Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pensja minimalna w 2020 r. Ministerstwo szacuje koszty i mówi, kto może mieć problem ze znalezieniem pracy

Ponad 6 miliardów złotych - tyle ma kosztować przedsiębiorstwa podwyżka płacy minimalnej w 2020 roku. Do rąk obywateli trafi 4,7 miliarda złotych - wynika z oceny skutków regulacji. W ocenie ministerstwa rodziny, wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia nie powinien negatywnie wpłynąć na rynek pracy w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Podwyżka pensji minimalnej nie wpłynie negatywnie na rynek pracy - przekonuje ministerstwo (Fot: WOJTEK LASKI)

Wzrost płacy minimalnej ma objąć około 1,6 miliona osób. Ministerstwo pracy w ocenie skutków regulacji napisało, że wyższe najniższe wynagrodzenie nie wpłynie negatywnie na rynek pracy, choć może utrudnić poszukiwanie pierwszej pracy osobom, które dopiero rozpoczynają aktywność zawodową.

- Można założyć, że w czasie wysokiej koniunktury oraz utrzymującego się wysokiego popytu na pracę, wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę do kwoty 2600 zł nie powinien mieć negatywnego wpływu na rynek pracy w Polsce, w szczególności na poziom zatrudnienia oraz liczbę osób bezrobotnych – czytamy w dokumencie.

Nie ma wątpliwości, że wyższa płaca minimalna poprawi sytuację gospodarstw domowych. Ktoś inny może jednak na nowych regulacjach stracić. Ofiarami wyższej pensji minimalnej mogą się okazać osoby poszukujące pracy.

Minister rodziny Bożena Borys-Szopa
Płaca minimalna. Minister rodziny chce skończyć z kolonialnym podejściem

Obejrzyj: Ograniczenie szarej strefy w paliwach. "Więcej inwestujemy w energetykę"

- Część osób, które wcześniej nie pracowały, może doświadczyć trudności ze znalezieniem zatrudnienia, natomiast w stosunku do osób pracujących może wystąpić trudność w utrzymaniu tego zatrudnienia. To, który z efektów będzie przeważał, zależy od wielu czynników, zwłaszcza sytuacji makroekonomicznej kraju – piszą wprost autorzy oceny.

Koszt podwyżki płacy minimalnej dla dużych firm w 2020 r. to 1,3 mld zł, a dla małych i średnich przedsiębiorstw 4,86 mld zł - szacują autorzy oceny.

Przedsiębiorcy nie podzielają jednak entuzjazmu ministerstwa. Pisaliśmy o przykładach z branży budowlanej: "Wyższe ceny prądu, drożejące materiały, a teraz gwałtowny wzrost pensji minimalnej. Polska budowlanka nie ma lekko. Choć duzi gracze deklarują, że ich budżety tego nie odczują, mali zastanawiają się, czy opłaca się w ten biznes brnąć". Takich głosów jest znacznie więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: minimalna płaca, praca, ministerstwo pracy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-09-2019

FajaJak ich nie stać na zatrudnienie pracownika to niech pracuje sam albo weźmie sobie rodzinę bo czasy których było niewolnictwo już mineło a jak nie … Czytaj całość

14-09-2019

DemokrataŻenada, wszystko jest zkalkulowane, podniesienie minimalnej to tez większy zus, który juz jest horendalnie wysoki, koszty pracy rosną a marżowość … Czytaj całość

14-09-2019

PiotrekPowiem tak jeśli płaca minimalna wzrośnie to nie tylko absolwenci szkół nie będą mogli znaleźć pracy ale zaczną się zwolnienia a na ich miejsce zaczną … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)