Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Paraliżu na kolei nie będzie? "Jest wstępne porozumienie w sprawie podwyżek płac"

7
Podziel się:

W Polregio wypracowano wstępne porozumienie w sprawie podwyżek wynagrodzeń - poinformował Artur Martyniuk, prezes największego kolejowego przewoźnika pasażerskiego w Polsce. Zaznaczył jednak, że do zawarcia ostatecznego porozumienia ze związkowcami potrzebna jest jeszcze zgoda marszałków województw.

Paraliżu na kolei nie będzie? "Jest wstępne porozumienie w sprawie podwyżek płac"
Kolejarze grożą strajkiem generalnym 16 maja 2022 r. (East News, Artur Szczepanski/REPORTER)

"Odbyły się w ostatnich dniach konstruktywne rozmowy ze strona społeczną. Ich efektem jest wstępne porozumienie co do podwyżek wynagrodzeń o 400 zł w 2022 roku i o 300 zł w 2023 roku" - poinformował szef Polregio w środę.

Prezes Martyniuk zaznaczył, że aby zrealizować to wstępne porozumienie, Polregio musi uzyskać obecnie zgodę marszałków województw.

"Termin uzyskania zgód Marszałków to piątek, kiedy planowane jest podpisanie porozumienia ze związkami zawodowymi. Brak zgody Marszałków oznacza ryzyko strajku od najbliższego poniedziałku" - przekazał Martyniuk.

Związki zawodowe działające w Polregio poinformowały pod koniec kwietnia, że we wszystkich zakładach spółki, poza centralą, 16 maja tego roku zostanie przeprowadzony strajk generalny.

Uzasadniając swoją decyzję, związkowcy informowali, że "z uwagi na brak jakichkolwiek propozycji ze strony właścicieli - Agencji Rozwoju Przemysłu, Konwentu Marszałków Województw RP, jak i zarządu Polregio - oraz woli negocjacji rozwiązania problemu, w dniu 16.05. 2022 r. od godz. 0.01 we wszystkich zakładach spółki oprócz centrali zostanie przeprowadzony strajk generalny".

Jak zaznaczył wtedy w rozmowie z PAP prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek, udział w strajku nie jest przymusowy, w związku z czym każdy pracownik będzie indywidualnie podejmował decyzję o udziale w proteście.

"W referendum prawie 100 proc. opowiedziało się za strajkiem. W związku z tym jestem przekonany, że wszyscy pracownicy do niego przystąpią, czego efektem będzie unieruchomienie całej spółki" - powiedział wówczas Miętek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Zdzisio
2 lata temu
Ludzie którzy zarabiają na spółkę powinni godnie zarabiać, pociąg sam nie pojedzie ( tak jak samolot sam nie poleci ). Bezpieczeństwo pasażerów jest najważniejsze, ważne żeby pracownik był wypoczęty i godnie zarabiał ( nie musząc dorabiać w innych firmach, co po części obniża bezpieczeństwo ).
***** polregi...
2 lata temu
Rozwiązać umowę z polregio i zawiązać z ŁKA ! Skończy się ! Ludzie nie mogą do pracy dojechać, do szkoły itd.... Zastępczej komunikacji NIE MA !!!!! Chcecie strajkować to blokujcie wojewodów a nie kowalskich....
Pasażer
2 lata temu
Nie odmawiam nikomu prawa do strajku, tylko dlaczego moim kosztem. Posiadam zakupiony bilet miesięczny i nie będę mógł dojechać tegodnia do pracy. Kto mi za to zapłaci?
Polregio
2 lata temu
Ale co to za porozumienie?! Miało być po 700 zł od grudnia 2021 a będą ochłapy w 2023? Związki co wy robicie!
Podróżny
2 lata temu
Maszyniści nie ustępujcie. Podobnie jak kontrolerzy lotów odpowiadacie za bezpieczeństwo około 500 podróżnych tylko zarabiacie 10 razy mniej niż oni. Tylko strajkiem można coś uzyskać z tymi rządami (PiS, PO ...). Pasażerowie Wam wybacza, tylko trzeba uczciwie ludzi informować na dworcach o zarobkach Waszych i kontrolerów oraz warunkach pracy w tym o odpowiedzialności.