Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pandemia koronawirusa wystawi nam potężny rachunek. "Miesiąc zamknięcia to spadek PKB o 2 pkt proc."

Każdy miesiąc zamknięcia gospodarki może nas kosztować spadek dynamiki wzrostu PKB o 2 pkt proc. - uważa minister finansów Tadeusz Kościński. Minister zapowiedział też nowelizację tarczy antykryzysowej tak, by pomoc objęła również duże firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister finansów Tadeusz Kościński (Fot: Tomasz Gzell)

Minister finansów Tadeusz Kościński odpowiadał na pytania podczas spotkania online zaaranżowanego przez Politykę Insight. Relację można śledzić na Twitterze.

- Nikt dziś nie wie, ile czasu potrwa pandemia ani jakie będą jej konsekwencje - zaznaczył minister. W podobnym tonie wypowiadał się w środę w programie specjalnym Wirtualnej Polski minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Nie ma żadnych danych na to, kiedy ta epidemia wygaśnie. Ona może wygasnąć w grudniu, styczniu albo wtedy, kiedy się pojawi szczepionka - powiedział.

Obejrzyj także: Szumowski o scenariuszach wygaśnięcia epidemii. "Może w grudniu, styczniu, może za 1,5 roku"

Minister został też zapytany o nowelizację budżetu. Przypomnijmy, zgodnie z ustawą budżetową zarówno dochody, jak i wydatki budżetu państwa mają wynieść po ok. 435,3 mld zł, ale w obecnych warunkach jest oczywiste, że nie uda się utrzymać budżetu zrównoważonego, o czym mówił m.in. minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Kościński zaznaczył, że nie są planowane cięcia wydatków. Jak pisaliśmy w money.pl, do czasowego zawieszenia 13. emerytury, ograniczeń w 500 plus i wydatkach na armię zachęcali ekonomiści,w tym prof. Jerzy Hausner.

Minister finansów stwierdził jednak: - Nie planujemy żadnych cięć wydatków, będziemy szukać oszczędności w administracji publicznej.

Dodał także, iż w rządzie nie rozmawia się o nowych podatkach. Zapowiadany zaś podatek cukrowy wejdzie na początku czerwca.

- Podatek bankowy musi zostać, ale rozważamy wyłączenie nowych kredytów na ratowanie firm z opodatkowanych aktywów. Rozmawiamy z bankami o ratowaniu gospodarki - podkreślił Tadeusz Kościński w czasie Q&A dla Polityki Insight.

Kościński odniósł się do sprawy finansowania tarczy antykryzysowej. I po raz kolejny usłyszeliśmy "za wcześnie". - Jest za wcześnie, aby decydować, jaka część programów tarczy będzie finansowana z emisji obligacji państwowych, a jaka dzięki gwarancjom dla innych podmiotów - powiedział.

Odniósł się również do postulatu przedsiębiorców, którzy apelują o przyspieszenie zwrotu VAT, bo takie pieniądze bardzo pomogłyby w czasach kryzysu. Niedawno BCC podawał, że większość firm nie odnotowała jakiegokolwiek przyspieszenia w zwracaniu VAT przez urzędy skarbowe.

Z danych ministra wynika jednak, że w styczniu zwroty VAT zajmowały ok. 60 dni, w lutym ok. 20 dni. - Cały czas pracujemy nad ich usprawnieniem, ale musimy kontrolować wnioski, aby nie dopuścić do powrotu mafii VAT-owskich - argumentował.

W nocy Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji "Tarczy Antykryzysowej 1.1". Zakłada ona m.in. ulgę w składkach dla firm do 49 pracowników czy zasiłek dla rolników objętych kwarantanną. Minister Kościński o poranku zapowiedział kolejne zmiany. - W kolejnej pomoc dla dużych firm, inwestycje i więcej e-administracji - zdradził. Nowelizacji spodziewa się za 2-3 tygodnie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, tadeusz kościński, koszty pandemii, pkb, budżet, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-04-2020

JuzekNic nie szkodzi. 500+ jest niezagrożone. NBP najwyżej dodrukuje pieniędzy.

09-04-2020

jolaNie pokazuje się. Siedzi z kalkulatorem w swoim pokoju, podlicza słupki i za każdym razem finanse mu się nie zgadzają.

09-04-2020

nkto Polska ma ministra finansów?

Rozwiń komentarze (21)