Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Pekao przejmuje Idea Bank. Borys: klienci uniknęli strat na 2 mld zł

14
Podziel się:

Prezes PFR jest zdania, że dzięki sprawnemu działaniu instytucji państwa, "dziesiątki tysięcy klientów indywidualnych i samorządy uniknęły strat w kwocie co najmniej 2 mld zł". Właściciel restrukturyzowanego banku mówi natomiast o grabieży na wzór działania bolszewików.

Pekao przejmuje Idea Bank. Borys: klienci uniknęli strat na 2 mld zł
Paweł Borys chwali decyzję o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku (Materiały prasowe)

Dzięki sprawnemu działaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i Pekao dziesiątki tysięcy klientów indywidualnych i samorządy uniknęły strat w kwocie co najmniej 2 mld zł - stwierdził prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

W ostatnim dniu zeszłego roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji Idea Banku ze względu na jego bardzo złą sytuację kapitałową. 3 stycznia 2021 r. należący do Leszka Czarneckiego Idea Bank został przejęty przez Pekao – przypomina PAP.

Jak wskazał UKNF, Idea Bank generował za 2018 r. 1,614 mld zł straty, za 2019 r. 25 mln zł straty, a narastająco za 9 miesięcy 2020 r. - 25 mln zł straty. Bank wprawdzie w ostatnich dwóch kwartałach 2020 r. zaraportował niewielkie zyski, lecz - według UKNF - następowało to głównie dzięki zdarzeniom jednorazowym.

Zobacz także: Co z klientami Idea Banku? "Przymusowe przejęcie to dla nich zabezpieczenie"

"Według oszacowania przeprowadzonego na zlecenie BFG przez PwC Advisory kapitały własne Idea Banku na 31 sierpnia 2020 r. były ujemne i wynosiły minus 482,8 mln zł. Wskazuje to na bardzo złą sytuację Banku, przy czym szczególnie rażąco przedstawia się istotna rozbieżność między wynikami oszacowania, sporządzonego na zlecenie BFG przez niezależną renomowaną firmę doradczą, a obrazem sytuacji finansowej Idea Banku prezentowanym przez sam Bank przy akceptacji jego biegłych rewidentów" - napisał UKNF.

Właściciel Idea Bank, Leszek Czarnecki jest zdania, że przymusowa restrukturyzacja to kara za to, że w 2018 r. ujawnił, iż ówczesny szef KNF złożył mu propozycję korupcyjną. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" powiedział, że ani on, ani prezes Idea Banku nie rozumieją, dlaczego doszło do przymusowej restrukturyzacji, skoro na taką możliwość wskazywał sam Bank w publicznie dostępnych sprawozdaniach finansowych.

- Kompletnie się nie spodziewałem tego, co się wydarzyło. Informację dostałem od prezesa banku w południe. Powiedział, że do banku przyszli urzędnicy BFG z pismem o przejęciu i że z powodu grożącej bankowi upadłości wdrażają tzw. procedurę resolution, czyli przejęcia banku zagrożonego upadłością – powiedział w wywiadzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
zazdrościć
3 lata temu
skorzystają tylko - akcjonariusze PEKAO - to PLUS 14 mld aktywów Idea Banku w PEKAO, plus 200 tys klientów prawie 200 mln zł na wchłonięcie i uniknięcie trefnych "aktywów"...
issss
3 lata temu
Plan Zdzisława działa
shetino
3 lata temu
bank oszukiwał swoich klientów przez lata przy akceptacji właściciela a afera getbacku to tylko wisienka na tym paskudnym torcie. skoro wygenerował 2 MILIARDY straty to był już bankrutem więc akcjonariusze NIC nie stracili bo nie mogli nic zyskać od bankruta.
J23 nadaje
3 lata temu
Jedno jest pewno akcjonariusze zostali okradzeni... Umorzenie akcji to złodziejstwo.
Łośplus
3 lata temu
Ach pan Borys!! Czy to nie ten co podzielił samorządy na te które zasługują na dotacje, bo "słuszne" i na te be, be..?!!