Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Paliwo na Orlenie będzie jeszcze tańsze. Prezes obiecuje

62
Podziel się:

Prezes Orlenu zapewnia, że ceny paliw na stacjach należących do koncernu będą nadal spadać. - Obniżki trwają od listopada, a w najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych spadków - powiedział Daniel Obajtek w rozmowie z PAP.

Paliwo na Orlenie będzie jeszcze tańsze. Prezes obiecuje
(East News, Stefan Maszewski/Reporter)
bEKgAibp

Zdaniem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, przy sprzyjającej sytuacji makroekonomicznej tendencja spadkowa cen paliw utrzyma się nie tylko w najbliższych dniach, ale też w przyszłości.

Zobacz także: Zobacz też: Nadchodzi złota era gazu. To będzie najważniejsze paliwo dla zielonej gospodarki

- Ceny paliw na naszych stacjach systematycznie spadają od listopada. W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych obniżek. I jeśli sytuacja makroekonomiczna będzie sprzyjająca - chodzi zarówno o cenę surowca, jak i kurs dolara do złotego - to ta tendencja utrzyma się - powiedział w rozmowie z PAP Daniel Obajtek.

bEKgAibr

Jak dodał, średnie ceny paliw w Polsce nadal należą do najniższych w Europie. Prezes Orlenu podkreślił, że popyt na diesla w naszym kraju jest wysoki, co wynika z dynamicznego wzrostu gospodarki.

- Na cenę diesla ma wpływ jego zwiększony import, gdyż nasze rafinerie już pracują na maksimum swoich mocy. Dlatego dywersyfikujemy dostawy ropy i optymalizujemy koszty jej przerobu. Ważne są więc inwestycje, które umożliwią wzrost mocy przerobowych, bo paliwa produkowane we własnych rafineriach są tańsze - powiedział Obajtek.

bEKgAibx

Po trzech kwartałach 2018 r. polskie rafinerie miały jedynie 73 proc. udziału w zaspokajaniu krajowego popytu na diesla. 27 proc. popytu zaspokaja import.

- Na rynku benzyn sytuacja jest inna. Popyt na benzyny jest mniejszy niż potencjał krajowej produkcji - dodał prezes Obajtek. Udział produkcji krajowej w całości dostaw wynosi obecnie 99 proc.

Biuro analityczne Reflex w raporcie z końca grudnia prognozowało, że początek 2019 r. prawdopodobnie przyniesie dalsze obniżki cen paliw na stacjach, a ich skala będzie determinowana m.in. rozwojem sytuacji na rynku ropy i warunkami na rynku krajowym.

bEKgAiby

Z danych Refleksu wynika, że na przestrzeni całego 2018 r. ceny benzyny Eu 95 wzrosły średnio o 2,56 proc., Superplus 98 o 3,61 proc., a oleju napędowego o 10,94 proc.

Jednak licząc od początku listopada 2018 do początku stycznia 2019 r. ceny "95" są niższe o 5,8 proc., "98" potaniała o 4,1 proc., a ropa zniżkowała o 3,8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKgAibS
KOMENTARZE
(62)
Cyfra Pi
3 lata temu
Przecież koszty cen w poszczególnych krajach powinno się liczyć w sile nabywczej pensji w danym kraju. Co z tego, że Holender płaci więcej euro za litr benzyny niż Polak jeśli za swoją pensję może kupić cztery razy więcej paliwa!!!
qw
3 lata temu
poczekamy,zobaczymy. przyjda wakacje to znowu zupa pojdzie 1,5zł do góry
Arczi
3 lata temu
zaskoczony byłem jak dzisiaj podjechałem zatankować tivoli żonie myślałem że to błąd w cenie jest że benzyna kosztuje poniżej pięciu złotych a tu jednak tak jest. Ciekawe jak długo się taka cena utrzyma
bEKgAibT
Zachodniopomo...
3 lata temu
Goleniów 5,19 on nic nie taniej
Ma
3 lata temu
Wybory wybory
...
Następna strona