Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
granice
12.06.2020 11:32

Otwarcie granic w strefie Schengen. Nie będzie kwarantanny po powrocie do kraju

Od soboty, czyli właściwie od północy 13 czerwca Polska otwiera granice. Zniesione zostaną kontrole. Zamknięte jednak pozostaną zewnętrzne granice UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP)
Kontrole na wewnętrznych granicach UE będą jedynie wyrywkowe.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczące otwarcia granic Polski w ramach strefy Schengen.

Oznacza to, że w nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej.

Kontrole będą prowadzone jedynie wyrywkowo - tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce. Oznacza to również brak konieczności przechodzenia dwutygodniowej kwarantanny po przybyciu do kraju.

Zobacz: Kiedy otwarcie granic? Minister podaje państwa, do których pojedziemy na początku

"Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny. Kraje sąsiadujące z Polską zostały już poinformowane o ruchu Polski. Dzięki temu mają czas na przygotowanie się na zmiany" - informuje resort spraw wewnętrznych i administracji.

Skąd wybór tego terminu otwarcia granic? Ma to związek z zaleceniami Komisji Europejskiej, która rekomendacjami, aby znieść kontrole granic wewnętrznych w UE od 15 czerwca 2020 roku.

Zamknięte pozostają jednak granice zewnętrzne. Dotyczy to Ukrainy, Białorusi i Rosji. Wyjątek stanowi jedynie z Litwa. Tu granice zostały zniesione w piątek o godzinie 9:00 - więc już teraz możliwe jest swobodne przekraczanie granicy polsko-litewskiej - informuje RMF24.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-06-2020

gosiadopiero sie zarazy nazjeżdza

12-06-2020

dadaciekawe bo granica ze Słowacją szybko otwarta dla Polaków nie będzie ! to jest rekomendacja UE a nie nakaz !

12-06-2020

JanCo z tego że my otwieramy jak Słowacja zamyka dla Polaków :D bo nie chcę u siebie zarazy

Rozwiń komentarze (39)