Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MBL
|
aktualizacja

Pekao przejmuje Idea Bank. Czarnecki: "to pogwałcenie prawa"

512
Podziel się:

Idea Bank już nie jest bankiem Leszka Czarneckiego. - Realizuje się plan wywłaszczenie mnie z majątku - komentuje przedsiębiorca. Od Nowego Roku kontrolę nad instytucją przejmie państwowy Pekao SA.

Pekao przejmuje Idea Bank. Czarnecki: "to pogwałcenie prawa"
Idea Bank stanie się własnością państwa. (GETIn Holding, Anonimowy fotograf pracujący na zlecenie GETIN Holding)

"Decyzja o praktycznej nacjonalizacji Idea Banku jest jawnym pogwałceniem prawa. Odbywa się ona w sytuacji, gdy Idea Bank zaczął osiągać pozytywne efekty restrukturyzacji" - tak Leszek Czarnecki skomentował w oświadczeniu decyzję o przymusowej restrukturyzacji należącego do niego banku.

Bankier wskazał, że w ciągu ostatnich tygodni jego spółki zainwestowały dodatkowo w Idea Bank 156 milionów złotych i zobowiązały się do dalszego dokapitalizowania w kwocie ok. 200 milionów. Jak zapowiedział, sprawa trafi do sądu.

"Ponieważ głównym inwestorem Idea Bank S.A. jest mój podmiot zarejestrowany w Holandii zapowiadam, że działania BFG i KNF będą miały skutek w postaci roszczeń odszkodowawczych przed Trybunałem Międzynarodowym ustanawianym na podstawie specjalnej umowy inwestycyjnej pomiędzy Polską, a Holandią na kwotę stanowiącą wartość moich udziałów i przyszłych z nich zysków" - dodał.

Według Czarneckiego ostatnie decyzje wobec Idea Banku są realizacją planu, którego szczegóły zostały ujawnione w 2018 roku. W tamtym czasie media ujawniły nagraną przez Czarneckiego rozmowę, w której ówczesny szef KNF Marek Ch. miał domagać się łapówki po groźbą przejęcia banku Czarneckiego.

"Ponieważ nie zgodziłem się propozycję korupcyjną i nie ugiąłem się nawet pod groźbą aresztu współpracować z obecną ekipą rządową w planach przejmowania niezależnych mediów przez spółki Skarbu Państwa, realizuje się plan wywłaszczenie mnie z majątku. Podobnie postępowano z polskimi przedsiębiorcami w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku" - puentuje Czarnecki.

W czwartek 31 grudnia 2020 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął akcjonariat Idea Banku. Z kolei od poniedziałku 3 stycznia, kontrolę nad instytucją sprawować będzie państwowy bank Pekao SA.

Jak podał BFG, wszystkie depozyty klientów zostaną w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty, nie zostanie również zawieszona obsługa klientów. Więcej wyjaśniamy tutaj.

- Kierujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem środków deponentów, a w ocenie Funduszu przejęcie Idea Banku przez Bank Pekao S.A. w drodze przymusowej restrukturyzacji to najbezpieczniejsze rozwiązanie, które pozwala uniknąć upadłości i związanych z nią potencjalnych negatywnych skutków dla klientów banku, a także dla sektora finansowego w Polsce - powiedział podczas konferencji prezes BFG Piotr Tomaszewski.

- Struktura transakcji pozwala z jednej strony zabezpieczyć pozycję kapitałową i płynnościową Banku Pekao S.A., nie wpływając na potencjał dywidendowy banku, a z drugiej, dzięki wykorzystaniu efektów skali pozwala wygenerować wartość dla akcjonariuszy w formie synergii - mówił z kolei Leszek Skiba, prezes Pekao.

Zobacz także: Od stycznia ZUS będzie rejestrował umowy o dzieło. Gwiazdowski: cel fiskalny
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(512)
ewcia
4 lata temu
No cóż trzeba mierzyć siły na zamiary , analizować swoje przedsiębiorstwo na tle innych , kryzys z 2008 roku pokazał jak banki oszukiwały ludzi i nie mówię tu o Idea Banku tylko o całym systemie finansowym , przypomnijmy sobie upadłość Lechman Brothers i innych ,do tej pory Deutsche Bank chyba ma kłopoty . Bail in w Stanach pokazał ,że i tak zapłaci za wszystko podatnik .Proszę sobie obejrzeć film Big Shorts jak się ktoś zna na rynku finansowym to wszystko zrozumie.
Wilk
4 lata temu
Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka
Mało malo
4 lata temu
Cudze już zabierają ! YouTube Magazyn Ekspresu Reporterów Próba Wiary
Borys61
4 lata temu
Ochrona państwa w stosunku do obywateli była bandycka :sprawa CEDC, a teraz idziemy krok naprzód--> DOBRA ZMIANA. BFG staje się organizacją praktycznie mafijną ,bo dopuszcza papiery do obrotu obligi GAT.. o wartości zerowej, a potem poluje na BANK ZA 1ZŁ.Jeszcze jedna uwaga wszystko zgodnie z PRAWEM i NOWĄ SPRAWIEDLIWOŚCIĄ !!!!!! Historia ma to ma do siebie to ,że zatacza koła : dzisiaj okradacie OBYWATELI -jutro ZAPŁACICIE RACHUNEK KRZYWD.
Marcin
4 lata temu
Za rządów PIS trzymanie pieniędzy w banku to jest całkowita loteria. Skoro można znacjonalizować czyjś bank i wywłaszczyć jego pieniądze, to tak samo może być z każdym Polakiem mającym konto.
...
Następna strona