Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Płaca minimalna w górę. Rząd przyjął projekt

476
Podziel się:

Rząd przyjął projekt rozporządzenia podnoszącego pensję minimalną do kwoty 2600 z w przyszłym roku. Oznacza to wzrost o 350 zł w stosunku do kwoty tegorocznej. Minimalna stawka godzinowa podskoczy z 14,7 zł do 17 zł.

To nie koniec podwyżek. Już wkrótce najniższe zarobki w Polsce skoczą do 4 tys. zł brutto.
To nie koniec podwyżek. Już wkrótce najniższe zarobki w Polsce skoczą do 4 tys. zł brutto. (East News, Jacek Dominski/REPORTER/EAST NEWS)

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W efekcie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. wyniesie 2600 zł - 15,6 proc., czyli 350 zł więcej niż w tym roku (obecnie najniższa płaca wynosi 2250 zł).

W 2020 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 49,7 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Zobacz także: "Rządzi nami kampania polityczna". Gorzkie słowa o podwyżkach płacy minimalnej

Minimalna stawka godzinowa w 2020 r. będzie wynosiła 17 zł (więcej o 1 zł niż wcześniej planowano). W tym roku wynosi ona 14,7 zł. "Poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości 2 600 zł będzie miał pozytywny wpływ na sytuację gospodarstw domowych (przez wzrost dochodów pracowników). (...) Obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej, współmierne do dynamiki wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

Podczas sobotniej konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrośnie do 2.600 zł, a w 2021 r. ponownie wzrośnie o ok. 15 proc.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w sobotę, że na koniec 2020 r. minimalna pensja będzie wynosiła 3 tys. zł, a na koniec 2023 roku - 4 tys. zł. Wcześniej rząd proponował wzrost płacy minimalnej w 2020 r. do 2.450 zł (ok. 9 proc. rdr) i minimalnej stawki godzinowej do 16 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(476)
marucha
3 lata temu
I znowu inflacja w górę...
poll
4 lata temu
Za trzy lata po podwyżce płacy minimalne za tę płacę kupisz tyle samo albo i mniej co obecnie za 2200 brutto. Tylko tyle że wówczas ci którzy zarabiali dotychczas te właśnie 4000 zł albo dostaną podwyżkę rekompensującą wzrost płacy minimalnej albo się zwolnią i na mniej wymagających stanowiskach dostaną też minimalną. A co z emerytami dostającymi 1200 zł emerytury, czy oni też dostaną podwyżkę aby utrzymać ich dotychczasową siłę nabywczą jaką ma obecnie te ich 1200 zł. Takiej inflacji żadne 13-stki nie zrekompensują. Dwukrotny wzrost płacy minimalnej wymaga wzrostu co najmniej dwukrotnego obecnych emerytur, lub waloryzacji nie tylko o poziom inflacji ale również na poziomie 100% wzrostu płac
Qruk
4 lata temu
Jestem dumny, że rząd dba o zwykłego Kowalskiego i jego zarobki a nie tylko ogromne korporacje jak PO.
waZ1
4 lata temu
FC Pogoń PiS ... du
Szybki
4 lata temu
Skąd biorą te zarobki średnia w Polsce żart 15 lat w zawodzie ślusarz monter 2700netto i to są fakty większość ludzi w Polsce 3tys nie przekracza
...
Następna strona