Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Natalia Kurpiewska
|
aktualizacja

Otwarte hotele i ogródki restauracyjne jeszcze w maju. Minister Gowin podał scenariusz

133
Podziel się

Ogródki restauracyjne, połowa miejsc w hotelach i handel mogą zostać odrmożone jeszcze w maju. O terminach odmrażania wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin rozmawiał w poniedziałek z przedstawicielami Rady Przedsiębiorczości. W grę wchodzi początek miesiąca - tak chciałby biznes. Gowin mówi o "uwolnieniu całej gospodarki do końca maja".

Otwarte hotele i ogródki restauracyjne jeszcze w maju. Minister Gowin podał scenariusz
Jarosław Gowin (Materiały prasowe, KPRM, P. Tracz)
bErEuwjp

- 4 maja to powinien być start szybkiego odmrażania gospodarki - przyznał Gowin, rozmawiając z dziennikarzami po spotkaniu z przedsiębiorcami. Powiedział, że w konsultacjach z przedsiębiorcami ustalono, iż zaraz po majowym długim weekendzie "trzeba otworzyć cały handel i ogromną większość usług". Jak wymieniał, może chodzić też o ogródki restauracyjne oraz pulę 50 proc. miejsc w hotelach. Zachowane byłyby rygory sanitarne.

Gowin zastrzegł, że na razie są to propozycje, a decyzje będzie podejmował rząd. - Decyzje rządowe zapadają w połowie tygodnia - zapowiedział. Kreślił też długofalowy scenariusz: do końca maja cała polska gospodarka powinna być uwolniona.

Według rozmówców money.pl ze strony przedsiębiorców data 4 maja to ich propozycja. - Wicepremier Gowin nie wydawał się zaszokowany naszą propozycją, wysłuchał jej i wydaje się, że będziemy mieli jego wsparcie co do luzowania obostrzeń od 4 maja - mówi jeden z naszych rozmówców.

bErEuwjr
Zobacz także: Babcia+. Rodzic zyska, dziadkowie stracą? Ekspert ocenia rządowy pomysł

Ostateczną decyzję poznamy w najbliższą środę. Wtedy odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- W najbliższą środę będą komunikowane decyzje dotyczące sytuacji epidemicznej i wynikającej z niej decyzji o luzowaniu obostrzeń - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Podana będzie kompleksowa informacja co do sektorów, dat oraz warunków epidemicznych, które muszą być spełnione.

bErEuwjx

Obostrzenia w Polsce. Odmrażanie gospodarki

Branża gastronomiczna jest zamrożona już od kilku miesięcy. Możliwe jest jedynie serwowanie jedzenie na wynos lub w dostawie. Zamknięte pozostają też hotele (do 3 maja), a działalność galerii handlowych została ograniczona. Otwarte mogą być m.in. sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe i księgarnie.

Wraz ze spadkiem dziennych nowych odnotowanych zakażeń, rząd zdecydował się na regionalizację obostrzeń. Od 26 kwietnia w 11 województwach otwarte są m.in. salony kosmetyczne i fryzjerskie. Oprócz tego, klasy 1-3 wróciły do hybrydowego nauczania.

W części województw obostrzenia nie zostały poluzowane. Są to regiony, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35. Te województwa to: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, opolskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErEuwjS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(133)
alex
3 miesiące temu
Niech otwierają jak najbardziej. Ludziom już się chce wyjść. Do tej pory zamawiałem z roomservice jedzenie. Przyjeżdżało zawsze ciepłe, to był tego plus a na ogródku to zaraz wystygnie. Chyba będę zamawiać normalnie do domu dalej.
Hor
3 miesiące temu
30 mają to "w maju", no nie?
czl
3 miesiące temu
Do roboty, a nie " majówki". Ktoś na ten bajzel musi zarobić
bErEuwjT
bbb
3 miesiące temu
Gowin zwolenik sprowadzanie Ukraińćów do Polski i robienie z nich elit ..to pinokio hipokryzji
magiczna rozd...
3 miesiące temu
zniknijcie juz
...
Następna strona