Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Państwowe dotacje na przedsięwzięcia redemptorysty

1
Podziel się:

- Nie mam wcale wrażenia, że publiczne wydatki rządu na przedsięwzięcia związane z ojcem Rydzykiem maleją – powiedział poseł Krzysztof Brejza, komentując publiczne wydatki na przedsięwzięcia redemptorysty.

MSZ przekazał na projekty związane z o. Tadeuszem Rydzykiem od grudnia 2015 r.  1,784 mln zł brutto
MSZ przekazał na projekty związane z o. Tadeuszem Rydzykiem od grudnia 2015 r. 1,784 mln zł brutto (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Poseł Krzysztof Brejza zebrał dane na temat pieniędzy, jakie poszczególne ministerstwa przeznaczyły na współfinansowanie różnych przedsięwzięć związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Z udostępnianych mu danych wynika, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych od grudnia 2015 r. wydało na projekty toruńskich zakonników 1,784 mln zł brutto –donosi serwis "Onet".

Najwięcej, bo aż 926 tys. zł przeznaczono na Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, który działa pod auspicjami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Każdego roku przez cztery lata na ten cel trafiało od 190 do 260 tys. zł.

200 tys. zł MSZ dołożył do kamiennych tablic, które znajdują w kościele redemptorystów. Wypisano na nich nazwiska 1059 Polaków, którzy ponieśli śmierć w czasie II wojny światowej za ratowanie Żydów. Jak zauważa Onet, ich obecność w pewnym stopniu wytrąca przeciwnikom Rydzyka z ręki zarzut, że ma sympatie antysemickie.

Zobacz także: Obejrzyj: Młodzi na etacie zyskają nawet 3 tys. zł. Wiceminister zdradził dodatkowy cel zmiany

Z kolei Ministerstwo Kultury przyznało ojcu Rydzykowi 70 mln zł na muzeum, które ma przedstawiać historię polskiego chrześcijaństwa i nauczanie Jana Pawła II, ale też opowiedzieć o Polakach ratujących Żydów. Gdy okazało się, że koszty inwestycji będą wyższe od zakładanych, ministerstwo udzieliło zakonnikom promesy finansowej aż na 117 mln zł.

Pozostałe dotacje dotyczyły m.in. produkcji i emisji w internecie oraz w Tv Trwam trzech 30-minutowych reportaży o rotmistrzu Pileckim (za 180 tys. zł) i projektu związanego z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, na który złożyła się konferencja naukowa, dwie publikacje oraz kampania w mediach społecnzościowych (łącznie za 157 tys. zł) – wylicza "Onet".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(1)
Fuss
3 lata temu
No po prostu ładnie