Notowania

Paliwo na Orlenie będzie jeszcze tańsze. Prezes obiecuje

Prezes Orlenu zapewnia, że ceny paliw na stacjach należących do koncernu będą nadal spadać. - Obniżki trwają od listopada, a w najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych spadków - powiedział Daniel Obajtek w rozmowie z PAP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Stefan Maszewski/Reporter)

Zdaniem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, przy sprzyjającej sytuacji makroekonomicznej tendencja spadkowa cen paliw utrzyma się nie tylko w najbliższych dniach, ale też w przyszłości.

Zobacz też: Nadchodzi złota era gazu. To będzie najważniejsze paliwo dla zielonej gospodarki

- Ceny paliw na naszych stacjach systematycznie spadają od listopada. W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych obniżek. I jeśli sytuacja makroekonomiczna będzie sprzyjająca - chodzi zarówno o cenę surowca, jak i kurs dolara do złotego - to ta tendencja utrzyma się - powiedział w rozmowie z PAP Daniel Obajtek.

Jak dodał, średnie ceny paliw w Polsce nadal należą do najniższych w Europie. Prezes Orlenu podkreślił, że popyt na diesla w naszym kraju jest wysoki, co wynika z dynamicznego wzrostu gospodarki.

- Na cenę diesla ma wpływ jego zwiększony import, gdyż nasze rafinerie już pracują na maksimum swoich mocy. Dlatego dywersyfikujemy dostawy ropy i optymalizujemy koszty jej przerobu. Ważne są więc inwestycje, które umożliwią wzrost mocy przerobowych, bo paliwa produkowane we własnych rafineriach są tańsze - powiedział Obajtek.

Po trzech kwartałach 2018 r. polskie rafinerie miały jedynie 73 proc. udziału w zaspokajaniu krajowego popytu na diesla. 27 proc. popytu zaspokaja import.

- Na rynku benzyn sytuacja jest inna. Popyt na benzyny jest mniejszy niż potencjał krajowej produkcji - dodał prezes Obajtek. Udział produkcji krajowej w całości dostaw wynosi obecnie 99 proc.

Biuro analityczne Reflex w raporcie z końca grudnia prognozowało, że początek 2019 r. prawdopodobnie przyniesie dalsze obniżki cen paliw na stacjach, a ich skala będzie determinowana m.in. rozwojem sytuacji na rynku ropy i warunkami na rynku krajowym.

Z danych Refleksu wynika, że na przestrzeni całego 2018 r. ceny benzyny Eu 95 wzrosły średnio o 2,56 proc., Superplus 98 o 3,61 proc., a oleju napędowego o 10,94 proc.

Jednak licząc od początku listopada 2018 do początku stycznia 2019 r. ceny "95" są niższe o 5,8 proc., "98" potaniała o 4,1 proc., a ropa zniżkowała o 3,8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny paliw, paliwo, orlen, daniel obajtek, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-01-2019

PjbTeraz jak ropa drożeje państwowy koncern paliwowy obniża ceny, a miesiącami gdy była tania karmił nas Polaków jednymi z wyższych cen w Europie !!! … Czytaj całość

09-01-2019

jeżdziecDlaczego olej napędowy jest droższy od benzyny skoro jest tańszy w produkcji.Brakuje kasy to się łupi obywateli.

09-01-2019

PolakŻałosny jesteś chłopie mieszkam w mieście gdzie blisko siebie jest Orlen BP i Schel i oRLEN MA NAJDROŻEJ !

Rozwiń komentarze (62)