Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Zniesienie ryczałtowego ZUS-u. Emilewicz: nikt tego ze mną nie konsultował

96
Podziel się:

- Nie mówimy o zniesieniu ryczałtu - zapewniła money.pl minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz zapytana o słowa premiera, który podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział uzależnienie składek na ZUS dla przedsiębiorców od dochodów.

Jadwiga Emilewicz i Mateusz Morawiecki
Jadwiga Emilewicz i Mateusz Morawiecki (East News, Jacek Domiński)

- Idziemy w kierunku liczenia ZUS od dochodu – mówił 7 września podczas konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki. Już po jej zakończeniu Michał Dworczyk, minister w KPRM, dodał na Twitterze” „Będzie ZUS dla przedsiębiorców wyliczany w zależności od dochodów”.

Zapowiedź wywołała burzę – bo oznacza bowiem gwałtowny wzrost składek dla lepiej zarabiających przedsiębiorców.

O te słowa zapytaliśmy minister przedsiębiorczości Jadwigę Emilewicz, która na antenie TVN24 przyznała, że obietnica podwyżki pensji minimalnej nie była z nią konsultowana.

Zobacz także: PiS dokręca śrubę biznesowi. Co się stanie z pozyskanymi pieniędzmi

- Proponowane przez rząd rozwiązanie zmieniające zasady ustalania wysokości składek na ubezpieczenie społeczne kierowane jest do przedsiębiorców osiągających niewielkie dochody – to proponowana przez nas ewolucja funkcjonujących obecnie przepisów prawnych w zakresie tzw. małego ZUS – wskazała Jadwiga Emilewicz, przypominając, że dziś z rozwiązania korzysta 178 przedsiębiorców.

- Proponujemy dalsze zmiany, czyli ustalenie wysokości składki na ubezpieczenie społeczne najmniejszych przedsiębiorców w oparciu o dochód, a nie przychód. To rozwiązanie ma szereg zalet, wśród których zaakcentować należy przede wszystkim powiązanie wysokości ponoszonych obciążeń z rzeczywistymi w danych warunkach rynkowych możliwościami finansowymi przedsiębiorcy - dodała Emilewicz i zapewniła, że "architekci, lekarze, adwokaci mogą spać spokojnie. Nie mówimy o zniesieniu ryczałtu".

To jednak wciąż jedynie zapewnienie jednego z ministrów rządu Mateusza Morawieckiego. Premier ciągle nie odciął się od pomysłu uzależnienia składek od dochodu dla wszystkich przedsiębiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
JOLANEK
4 lata temu
KRUS = ZUS I SPOKO BĘDZIE.
ciężka sprawa...
4 lata temu
wysokość emerytury uzależnić od wysokości wpłacanych składek i lat pracy czyli zgromadzonego kapitału . Mało płacisz i przez krótki czas - dostaniesz małą emeryturę . Odchodząc na emeryturę po 42 latach pracy - zawsze żartowaliśmy , że trzeba się modlić , aby było komu pracować na nasze emerytury. O emeryturze trzeba myśleć już od pierwszego dnia pracy !!!! To, że ktoś ma za mało to może sam jest temu winien/a ?
Korgulenko
4 lata temu
Jaki ZUS? Wszyscy na działalność i po L4, urlop, 13-nastki i premie do kościoła, a nie szefa.
Nuter
4 lata temu
A kiedy kasy fiskalne dla lekarzy I prawników?
aann
4 lata temu
Tu jakoś mylą podatek od dochodów ze składkami na ZUS. Większe składki na ZUS to w przyszłości większa emerytura, a kto to zapewni? PiS jest niewiarygodny, wciąż coś zmienia, składki roztrwoni, a kto później wypłaci te emerytury?
...
Następna strona