Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|
aktualizacja

Pacjenci testują sztuczną trzustkę. "Brzmi jak science fiction"

4
Podziel się:

900 pacjentów z Wielkiej Brytanii, którzy cierpią na cukrzycę, testuje sztuczną trzustkę. Urządzenie samo dozuje pacjentom leki, dzięki czemu nie muszą oni stosować tradycyjnych testów wymagających próbki krwi, ani robić sobie zastrzyków z insuliny. "Technologia i maszyny są nieodłączną częścią tego, jak żyjemy na co dzień" - powiedziała BBC prof. Partha Kar, krajowa doradczyni ds. cukrzycy.

Pacjenci testują sztuczną trzustkę. "Brzmi jak science fiction"
Pacjenci z cukrzycą testują sztuczną trzustkę (Adobe Stock, pixdesign123)

Sztuczna trzustka to niewielkie urządzenie, które dzięki umieszczonemu pod skórą pacjenta czujnikowi pozwala monitorować poziom cukru we krwi. Zawarta w urządzeniu pompa wprowadza do organizmu odpowiednią ilość insuliny. To pozwala zapobiegać zagrażającym życiu atakom hipoglikemii.

System nie jest w pełni automatyczny. Aby działał jak należy, do połączonej z urządzeniem aplikacji mobilnej trzeba wpisywać ilość zjedzonego cukru.

Jakość życia

W trwających w Wielkiej Brytanii testach urządzenia bierze udział około 900 osób, w tym 200 dzieci.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pomoc dla dzieci w Ukrainie. "Tam szkoły nie działają"
"Przed zastosowaniem sztucznej trzustki wszystko odbywało się ręcznie. W nocy musieliśmy ustawiać budzik co dwie godziny, aby robić nakłucia palców i korekty insuliny, aby poradzić sobie ze wzrostem i spadkiem poziomu cukru we krwi Charlotte" - mówi BBC Ange Abbott, matka chorej na cukrzycę sześciolatki.

Cukrzyca zabija

Jeśli poziom cukru we krwi nie jest utrzymywany pod kontrolą, pacjenci z cukrzycą ryzykują długotrwałe uszkodzenie serca, nerek, oczu i nerwów.

"Posiadanie urządzeń do monitorowania i dostarczania leków pacjentom z cukrzycą brzmi całkiem jak science fiction, ale technologia i maszyny są nieodłączną częścią tego, jak żyjemy na co dzień" - powiedziała w rozmowie z BBC prof. Partha Ka, brytyjska konsultantka ds. cukrzycy.

Wyniki badań, opracowane na podstawie testów sztucznej trzustki, będą częścią szerszej analizy brytyjskiego narodowego instytutu opieki zdrowotnej, który chce wprowadzenia jakiegoś sposobu stałego monitorowania poziomu cukru we krwi u wszystkich pacjentów zmagających się z cukrzycą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
garu
2 lata temu
wymyślanie takich urządzeń to jest bestialstwo i sadyzm ...podtrzymywania żałosnej egzystencji z tą chorobą to jest znęcanie się na takimi ludźmi ..wiem co mówią bo sam do nich należę ..prócz kontroli glikemii nie ma życia ... samo życie staje sie jednym wielkim problemem więc po co je przedłużać ?
cukrzyk
2 lata temu
Pismaki to u nas jest juz 25 lat .
Tima
2 lata temu
Dobra keto dieta i po problemie z cukrzyca, nadcisnieniem i wieloma innymi chorobami bez zadnych lekow. 😁
Lee
2 lata temu
To nie sztuczna trzustka tylko zwykła pompa insuliny, takie ma każde dziecko chorujące na cukrzycę od 20 lat! A dorosły jak se kupi...