Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Płaca minimalna. Minister rodziny chce skończyć z kolonialnym podejściem

23
Podziel się:

Chcemy skończyć z tym kolonialnym podejściem i określaniem Polski jako kraju taniej siły roboczej - powiedziała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Minister chciałaby, żeby płaca minimalna kształtowała się na poziomie sześćdziesięciu paru procent przeciętnego wynagrodzenia.

Minister rodziny Bożena Borys-Szopa
Minister rodziny Bożena Borys-Szopa (PAP, Andrzej Grygiel)
bEJrnrnp

Przypomnijmy. W weekend PiS przedstawił swoje nowe obietnice wyborcze. Wśród nich znalazły się duże podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia miałoby wynosić 2600 zł brutto (obecnie 2250 zł). Dodatkowo pod koniec przyszłego roku płaca minimalna ma skoczyć do 3000 zł, a do końca 2023 roku do 4000 zł.

A już we wtorek rząd przyjął projekt rozporządzenia podnoszącego pensję minimalną do kwoty 2600 z w przyszłym roku. Oznacza to wzrost o 350 zł w stosunku do kwoty tegorocznej. Minimalna stawka godzinowa podskoczy z 14,7 zł do 17 zł.

bEJrnrnr

- Chcemy skończyć z tym kolonialnym podejściem i określaniem Polski jako kraju taniej siły roboczej - powiedziała minister Borys-Szopa, pytana w TVP Info, jak do planowanej podwyżki płacy minimalnej odnoszą się przedsiębiorcy. - Pamiętajmy, że na rękę to wciąż będzie poniżej 2 tys. zł - zastrzegła.

Zobacz także: Obejrzyj też: Chcemy skończyć z tym kolonialnym podejściem i określaniem Polski jako kraju taniej siły roboczej

Szefowa resortu rodziny przypomniała, że za poprzednich rządów dwukrotnie pojawiały się projekty obywatelskie, które proponowały ustalenie płacy minimalnej na poziomie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Za pierwszym razem - jak wspominała - inicjatorom nie udało się dotrzymać wymogów formalnych. - Za drugim razem Platforma zmieliła 350 tysięcy podpisów. Uznała ten temat za niegodny politycznej uwagi - wytknęła.

bEJrnrnx

Zwróciła uwagę, że zagraniczne firmy, które decydują się na działalność w Polsce właśnie ze względu na niskie koszty pracy, i tak rzadko wypłacają pensje minimalne, a raczej mają płace ustawione na wyższym poziomie. - To jest oferta skierowana do Polaków, których za wszelką cenę chcemy zatrzymać w Polsce - mówiła. Dodała, że niskie zarobki są często przyczyną emigracji.

Minister wskazała, że według przepisów unijnych, minimalna pensja "powinna być na poziomie sześćdziesięciu paru procent średniej". - Bardzo chcielibyśmy, żeby tak było, ale musimy wykazać się rozwagą - podsumowała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJrnrnS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
M.2000
2 lata temu
Polski pracodawca w ciągu paru lat staje się milionerem.Cała rodzina (żona ,syn ,córka ,zięć )jeżdzi samochodami wartym każdy kilka set tysięcy.Mają domy za miliony każdy.I podobno nic się nie opłaca.Ich myślenie zatrzymało jest 20 lat do tyłu .Zamykać biznesy i do pracy
Kalka
2 lata temu
A co powiedzieć takie województwa jak warmińsko mazurskie to kolonia ja afryka
Kalka
2 lata temu
Bo było tu najwięcej żydów w Europie a po drugie axel guns Rose powiedział że w Polsce nie zagra bo Polak czy żyd to nie ma roznicy
bEJrnrnT
Kalka
2 lata temu
Witam po co płacić ludziom zawsze są mirabelki i rostowski biedak co daje..z ryżem po garach
ktoś
2 lata temu
Co dobrego zrobił PIS przez 4 lata dla zwykłego szarego kowalskiego, który uczciwie pracuje na legalnej umowie, zarabia trochę więcej niż najniższa krajowa i nie żebra z socjalu?
...
Następna strona