Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Pensje rosną, ale inflacja zjada podwyżki. Są nowe dane GUS

42
Podziel się:

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w pierwszym kwartale 2023 r. wyniosło 7 124,26 zł. W porównaniu do ubiegłego roku wzrosło nominalnie o 14,3 proc - informuje GUS. Mimo takiej podwyżki stać nas na mniej.

Pensje rosną, ale inflacja zjada podwyżki. Są nowe dane GUS
Spada realne wynagrodzenie w Polsce (EAST_NEWS, Arkadiusz Ziolek)

Inflacja w styczniu w ujęciu rocznym wyniosła 16,6 proc., w lutym 18,4 proc. a w marcu 16,1 proc. - wynika z danych GUS. To oznacza, że w pierwszym kwartale roku inflacja średnio wyniosła 17 proc. i była wyższa od wzrostu płac.

To na początku roku zapowiadała prof. Szkoły Głównej Handlowej Elżbieta Mączyńska. Ekonomistka w rozmowie z Polską Agencją Prasową zaznaczała, że "w 2023 r. średni wzrost płac nadal nie będzie nadążał za inflacją".

– Spowolnienie gospodarcze i inflacja przyczynią się do zmniejszenia zamożności gospodarstw domowych, choć w pewnym stopniu pomocą dla najmniej zarabiających stanowić będzie wzrost płacy minimalnej – mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.

To oznacza realny spadek wynagrodzeń w Polsce.

Rośnie zatrudnienie

GUS podał również, iż przeciętne miesięczne zatrudnienie w pierwszym kwartale 2023 r. wyniosło 9 368,6 tys. etatów. 68,5 proc. etatów było w sektorze prywatnym.

Czyli rok do roku nastąpił wzrost o 1 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
Diana
11 miesięcy temu
Moje pensja znacząco podskovczyła kiedy zmieniłam pracę i się przebranżowiłam. Teraz jestem terapeutką zajęciową. Pomagam innym i to cieszy mnie najbardziej. Polecam Państwu edukację w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych.
Zygmunt
11 miesięcy temu
Prawdziwy exodus w Polsce zacznie sie po wyborach !! ponieważ nie da się tego trupa sztucznie utrzymywać z dodruku i pożyczek ,to będzie miało fatalne skutki
Zygmunt
11 miesięcy temu
Można powiedzieć że jest lepiej !! ale co dzień jest gorzej
Hjsjjks
11 miesięcy temu
Złotówka jest tragicznie słaba i tanią. Inflacja już dawno 80 procent wynosi, propaganda sukcesu. A to dopiero początek.
katolik
11 miesięcy temu
Napiszcie też, że od nowego roku nagrobek na cmentarzu parafialnym ten za który zabuliliście kupę kasy stanie się własnością proboszcza. Już bogacze wykupują na cmentarzach całe hektary a księża straszą że będą rozbierać pomniki biednych ludzi, tych których nie stać na kolosalne opłaty. PIS z cmentarzy chce zrobić maszynki do robienia pieniędzy dla kleru.
...
Następna strona