Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
15.03.2019 13:03

Nowa matryca VAT. Sejm niespodziewanie odłożył głosowanie nad rządowym projektem

Sejm niespodziewanie odłożył głosowanie nad rządowym projektem określającym tzw. nową matrycę VAT. O przerwę tuż przed głosowaniem, a po burzliwej wymianie zdań na temat stawki VAT dla soków, poprosił klub PiS. Po przerwie okazało się, że cały punkt wypadł z porządku obrad.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Na sali Sejmowej rozległy się skandowania: "Jarosław, Jarosław!" (Fot: PAP/Radek Pietruszka)

Projekt dotyczący matrycy VAT ma uporządkować stawki VAT. Posłowie mieli głosować w piątek nad wnioskiem o odrzucenie tego projektu po pierwszym czytaniu, ale do głosowania nie doszło. Opozycja z sejmowej mównicy zarzuciła rządowi podnoszenie podatków na produkty, które są przez Polaków najchętniej kupowane, a przy tym uderzenie w kolejną gałąź polskiego przemysłu.

- Naprawdę nie dziwi mnie, że rolnicy wysypują jabłka na ulicach polskich miast - grzmiała posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska.

Chodzi o kwestie podatku na napoje owocowe. Zmiany w matrycy VAT już wcześniej nie spodobały się np. producentom soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw. Zgodnie z przepisami soki i nektary miałyby być objęte 5-proc. stawką, a napoje z równym lub niższym niż 20-proc. wkładem owocowym - najwyższą stawką.

Z mównicy sejmowej ministra rolnictwa Ardanowskiego wywoływała również posłanka PO Dorota Niedziela. - Gdzie Pan jest panie ministrze, wczoraj tak broniący siebie przed wotum nieufności? - pytała. Zwróciła się też to prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: czy pan wie, że pana ministrowie wprowadzają embargo na polskie jabłka. Bo tak to trzeba nazwać. Polski sok, wybitny na skalę europejską - bo posiadający blisko 20 proc. naturalnego wkładu - będzie obarczony przez ministra finansów dodatkowym podatkiem. Będą one droższe i gorzej kupowane - zaznaczyła.

Po jej wystąpieniu Ryszard Terlecki poprosił o 15 minut przerwy, a posłowie PiS zebrali się wokół prezesa Kaczyńskiego. Jak relacjonował RMF FM, odbyła się pośpieszna "narada" na sali obrad z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w końcu przedłużył przerwę o kolejne 5 minut i zwołał Konwent Seniorów. Po nim zdecydował o zdjęciu obrad Sejmu punktu dotyczącego zmian w VAT.

Na sali posłowie zaczęli gromko skandować: "brawo prezes" oraz "Jarosław, Jarosław!".

Rząd opracował projekt nowej matrycy VAT, by uporządkować sytuację. Do tej pory bowiem niektóre produkty mogły podlegać trzem różnym stawkom. Tak było w przypadku pieczywa czy ciastek, które w zależności od daty przydatności do spożycia mogły być opodatkowane 5-proc., 8-proc. albo 23-proc. stawką VAT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: vat, matryca vat, sejm, pis, głosowanie, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-03-2019

brawo PiSdobrze, że rząd PiS reaguje na opinie producentów i innych środowisk, a nie wrzuca wszystkiego do zamrażarek, koszy na śmieci i niszczarek, jak PO i … Czytaj całość

15-03-2019

MarcinJak PIS coś uporządkuje to długo będzie to trzeba poprawiać.

15-03-2019

ohoi zaraz 500+ wróci z powrotem do budżetu ku nieświadomości kowalskiego

Rozwiń komentarze (103)