Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

"Średni wzrost płac nie nadąży za inflacją". W 2023 r. Polacy będą biednieć

32
Podziel się:

W 2023 r. średni wzrost płac nadal nie będzie nadążał za inflacją – powiedziała prof. Szkoły Głównej Handlowej Elżbieta Mączyńska. Ponadto, jeśli gospodarstwa domowe będą biedniały, to odbije się to negatywnie sytuacji kolejnych sektorów. A to z kolei opóźni wejście gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu.

"Średni wzrost płac nie nadąży za inflacją". W 2023 r. Polacy będą biednieć
Inflacja w 2023 r. będzie rosła szybciej od średnich płac. Ekspertka nie ma wątpliwości (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Wioletta_Wiaderek)

Ekonomistka w rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznaje, że 2023 r. upłynie jeszcze pod znakiem inflacji, za którą nie będzie nadążać wzrost płac. A zatem realna siła wynagrodzeń i oszczędności Polaków nadal będzie spadała.

Nie można wykluczyć, że w na początku 2023 r. inflacja jeszcze wzrośnie z obecnego poziomu 17,5 proc. i dopiero pod koniec 2023 r. wskaźnik wzrostu cen zmniejszy się do 8-10 proc. – przypomniała ostatnie prognozy prof. Elżbieta Mączyńska.

Skok inflacji na początku roku

Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost inflacji w pierwszym kwartale 2023 r. będzie m.in. przywrócenie 23-procentowego podatku VAT na paliwa. Do tego dochodzi jeszcze znaczący spadek tempa wzrostu PKB do ok. 1 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja nie podoba się Polakom, ale nie są nią jeszcze zmęczeni

– Spowolnienie gospodarcze i inflacja przyczynią się do zmniejszenia zamożności gospodarstw domowych, choć w pewnym stopniu pomocą dla najmniej zarabiających stanowić będzie wzrost płacy minimalnej – stwierdziła prof. Elżbieta Mączyńska. Od 1 stycznia płaca minimalna wzrosła do 3490 zł brutto z 3010 zł, a od 1 lipca – do 3600 zł brutto.

W ocenie ekspertki szczególnie istotna jest obecnie ochrona gospodarstw domowych, gdyż jeżeli one będą biedniały, to stracą na tym różne sektory. – Już obecnie takie sygnały płyną z sektora mieszkalnictwa, gdzie deweloperzy zmniejszają liczbę oddawanych i planowanych do oddania mieszkań – zauważyła.

Grozi nam spirala płacowo-cenowa?

A czy wzrost płacy minimalnej nie przyczyni się do wzrostu spirali płacowo-cenowej, co dalej nakręcałoby inflację? W ocenie ekspertki jest to wątpliwy scenariusz. – Po pierwsze dane GUS o wzroście wynagrodzeń dotyczą tylko firm zatrudniających powyżej 9 osób, co oznacza, że nie uwzględniono mniejszych przedsiębiorstw, a także budżetówki, gdzie takiego wzrostu płac nie było – wyjaśniła.

W jej ocenie wpływ tempa wzrostu wynagrodzeń na poziom inflacji bywa przeszacowywany.

To istotne tym bardziej, że wzrost płac nominalnych jest niższy aniżeli poziom inflacji, co oznacza, że w rzeczywistości płace realne obniżają się – stwierdziła prof. Elżbieta Mączyńska.

Jej zdaniem znacząca część podwyżek cen w Polsce wzięła się z decyzji producentów, którzy podnosi je dlatego, "że jest inflacja". Ekspertka podkreśliła, że było to działanie na wyrost i "napędzało inflację bardziej niż wzrosty płac nominalnych".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
mała
rok temu
bracia wszystko maja za free prywatne uczelnie, żłobki, przedszkola, opiekę medyczną i łatwiejszy test ósmoklasisty. Taka jest prawda, ktoś nie wierzy niech sprawdzi. W ciągu dnia galerie pełne ich. A ty Polaku we własnym kraju płać za wszystko. Taka jest wojna to dlaczego dużo ich pojechało do siebie na święta?????
mała
rok temu
bracia wszystko maja za free prywatne uczelnie, żłobki, przedszkola, opiekę medyczną i łatwiejszy test ósmoklasisty. Taka jest prawda, ktoś nie wierzy niech sprawdzi. W ciągu dnia galerie pełne ich. A ty Polaku we własnym kraju płać za wszystko. Taka jest wojna to dlaczego dużo ich pojechało do siebie na święta?????
70+
rok temu
Średnie płace nie nadążają za inflacją a świadczenia emerytalne nadążają ? Z roku na rok pogarsza się wskaźnik relacji wysokości emerytury do wysokości średniego wynagrodzenia a zdaniem rządu jest coraz lepiej i waloryzacje są rekordowe i zasiłki zwane "nastymi" emeryturami... Żyć czy umierać ?
111
rok temu
Po wyborach wibor powinien dojść do 15% i dogonić inflację - pewna informacja od kolegi partyjniaka
Dzik
rok temu
W tej chwili żądam zaprzestania dodrukowywania pieniędzy na 500 plus! Do roboty. Koniec rozdawnictwa bo inflacja nigdy nam rosnąć nie przestanie. Co za hamstwo z tym 500 plusami. Zaróbcie sobie a nie żyć kosztem drugiego halato.
...
Następna strona