Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak,Anna Zaleska
|
aktualizacja

Nowa matryca VAT. Sejm niespodziewanie odłożył głosowanie nad rządowym projektem

103
Podziel się:

Sejm niespodziewanie odłożył głosowanie nad rządowym projektem określającym tzw. nową matrycę VAT. O przerwę tuż przed głosowaniem, a po burzliwej wymianie zdań na temat stawki VAT dla soków, poprosił klub PiS. Po przerwie okazało się, że cały punkt wypadł z porządku obrad.

Na sali Sejmowej rozległy się skandowania: "Jarosław, Jarosław!"
Na sali Sejmowej rozległy się skandowania: "Jarosław, Jarosław!" (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Projekt dotyczący matrycy VAT ma uporządkować stawki VAT. Posłowie mieli głosować w piątek nad wnioskiem o odrzucenie tego projektu po pierwszym czytaniu, ale do głosowania nie doszło. Opozycja z sejmowej mównicy zarzuciła rządowi podnoszenie podatków na produkty, które są przez Polaków najchętniej kupowane, a przy tym uderzenie w kolejną gałąź polskiego przemysłu.

- Naprawdę nie dziwi mnie, że rolnicy wysypują jabłka na ulicach polskich miast - grzmiała posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska.

Chodzi o kwestie podatku na napoje owocowe. Zmiany w matrycy VAT już wcześniej nie spodobały się np. producentom soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw. Zgodnie z przepisami soki i nektary miałyby być objęte 5-proc. stawką, a napoje z równym lub niższym niż 20-proc. wkładem owocowym - najwyższą stawką.

Z mównicy sejmowej ministra rolnictwa Ardanowskiego wywoływała również posłanka PO Dorota Niedziela. - Gdzie Pan jest panie ministrze, wczoraj tak broniący siebie przed wotum nieufności? - pytała. Zwróciła się też to prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: czy pan wie, że pana ministrowie wprowadzają embargo na polskie jabłka. Bo tak to trzeba nazwać. Polski sok, wybitny na skalę europejską - bo posiadający blisko 20 proc. naturalnego wkładu - będzie obarczony przez ministra finansów dodatkowym podatkiem. Będą one droższe i gorzej kupowane - zaznaczyła.

Po jej wystąpieniu Ryszard Terlecki poprosił o 15 minut przerwy, a posłowie PiS zebrali się wokół prezesa Kaczyńskiego. Jak relacjonował RMF FM, odbyła się pośpieszna "narada" na sali obrad z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w końcu przedłużył przerwę o kolejne 5 minut i zwołał Konwent Seniorów. Po nim zdecydował o zdjęciu obrad Sejmu punktu dotyczącego zmian w VAT.

Na sali posłowie zaczęli gromko skandować: "brawo prezes" oraz "Jarosław, Jarosław!".

Rząd opracował projekt nowej matrycy VAT, by uporządkować sytuację. Do tej pory bowiem niektóre produkty mogły podlegać trzem różnym stawkom. Tak było w przypadku pieczywa czy ciastek, które w zależności od daty przydatności do spożycia mogły być opodatkowane 5-proc., 8-proc. albo 23-proc. stawką VAT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(103)
WESOŁEK
5 lata temu
pis piszczy i robi salto ,którego nie potrafi
Brawo za czuj...
5 lata temu
Posłanki opozycji zwracają uwagę na absurdalny zapis w ustawie a co robią posłowie PIS krzyczą Jarosław bo to przecież wódz narodu wstrzymuje ustawę i jakże to pięknie gdy cały splendor spada na Jarka .
Alex
5 lata temu
Jak się nazywa ustrój, w którym jeden wódz decyduje o wszystkim? Totalitarna dyktatura.
DG1OD
5 lata temu
Opodatkowanie najwyzsze od 11 lat i dalej rośnie , utrudnienia w prowadzeniu swojej działalności rosną , zus + 90 zł , dług Polski rośnie ,inflacja rośnie, rozdawnictwo też jak dojna zmiana wygra wybory 1 zł= 1 bolivar
wiki
5 lata temu
tylko, że producenci soków, to nie są producenci jabłek, którzy wysypują owoce na palcu Zawiszy, przetwórstwo już dawno zostało sprzedane za granicznym koncernom
...
Następna strona