinna być podana do wiadomości publicznej a nie tylko panu! Wtedy by kupił ją ten co by za nią najwięcej zapłacił!!
podatnik
2 lata temu
Po czym poznać że Morawiecki łże ....? otwiera usta
Pijotr
2 lata temu
Ten człowiek kiedyś komuś oko wykole nochalem. Z dnia na dzień dłuższy.
...
Następna strona