Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

"Otwock 2.0. Tylko kasa dwa razy większa". 200 mln na Centrum L. Kaczyńskiego w Chełmie

96
Podziel się:

Wpierw 100 mln zł rozpisane na najbliższą dekadę dla instytutu w Otwocku, teraz kolejne miliony dofinansowania dla Chełma na Centrum Prawdy i Pojednania im. Lecha Kaczyńskiego. To "Otwock 2.0. Tylko kasa dwa razy większa" - skomentował poseł Michał Szczerba.

"Otwock 2.0. Tylko kasa dwa razy większa". 200 mln na Centrum L. Kaczyńskiego w Chełmie
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na czele którego stoi Piotr Gliński, dogadało się prezydentem miasta Chełm (GETTY, SOPA Images)

Jeszcze nie umilkły echa porozumienia między Ministerstwem Kultury z Miastem Otwock o wspólnym prowadzeniu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zagwarantowaniu mu 100 mln zł finansowania, a już na jaw wychodzą kolejne układy i wydawane pieniądze.

"Powstaje nowa instytucja kultury: Centrum Prawdy i Pojednania im. L. Kaczyńskiego w Chełmie. Jest gotowa umowa Gliński - Prezydent z PiS. Na 14:00 zwołano pilną sesję. Gigantyczna przechowalnia PiS. Z budynku chcą wyrzucić szkołę!" - donosi na platformie X poseł Michał Szczerba.

"Otwock 2.0, tylko kasa dwa razy większa. 200 mln!" - skomentował.

Chodzi o dofinansowanie Centrum Prawdy i Pojednania imienia Lecha Kaczyńskiego. Ma być to wspólna decyzja ministra kultury Piotra Glińskiego i prezydenta miasta Chełm Jakuba Banaszka (pochodzącego z PiS). W ramach umowy ministerstwo ma wyłożyć 180 mln, a miasto dołożyć pozostałe 20 mln zł - donosi "Gazeta Wyborcza".

Radni mają zdecydować

Jak podał lokalny portal "Super Tydzień Chełmski", na godzinę 14:30 zaplanowano nadzwyczajną sesję Rady Miasta Chełm. "Radni mają się spotkać, aby podjąć uchwałę w sprawie wpisania do wieloletniej prognozy finansowej prawie 180 mln zł na budowę wołyńskiego muzeum" - czytamy.

Jak zaznaczył poseł Szczerba podczas rozmowy w Sejmie z reporterką Justyną Dobrosz-Oracz, Rada "ma przyklepać pisowski deal". Jak dodał, na terenie planowanego centrum znajduje się Społeczna Szkoła Podstawowa. Ma zostać zlikwidowana. "Jej władze dostały informacje, że się mają wyprowadzić. Dzieci będą wyrzucone ze szkoły, którą kochają" - przekazał poseł Szczerba.

Minister mówi o realizowaniu polityki

O podpisaniu współpracy resort kultury poinformował 10 października. - Ta instytucja zasługuje na inwestycje, które dadzą jej możliwość dalszego rozwoju – powiedział podczas podpisywania listu intencyjnego Piotr Gliński.

- Polityka naszego rządu polega na wspieraniu ważnych dla naszej tożsamości instytucji regionalnych i zwiększaniu liczby instytucji współprowadzonych. Gdy rozpoczynałem w MKiDN swoją pierwszą kadencję było ok. 30 instytucji prowadzonych lub współprowadzonych, teraz jest ponad 60 takich instytucji w Polsce – wyliczał minister kultury.

Miasto Chełm powołało instytucję Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w maju.

Jak wyjaśniał Gliński, w miejscu, w którym zostanie wybudowane Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, będzie można stworzyć także część poświęconą kwestii pamięci i pojednania, czyli edukacji dotyczącej świadomości dwóch narodów. - W pierwszej kolejności musimy jednak przekonać ukraińskich partnerów do bezwarunkowej zgody na poszukiwanie i ekshumację ofiar Rzezi Wołyńskiej - zaznaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
Chełmianin
3 miesiące temu
Budynek jest wyremontowany i w dobrym stanie. Kiedyś był w tym budynku sztab szpitala wojskowego i magazynów wojskowych zbudowany za cara. Te 200 milionów to dla spadochroniarzy z PIS. Już w Chełmie był kiedyś wiceprezydentem ten przekrętach Cieszyński gdy go odwołano po aferze z respiratorami. Był też Cieszyński w radzie MPEC w Chełmie i kręcił lody i wystawił MPEC na sprzedaż . Był oferent swój i dawał 20 milionów ale się zgłosił ktoś spoza układu i dawał 40 milionów . Przetarg unieważniono. Ale Cieszyński narobił bałaganu z opłatami za ciepło. Setki umów wypowiedziano i teraz jest bajzel. Cieszyński też nadzorował prace remontowe na ulicy Rejowieckiej .Już teraz po dwóch latach wymieniono nawierzchnię bo odebrano spartaczoną inwestycję. Jestem z Chełma i widzę jak kręcą lody.
Pociągnąć
4 miesiące temu
go do odpowiedzialności karnej za niegospodarność.
poeta
4 miesiące temu
Gliński marnuje duże pieniądze na niepotrzebne projekty-fanaberie , powinien za to odpowiedzieć
DOM 4
4 miesiące temu
Panie Gliński to w tym Otwocku już Pan na zawsze pozostanie , będą pamiętać do sądnych dni . Taki człowiek który świadomie niszczy Polskę powinien już siedzieć . To Prezydent przedłużył im inwigilację i niszczenie Polski i Polaków . Hańba temu PiS-owi . Panie Prezydencie to Pan zdemoralizował Rząd Morawieckiego do kradzieży Państwa i jego rozwalenia . Panie Tusk ,PiS należy rozliczyć " DŻYLNIE " .
any
5 miesięcy temu
Ci Polacy, którzy głosowali na PiS dowiedzą się prawdy jaka patologia panowała w tej partii jak Kaczyński straci kontrolę nad mediami rządowymi i będą mogli stwierdzić, że ich wybrańcy nie są tacy jak byli pokazywani przez telewizję rządową TVPiS. Wkrótce dowiedzą się o niezliczonych aferach, korupcji, nepotyzmie, szerokiej patologii pod rządami Kaczyńskiego, Szydło, Morawieckiego i jak PiS głęboko zdeformował relacje społeczne. Ministrowie zdemoralizowanego rządu po przegranych wyborach zamiast się pakować to powołują nowe instytucje na wieloletnie kadencje i wykradają miliardy dla swoich przyjaznych osób jak np. Gliński w Otwocku czy Chełmie. Te pieniądze muszą wrócić do skarbu państwa po przejęciu władzy przez rząd Tuska a winnych sprawiedliwie rozliczyć
...
Następna strona