Notowania

Opłata emisyjna już obowiązuje. Eksperci: ceny paliw wzrosną

80 zł od każdego 1 tys. litrów paliwa - tyle wynosi obowiązująca od 1 stycznia opłata paliwowa. Przedstawiciele koncernów twierdzą, że wzrostu cen na stacjach nie będzie. Eksperci są mniej optymistyczni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Przedstawiciele koncernów twierdzą, że wzrostu cen na stacjach nie będzie. Eksperci są mniej optymistyczni.

Opłatę emisyjną Sejm wprowadził w ubiegłym roku. 15 proc. z pobieranych od każdego 1 tys. litrów sprzedanego paliwa, ma trafić do nowo utworzonego Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Reszta do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przedstawiciele największych koncernów paliwowych twierdzą, że opłatę wezmą na siebie.

- Zarabiamy na kliencie, trzeba o niego dbać. Jeśli odejdzie z powodu wyższych cen, to odejdzie na długo, dlatego lepiej go zatrzymać - mówił Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen w rozmowie z money.pl.

- Ta opłata jest tak marginalna, że mamy odwagę wziąć ją na siebie - deklarował z kolei prezes Lotosu Marcin Jastrzębski.

Przedstawiciele koncernu potwierdzają dziś swoje stanowisko.

- Zyskujemy przekonanie, że wprowadzenie opłaty emisyjnej nie będzie skutkować wzrostem cen dla naszych klientów detalicznych. W naszej polityce cenowej kierujemy się bowiem budowaniem długofalowych relacji z klientami - czytamy w stanowisku Lotosu, cytowanym przez TVN24.

Zdaniem ekspertów, podwyżek uniknąć się nie da.

- Mimo zapewnień ministra energii oraz krajowych producentów paliw, wprowadzenie nowego obowiązku będzie oznaczało wzrost cen hurtowych, a w konsekwencji wyższe ceny detaliczne - mówi Urszula Cieślak z BM Reflex, w rozmowie z TVN24.

Jak twierdzą analitycy, niskie ceny paliw na rynkach światowych pozwolą "ukryć" nową opłatę, ale prędzej czy później zostanie ona przerzucona na kierowców.

Jak szacuje Centrum Analiz Sejmowych, dochód z opłaty emisyjnej wyniesie 2 - 2,5 mld złotych. Z tych pieniędzy ma być finansowany rozwój elektromobilności oraz wymiana pieców, a to na służyć walce ze smogiem.

Tagi: opłata emisyjna, ceny paliw, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-01-2019

VOLFJak to możliwe, że ceny ropy spadają, a u nas paliwo ma być droższe. To fenomen obecnego premiera i tej " pięknej " i niezmiernie wykształconej Pani … Czytaj całość

03-01-2019

XXXCi sami eksperci którzy twierdzili że Polska zbankrutuje po pół roku rządów PIS?

03-01-2019

Pitmoże opodatkować też węgiel ? Jako główny czynnik smogu...

Rozwiń komentarze (14)