Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Piątka Kaczyńskiego. Minister finansów nie zgadza się na złamanie reguły wydatkowej

25
Podziel się:

Teresa Czerwińska nie zgadza się na złamanie, zawieszenie lub likwidację reguły wydatkowej, czyli bezpiecznika chroniącego finanse państwa przed nadmiernym rozdawnictem - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To może zagrozić realizacji nowych programów socjalnych rządu.

- Wiarygodność naszej polityki fiskalnej wspiera wysoko oceniana przez otoczenie międzynarodowe stabilizująca reguła wydatkowa - mówi Teresa Czerwińska.
- Wiarygodność naszej polityki fiskalnej wspiera wysoko oceniana przez otoczenie międzynarodowe stabilizująca reguła wydatkowa - mówi Teresa Czerwińska. (PAP/Radek Pietruszka)

Jak pisze gazeta, twórca reguły wydatkowej Ludwik Kotecki, wiceminister finansów w rządzie PO-PSL, realizacja wyborczych obietnic PiS spowoduje przekroczenie reguły wydatkowej o 58 mld zł.

"Nie ma żadnej możliwości, aby PiS, nie łamiąc reguły wydatkowej, zrealizował swoje obietnice" - napisał Kotecki w opinii dla "Dziennika Gazety Prawnej". Zdaniem Koteckiego problemem są już obecne sztywne zobowiązania budżetowe.

Minister finansów Teresa Czerwińska wprost komunikuje, że z reguły wydatkowej nie zamierza rezygnować. - Reguła ta jest kluczowym narzędziem konstrukcji budżetu obok przestrzegania norm fiskalnych zawartych w pakcie stabilności i wzrostu - powiedziała na zeszłotygodniowym Forum Bankowym.

Zobacz także: Obejrzyj: "Piątka Kaczyńskiego". Ekonomista FOR: Zamiast rozdawać, można by mniej zabierać

W tej sytuacji rysuje się poważny konflikt wokół budżetu na 2020 rok. Teresa Czerwińska może zgłosić weto przy próbach obejścia lub likwidacji reguły. Zapewne nie zgodzi się też na planowanie deficytu łamiącego unijny limit 3 proc. PKB.

"DGP" wcześniej pisał, że minister finansów została podczas planowania nowych obietnic pominięta i nie dano jej nawet szans na weryfikację liczb, którymi sypano podczas hucznej konferencji rządowej na temat "Piątki Kaczyńskiego".

Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że źródła finansowania wartych 40 mld zł rocznie programów zostały przygotowane poza Ministerstwem Finansów i resort Teresy Czerwińskiej się pod nimi nie podpisuje.

Teresa Czerwińska miała zostać poinformowana o wtorkowej konferencji w KPRM zaledwie dzień wcześniej, przez co nie miała szans zweryfikować liczb, którymi podczas prezentacji rzucali premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Ministerstwo Finansów zostało zaskoczone skalą nowych wydatków budżetowych, jakie obiecał premier. Według informacji "DGP" resort Teresy Czerwińskiej przygotował dla premiera dokument, w którym na maksymalnie 10 mld zł określił koszt nowych wydatków w tym roku. Teraz MF musi znaleźć dwukrotnie wyższą kwotę.

Na daleko idącą rezerwę wobec "piątki Kaczyńskiego" wskazywał już komunikat Ministerstwa Finansów, który został opublikowany w poniedziałek, po konwencji PiS.

"Tak istotne zmiany są oczywiście znaczącym wyzwaniem dla finansów publicznych. Ich przygotowanie oraz wdrożenie wymaga bardzo szczegółowego przeglądu zarówno strony przychodowej, jak i wydatkowej ustawy budżetowej" - napisano po posiedzeniu kierownictwa MF.

Resort Teresy Czerwińskiej wyjaśnił, że finansowanie nowych rozwiązań nie może spowodować przekroczenia norm deficytu, ponieważ może to grozić wdrożeniem przez Brukselę procedury nadmiernego deficytu i przymusowym ograniczeniem wydatków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
nick
5 lata temu
Cierpliwości, PIS załamie się w ciągu 2 lat
Ryszard
5 lata temu
Ja wiem jedno ,prowadząc niewielką działalność jest mi coraz lepiej. Myślę , że im Polacy będą bogatsi , tym lepiej się będzie wwszystkim żyło. Będzie więcej podatków , a za tym idzie większa produkcja, większe zatrudnienie , wyższe pensje - jest to koło zamachowe, którego inne rządy nie rozumiały.
prawda w oczy...
5 lata temu
Rozumiem, że lepiej byłoby dla suwerena jakby Panowie tą kasę przeżarli delektując się ośmiorniczkami i prawiąc, o teoretycznym państwie, które reprezentują?
Wiktor
5 lata temu
Napisze krótko - typowe szukanie sensacji, opozycyjne media jak zwykle wymyślają problemy z niczego. Ot i cała prawda o opozycji.
Realista
5 lata temu
Zaszkodzi to raczej samej Pani Minister a nie obietnicom PiSu
...
Następna strona