Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Panele słoneczne zintegrowane z dachem – czy to dobry pomysł?

73
Podziel się

Już kilkadziesiąt tysięcy budynków w Polsce wytwarza prąd z instalacji słonecznej na dachu. Teraz do gry wchodzi nowe rozwiązanie – domy od razu wyposażone w PV. Ile to kosztuje i czy w porównaniu z tradycyjną blachodachówką pokrytą panelami opłaca się?

Panele słoneczne
Panele słoneczne (Pixabay.com)
bEiOSVat

Standardowa instalacja fotowoltaiczna – 5,6 kW mocy za niecałe 17 tys. zł
Już 13 tysięcy instalacji fotowoltaicznych otrzymało w tym roku dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu powstały mikroinstalacje o mocy 72 megawatów – wystarczające do zasilenia 60 tysięcy średniej wielkości klimatyzatorów. Średni koszt instalacji wyniósł 25 600 zł, z czego właściciel zapłacił niecałe 17 tys. zł, a resztę dołożyło państwo poprzez dotację i ulgę w PIT.

Jeśli domownicy sami zużywają większość prądu (bo np. budynek jest ogrzewany pompą ciepła), inwestycja zwróci im się w ciągu 6-7 lat. Potem instalacja przynosi czysty zysk – jeśli nie zepsuje się któryś z większych elementów (np. inwerter), panele będą oszczędzały co roku w budżecie domowym około 3 000 zł.

bEiOSVav
Zobacz także: Zobacz też: Rekompensaty za prąd. "Zniekształcanie cen niczemu nie służy"

Instalacja zintegrowana z dachem – 5,6 kW mocy plus 37 m2 poszycia za nieco ponad 23 tys. zł
Cena zakupu i montażu paneli zintegrowanych z dachem jest nieco wyższa niż dla tych montowanych osobno – Całościowy koszt modułów wraz z okablowaniem i inwerterem przy rozbiciu na metr kwadratowy to około 900 PLN. W tym wypadku, mocowanie planowane jest bezpośrednio do standardowej konstrukcji drewnianej, przygotowanej np. pod blachę klasyczną lub dachówkę ceramiczną – informuje Waldemar Witkowski, inżynier z firmy ML System. Cena instalacji o mocy 5,6 kW wyniesie 33 600 zł czyli o ok. 30 proc. więcej niż standardowej, jednak wciąż wygląda to korzystnie w porównaniu do oddzielnego kładzenia dachu i fotowoltaiki.

bEiOSVaB

Od tej ceny można odjąć 5000 zł dotacji, a wyłożoną kwotę (28 600 zł) odliczyć od podatku PIT w kolejnym roku, co daje 5150 zł zwrotu. Łączny koszt poniesiony przez inwestora wyniesie więc 23 450 zł. Gdy właśnie projektujemy swój dom, warto zastanowić się nad dachem z paneli PV.

Kto w Polsce kupuje dachy z fotowoltaiki?
Firmy wykonawcze już widzą rosnące zainteresowanie takimi panelami. – Na samym początku zdecydowanie częściej udawało nam się przekonać do swoich rozwiązań duże firmy i instytucje publiczne – mówi Bartosz Wiśniewski z ML System S.A. – Ten rok przyniósł rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, w tym także tą zintegrowaną z budynkami, wśród klientów indywidualnych. Coraz częściej pod przysłowiową „strzechę” trafiają nasze carporty i pergole, szczególnie w przypadku klientów, którzy nie chcą modułów fotowoltaicznych na swoim dachu – dodaje Wiśniewski.
Jaka jest cena paneli w kolorze dachówki? Czy nowe panele na starym dachu zdadzą egzamin? Czy dom zasilany ze Słońca może być niezależny energetycznie? Jak dbać o dach z fotowoltaiki? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bernard Swoczyna, WysokieNapiecie.pl

bEiOSVaW
KOMENTARZE
(73)
Jan
rok temu
mam panele już 10 lat i oświadczam , ze nigdy sie nie zwróca
volter
rok temu
tak samo jak z autami elektr. ten sam bajer utrzymaj i napraw to zobaczyszile to kosztuje , a wymiana i utylizacja akumulatorów z tego samochodu jest bardziej szkodliwa dla środowiska od spalin które wydziela standartowe auto przez cały czas swojej egzystencji
Mam pytanie!
rok temu
Czy INWERTER to nie falownik? Znajomy Wloch byly fan solarkow po 10 latach uzywania musial wymienic falownik. Istalacja kosztowala 17.000€ a sam falownik po 10 latach 5.000€. Jak twierdzi, wiecej takiej decyzji nie podejmie.
bEiOSVaX
Marek
rok temu
Ciekawe 17000 za 5,6 KW. Bzdura totalna. Redaktorku w takiej cenie to możesz pomarzyć żeby zrobić instalację PV tej mocy. W zeszłym roku założyłem instalację na swoim domu 8 KW za 32000.I to była najtańsza oferta jaką znalazłem.
prawda
rok temu
mały domek ok.100 mkw ma powierzchnię dachu ok. 140 m.k2. Jak podaje "dziennikarz" (anonim) "Całościowy koszt modułów wraz z okablowaniem i inwerterem przy rozbiciu na metr kwadratowy to około 900 PLN" Czyli poszycie dachowe robiące prą kosztuje w tym wypadku 128700 PLN. To jest wartość tego budynku w stanie surowym zamkniętym. Komuś się we łbie pomieszało! Te wydatki nawet pokolenie pra-pra-wnuków nie zamortyzuje
...
Następna strona