Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Pensje nauczycieli niższe od płacy minimalnej. Minister zapowiada zmiany

163
Podziel się:

Skokowy wzrost płacy minimalnej spowoduje, że w przyszłym roku najmniej doświadczeni nauczyciele zarobią mniej niż wynosi najniższe wynagrodzenie. Minister edukacji uspokaja, że wyda rozporządzenie, które takiej sytuacji zapobiegnie.

Pensje nauczycieli niższe od płacy minimalnej. Minister zapowiada zmiany
Pensje nauczycieli niższe od płacy minimalnej. Minister zapowiada zmiany (East News)

Podwyżka płacy minimalnej do 2600 zł brutto oznacza, że minimalne wynagrodzenie dla nauczycieli będzie o ponad sto złotych poniżej tej granicy.

Chodzi przede wszystkim o stażystów, których minimalne wynagrodzenie zasadnicze miałoby w przyszłym roku wynieść między 2450 a 2486 zł brutto. A minimalna pensja w gospodarce ma sięgnąć 2600 zł.

Tak absurdalna sytuacja ma jednak nie dojść do skutku, co zapowiada w rozmowie z Portalem Samorządowym minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Znaczne podwyższenie poziomu płacy minimalnej wpłynie na kształt rozporządzenia o minimalnych stawkach wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli - powiedział Piontkowski, cytowany przez portalsamorzadowy.pl.

Jednak szef polskiej oświaty powiedział, że o systemie wynagradzania trzeba będzie rozmawiać szerzej.

- Rozmowy kompleksowe na temat systemu wynagradzania nauczycieli są dopiero przed nami. Być może warto także podyskutować o wzajemnych relacjach między stawkami wynagrodzenia na poszczególnych stopniach awansu zawodowego - powiedział Dariusz Piontkowski.

- Wydaje się, że dostosowywanie się tylko i wyłącznie do pensji minimalnej, bez szerszej dyskusji o całym systemie wynagrodzenia, w tym o awansie zawodowym i motywacyjnym systemie płacowym, niczego nie rozwiąże - dodał.

Jego zdaniem "należałoby wprowadzić jakieś inne elementy, za które nauczyciel mógłby otrzymać dodatkowe wynagrodzenie, np. dodatkowe obowiązki, które mógłby przejmować od dyrektora szkoły".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(163)
ja
3 lata temu
Pensja jest ważna. Im wyższa tym lepiej, ale niektórzy myślą że większe zarobki rozwiążą ich problemy. Ważniejsze jest to, jak wydajemy pieniądze. Wielu dobrze zarabiających zostało bankrutami. Kiedy źle zarządza się pieniędzmi, każdy majątek można roztrwonić. Patrz przykłady sławnych sportowców, aktorów, muzyków itp. Zarabiali miliony i co? Wydawali miliony! Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeryt.ura nie jest Ci potrz.ebna. Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi
Rado
3 lata temu
Aklaku, te nieroby nauczyły cię pisać i czytać a to że dzisiaj robisz 60 h za nic to tyko twoje lenistwo i brak ambicji. Miałeś w tamtym czasie napewno wybór. Wybrałeś jak chciałeś. Szukaj dalej winnych swego losu.
Nauczyciel
3 lata temu
Uczę polskiego , dyzuruję, sprawdzam, przygotowuję do egzaminów, wychowuje i mam przejąć dodatkowe obowiązki od dyrektora, który ma mało godzin, sekretatarkę , a na wsi paru uczniów? Tylko po to żeby dostac motywacyjne, to jest chore. NAUCZYCIEL MA DOBRZE UCZYC I BYĆ Z UCZNIEM z jego rodzicami. To jest priorytet!!!
Karolina
3 lata temu
Jestem nauczycielem przedszkola w szkole mam tylko jeden tydzień ferii wolny i lipiec wakacji przychodząc do domu to 3 godz wycinania i wyklejania oraz spotkania.Mówią bo wakacje wolne przecież należy sie nam 26 dni urlopu to jakie wakacje mamy i najmniej zarabiamy.
nauczyciel
3 lata temu
Nie potraficie uszanować nauczycieli? Każecie im iść do Biedronki? Pójdą, już w najbliższym czasie zaczną masowo odchodzić od zawodu. Już to się dzieje w większych miastach, wiochy na razie pyszczą, bo u nich nie ma jeszcze tego problemu. Jak trzeba będzie małe dzieci wozić po kilkanaście kilometrów zimą do zbiorczej szkółki, to wtedy dopiero podniesie się lament. Ale będzie za późno! Poza tym będziemy właśnie tak pracować jak w biedronce i tak traktować wasze dzieci - jak towar. Podoba wam się to?
...
Następna strona