Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maja Budka
|
aktualizacja

Paszport tymczasowy – jak długo jest ważny i jak wyrobić?

1
Podziel się:

Wojna i rosyjska agresja zmusiły już ok. 2 milionów Ukraińców do opuszczenia swojej ojczyzny. Niepewna sytuacja geopolityczna sprawia, że w ostatnich dniach do urzędów paszportowych ustawiają się długie kolejki. Niektóre placówki wydłużają godziny swojej pracy, aby wyrobić się z wnioskami. Osoby, które chcą pilnie wyjechać za granicę, ale nie mają wyrobionego paszportu, mogą ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego. Jak wygląda procedura?

Paszport tymczasowy – jak długo jest ważny i jak wyrobić?
(Pixabay)

Paszport tymczasowy – kto może się ubiegać?

W jakich sytuacjach można ubiegać się o otrzymanie paszportu tymczasowego? Taka procedura odbywa się na specjalnych zasadach i w udokumentowanych wyjątkowych przypadkach. Jest to możliwe w sytuacji choroby, pogrzebu kogoś z rodziny, nagłego wyjazdu służbowego lub innej sytuacji związanej z twoją działalnością zawodową. Wówczas musisz jednak dostarczyć do urzędu dowód takiego zdarzenia.

Inna sytuacja to kradzież lub zgubienie paszportu, kiedy przebywasz za granicą. Paszport tymczasowy umożliwi ci powrót do miejsca stałego pobytu. Jest to możliwe także, jeśli twój paszport biometryczny straci ważność podczas pobytu za granicą. Paszport tymczasowy wydawany jest wyjątkowo także osobom, które przebywają chwilowo w Polsce i chcą wrócić do miejsca swojego stałego pobytu.

Możliwe jest również wyrobienie tymczasowego dowodu osobistego, jednak tego typu dokument wydaje się głównie dzieciom.

Ile czasu czeka się na wyrobienie paszportu tymczasowego? Ile kosztuje?

Paszport tymczasowy to dokument wydawany osobom, które muszą pilnie wyjechać za granicę, a nie posiadają zwykłego paszportu biometrycznego, na którego odbiór czeka się ok. miesiąca od złożenia wniosku. Paszport tymczasowy otrzymuje się tak szybko, jak to możliwe. Termin oczekiwania będzie z pewnością krótszy niż w przypadku paszportu zwykłego.

Koszt wydania takiego dokumentu to 30 zł (jeśli składasz wniosek w Polsce). Jeśli odbywa się to w innym kraju, informacje o opłatach znajdziesz na stronie polskiego konsulatu w kraju, w którym przebywasz.

Co należy zrobić, aby uzyskać paszport tymczasowy?

Pierwszy krok do uzyskania paszportu tymczasowego to złożenie wniosku. Wniosek możliwy jest do pobrania w organie paszportowym. Wypełniony dokument, wraz z aktualną fotografią, potwierdzeniem dokonania opłaty paszportowej, poleceniem wyjazdu służbowego lub aktu zgonu bliskiej osoby (jeśli tego dotyczy wyjazd) i dowodem osobistym należy dostarczyć osobiście w dowolnym punkcie paszportowym lub w polskim konsulacie. Planowane są jednak zmiany, a uruchomienie Rejestru Dokumentów Paszportowych pozwoli na elektroniczne wypełnianie wniosku o paszport.

Inne dokumenty, takie jak odpis skrócony albo zupełny polskiego aktu urodzenia czy odpis skrócony albo zupełny polskiego aktu małżeństwa mogą być wymagane od osób, które nie mają numeru PESEL lub które zawarły małżeństwo za granicą.

Istnieje również możliwość przesłania wniosku o wydanie paszportu pocztą albo kurierem, ale tylko w sytuacji, w której przebywasz za granicą i nie możesz dostarczyć wniosku osobiście. Wówczas musisz wysłać wniosek z taką prośbą do konsulatu.

Przyznanie paszportu tymczasowego dla dziecka odbywa się, jeśli oboje z rodziców lub opiekunów składają wniosek bądź składa jeden, ale zgoda drugiego jest złożona na piśmie. Wniosek o paszport dla dziecka może złożyć tylko jeden z rodziców w wyjątkowej sytuacji, w której nie możesz uzyskać zgody drugiego rodzica. Potrzebne jest wówczas specjalne oświadczenie wyjaśniające te okoliczności. Jeśli dziecko ma ponad 5 lat, musi być obecne podczas składania wniosku.

Odbiór paszportu tymczasowego odbywa się osobiście w tym samym miejscu, w którym złożono wniosek. W imieniu dziecka paszport może odebrać jeden z rodziców bądź opiekunów. Jeśli przebywasz za granicą i nie możesz osobiście odebrać dokumentu, wyślij do konsula wniosek z prośbą o wysłanie paszportu pocztą lub kurierem.

Ile jest ważny paszport tymczasowy i czy wszystkie kraje go uznają?

Na odbiór paszportu tymczasowego czeka się krócej niż na odbiór zwykłego paszportu, jednak jego ważność również jest krótsza. Ważność ustalana jest w zależności od celu, w jakim obywatel opuszcza kraj oraz jakiego obowiązują przepisy w kraju, do którego się udaje. Dokument nie może być jednak ważny dłużej niż 12 miesięcy. W każdym paszporcie tymczasowym znajdziesz dokładną informację o jego terminie ważności.

Warto mieć na uwadze, że niektóre państwa mogą nie wpuścić cię za okazaniem paszportu tymczasowego. Przed wyjazdem należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w państwie, do którego planujesz podróż. Niezbędne informacje uzyskasz, kontaktując się z polskim konsulatem w tym państwie.

Paszport tymczasowy ma wszystkie niezbędne dane, jednak nie zawiera cech biometrycznych. Ubieganie się o jego wydanie jest szybsze i prostsze, jednak jest to możliwe w wyjątkowych sytuacjach, a czas ważności takiego dokumentu jest krótszy i nie przekracza roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Miłosz
2 lata temu
Ja złożyłem wniosek o paszport wczoraj o godz. 9 w punkcie paszportowym w Bogatyni. Termin zrobiłem w czwartek. Nie było żadnych kolejek. Chyba im mniejsze miasto tym luźniej z wnioskami.