Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Pełnomocników w rządzie jest najwięcej od lat, będą kolejni. Oto liczby

297
Podziel się:

Niemal 70 utworzonych stanowisk dla pełnomocników rządu i sekretarzy stanu w Kancelarii Premiera doliczyli się dziennikarze Konkret24. W planach jest powołanie kolejnych, jak choćby rządowego pełnomocnika ds. rozwoju sportu dzieci i młodzieży. Wydatki związane z ich działalnością są pokrywane przez budżet państwa.

Pełnomocników w rządzie jest najwięcej od lat, będą kolejni. Oto liczby
Na zdjęciu od lewej: Marcin Horała, Mateusz Morawiecki, Piotr Duda (East News, Piotr Hukalo)

Ostatnio głośno było o odwołaniu pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Piotr Naimski o swojej dymisji poinformował w mediach społecznościowych 20 lipca. Funkcję, o której mowa, objął w listopadzie 2015 r. Odpowiadał za nadzór nad Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, Gaz-Systemem oraz nad programem budowy polskiej energetyki atomowej. Jak wyliczył Konkret24, Naimski był najdłużej urzędującym pełnomocnikiem w polskim rządzie. Jego następcą będzie Mateusz Berger.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?

Wkrótce ma zostać utworzone kolejne podobne stanowisko, tym razem chodzi o rządowego pełnomocnika do spraw rozwoju sportu dzieci i młodzieży. Jego zadaniem będzie "właściwa i jednolita koordynacja działań w zakresie rozwoju sportu dzieci i młodzieży".

Rządowych pełnomocników jest za dużo?

W sumie dotychczas utworzono 51 stanowisk dla pełnomocników rządu i 15 dla pełnomocników w Kancelarii Premiera, czyli łącznie 66. To najwięcej od lat. Jak poinformowało Konkret24 Centrum Informacyjne Rządu, do tej pory nie powołano dziewięciu pełnomocników rządu i sześciu pełnomocników premiera. Wciąż nie ma m.in. pełnomocnika rządu do spraw wspierania reform na Ukrainie.

Nowych pełnomocników przybyło znacząco w ostatnich dwóch latach. Na 52 stanowiska aż 23 utworzono od 2020 r., a na 15 stanowisk pełnomocników premiera - 11. Np. w Ministerstwie Edukacji i Nauki jest pięciu sekretarzy stanu (zgodnie z ustawą powinien być jeden), z których czterech to jednocześnie pełnomocnicy w rządzie. Podobnie jest w resorcie rolnictwa - pięciu sekretarzy stanu i jeden podsekretarz, z których pełnomocnikami jest czterech wiceministrów.

Koszt działalności pełnomocników w rządzie

Pytane przez Konkret24 CIR podkreśliło, że "z pełnieniem funkcji Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów oraz Pełnomocnika Rządu nie wiąże się żadne wynagrodzenie oraz nie przysługują inne dodatkowe świadczenia". Ich działalność wiąże się jednak z określonymi kosztami. W aktach prawnych powołujących pełnomocników zapisano, że "wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa".

Wiceminister jest w randze podsekretarza lub sekretarza stanu, a jego obecna pensja to nieco ponad 16 tys. zł (wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(297)
Suweren
2 lata temu
Czy Polski rząd nie ma ograniczeń Finansowych na zatrudnianie pracowników-kolesi ?
podatnik
2 lata temu
Oszczędności Zlikwidować zbędne powiaty. Zreformować, uszczelnić i zweryfikować KRUS /zlikwidować wprowadzić dla wszystkich ZUS /. Zweryfikować i ograniczyć zasiłki z opieki społecznej jedynie naprawdę potrzebującym (ludzie chorujący przewlekle). Zmniejszyć o 30 % liczbę parlamentarzystów. Zmniejszyć liczbę administracji państwowej do niezbędnego minimum / chociaż o 35 %/ . Zaprzestać dotowania nierentownych kopalni. Wprowadzić świadczenie 500+ tylko na drugie dziecko dla rodziców pracujących (choć jedno z rodziców pracuje legalnie i płaci podatki i składki). Zmniejszyć ilość ministerstw / w Niemczech jest mniej chodz są 2 razy takie jak Polska /, zlikwidować limuzyny, zostawić tylko kilka dla prezydenta, premiera i kilku najważniejszych osób w państwie. Skończyć z finansowaniem nie naszej wojny w ukrainie i finansowanie ich przybyszy . itp.
Realista
2 lata temu
Trzeba swoim dać zarobić - teraz i na emeryturę. A znana jest zasada - za jakąś sprawę musi odpowiadać jedna osoba. Jeżeli odpowiada grupa osób , to nic nie będzie wykonane . I to widać po rządach ZP.
po 1800 zł -...
2 lata temu
podwyżki dla posłow i senatorów ? Władza się dogadała. Tajne podwyżki dla posłów i senatorów. 1800 zł więcej dla każdego. Wyszło na jaw, że władza już w tym roku została hojnie obdarowana. Kancelarie Sejmu i Senatu kilka miesięcy temu po cichu przyznały większe pieniądze wszystkim posłom i senatorom. Chodzi o ryczałty na prowadzenie biur parlamentarnych. Emeryci żadaja podwyzki dla wszystkich emerytów po 500 zł i II waloryzacji w 2022 r. Mamy dosc ograbiania emerytów w Polsce ! Jak wam mozna wierzyc ? Zawiedliście i oszukaliście nas !
heh
2 lata temu
ja zostałem pełnomocnikiem ds głupoty i nei zlecają mi żadnej roboty,
...
Następna strona