Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pandemia koronawirusa. Niemcy szybciej się podniosą od Hiszpanów

Europa lepiej przygotowana na radzenie sobie z pandemią koronawirusa niż w marcu, ale powrót do sytuacji sprzed kryzysu będzie trwał dłużej i w każdym kraju inaczej. Jak oceniają eksperci Goldman Sachs np.Niemcy odbudują gospodarkę dwa lata przed Hiszpanią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emanuel Macron.

Rosnąca liczba nowych zachorowań i kolejne ogniska covid-19 mogą znacznie spowolnić powrotu gospodarki do poziomu sprzed pandemii - ocenił Goldman Sachs, którego raport przytacza Polska Agencja Prasowa. Jak podkreślają eksperci różne kraje w różnym tempie będą odbudować swoje gospodarki.

Zauważyli jednocześnie, że obecnie Europa jest lepiej przygotowana do walki z koronawirusem niż w marcu. "Mimo, że spadek PKB w strefie euro przekroczył 10 proc. i osiągnął 12,1 proc., to i tak był mniejszy, niż przewidywano" -pisze Goldman Sachs.

Skutkiem pandemii jest jednak rekordowy spadek PKB. Sytuacja jest trudniejsza w krajach południowych niż tzw. Północy I tak podczas gdy gospodarka Niemiec skurczyła się o 10,1 proc. to już w Hiszpanii aż o 18,5 proc.

Zobacz też: Ceny żywności w górę. Ekspert wskazuje powody

Eksperci Goldman Sachs podkreślają, że ten podział północ-południe będzie również widoczny w tempie odbudowy gospodarki. Dlatego też Niemcy powrócą do pozycji sprzed pandemii w połowie 2021 r. niż np. Włochy, które mają na to szansę w końcu 2022 r., czy Hiszpania, która pozbiera się - według prognoz - nie wcześniej jak w połowie 2023 r. - wylicza PAP.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-08-2020

FredoNiemcy staną na nogi ale jak będą mieli nowydemokratyczny rząd a nie obecną dyktaturę. Same kłamstwa i oglupianie ludzi to obecny dyktatorski rząd. … Czytaj całość

05-08-2020

pioNatomiast w PL jest wszystko dobrze... w PL nie ma wirusa itd

Rozwiń komentarze (2)