Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Nowa matryca VAT. Sejm niespodziewanie odłożył głosowanie nad rządowym projektem

103
Podziel się

Sejm niespodziewanie odłożył głosowanie nad rządowym projektem określającym tzw. nową matrycę VAT. O przerwę tuż przed głosowaniem, a po burzliwej wymianie zdań na temat stawki VAT dla soków, poprosił klub PiS. Po przerwie okazało się, że cały punkt wypadł z porządku obrad.

Na sali Sejmowej rozległy się skandowania: "Jarosław, Jarosław!"
Na sali Sejmowej rozległy się skandowania: "Jarosław, Jarosław!" (PAP, PAP/Radek Pietruszka)
bDIyAOAB

Projekt dotyczący matrycy VAT ma uporządkować stawki VAT. Posłowie mieli głosować w piątek nad wnioskiem o odrzucenie tego projektu po pierwszym czytaniu, ale do głosowania nie doszło. Opozycja z sejmowej mównicy zarzuciła rządowi podnoszenie podatków na produkty, które są przez Polaków najchętniej kupowane, a przy tym uderzenie w kolejną gałąź polskiego przemysłu.

- Naprawdę nie dziwi mnie, że rolnicy wysypują jabłka na ulicach polskich miast - grzmiała posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska.

bDIyAOAD

Chodzi o kwestie podatku na napoje owocowe. Zmiany w matrycy VAT już wcześniej nie spodobały się np. producentom soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw. Zgodnie z przepisami soki i nektary miałyby być objęte 5-proc. stawką, a napoje z równym lub niższym niż 20-proc. wkładem owocowym - najwyższą stawką.

Z mównicy sejmowej ministra rolnictwa Ardanowskiego wywoływała również posłanka PO Dorota Niedziela. - Gdzie Pan jest panie ministrze, wczoraj tak broniący siebie przed wotum nieufności? - pytała. Zwróciła się też to prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: czy pan wie, że pana ministrowie wprowadzają embargo na polskie jabłka. Bo tak to trzeba nazwać. Polski sok, wybitny na skalę europejską - bo posiadający blisko 20 proc. naturalnego wkładu - będzie obarczony przez ministra finansów dodatkowym podatkiem. Będą one droższe i gorzej kupowane - zaznaczyła.

Po jej wystąpieniu Ryszard Terlecki poprosił o 15 minut przerwy, a posłowie PiS zebrali się wokół prezesa Kaczyńskiego. Jak relacjonował RMF FM, odbyła się pośpieszna "narada" na sali obrad z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

bDIyAOAJ

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w końcu przedłużył przerwę o kolejne 5 minut i zwołał Konwent Seniorów. Po nim zdecydował o zdjęciu obrad Sejmu punktu dotyczącego zmian w VAT.

Na sali posłowie zaczęli gromko skandować: "brawo prezes" oraz "Jarosław, Jarosław!".

Rząd opracował projekt nowej matrycy VAT, by uporządkować sytuację. Do tej pory bowiem niektóre produkty mogły podlegać trzem różnym stawkom. Tak było w przypadku pieczywa czy ciastek, które w zależności od daty przydatności do spożycia mogły być opodatkowane 5-proc., 8-proc. albo 23-proc. stawką VAT.

bDIyAOAK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIyAOBe
KOMENTARZE
(103)
Marcin
2 lata temu
Jak PIS coś uporządkuje to długo będzie to trzeba poprawiać.
oho
2 lata temu
i zaraz 500+ wróci z powrotem do budżetu ku nieświadomości kowalskiego
proste
2 lata temu
Teraz na wszystko uchwalą 23% by wyrównać to co PiS ukradł.
bDIyAOBf
Pinokio
2 lata temu
Nie wyobrażacie sobie jacy ludzie są głupi, Wystarczy im obiecać 500+, milion mieszkań i elektrycznych samochodzików a oni w to uwierzą.
smakosz
2 lata temu
Partacze i ...byle co.
...
Następna strona