Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
27.09.2020 17:13

Pięciu turystów z Hongkongu, 140 z Izraela. Hotele świecą pustkami przez koronawirusa

W lipcu ubiegłego roku w polskich hotelach i innych obiektach zatrzymało się 25 tys. turystów z Izraela. W lipcu tego roku zaledwie 140. Liczba turystów z Niemiec spadła o ponad 100 tys. Tylko w ciągu jednego miesiąca przychody hoteli skurczyły się rok do roku o co najmniej 200 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Hotele obrywają przez pandemię. Liczba zagranicznych turystów spadła w lipcu rok do roku o 600 tys. (Fot: pixabay)

Ten rok jest wyjątkowo ciężki dla hotelarzy i całej branży turystycznej. W lipcu, czyli w szczycie sezonu, przyjechało do Polski 600 tys. zagranicznych turystów mniej niż rok temu - wynika z najnowszych danych GUS (to najświeższe dostępne liczby).

Podczas gdy w lipcu ubiegłego roku nasz kraj odwiedziło 880 tys. zagranicznych turystów, w tym roku ich liczba spadła do niecałych 280 tys.

Spadki nawet o ponad 90 procent

W te wakacje, tylko w ciągu jednego miesiąca, do Polski przyjechało o 108 tys. mniej Niemców niż rok temu. Na wycieczkę do naszego kraju zdecydowało się też znacznie mniej Brytyjczyków (spadek o 47 tys. rok do roku), Amerykanów (o 42 tys.), Rosjan (o 29 tys.), Szwedów (o 25 tys.), Hiszpanów (o 26 tys.) i Izraelczyków (o 25 tys.).

Zbijają majątki na cudzym nieszczęściu. UOKiK ostrzega

W lipcu ubiegłego roku do Polski przyjechało ponad 25 tys. turystów z Izraela. W lipcu tego roku było ich zaledwie 140. Aż o 36 tys. spadła liczba turystów z Ukrainy.

Warto jednak zaznaczyć, że dane GUS dotyczą obcokrajowców, którzy nocowali w hotelach i innych obiektach noclegowych posiadających co najmniej 10 miejsc. Mogą więc uwzględniać też osoby, które przyjechały do Polski np. w celu pracy bądź nauki, ale nie wynajęły mieszkania.

Tak wyglądają statystyki w liczbach bezwzględnych. Jeśli natomiast chodzi o zmiany procentowe, to najbardziej rzuca się w oczy spadek liczy turystów z Hongkongu. W lipcu ubiegłego roku było ich prawie 1400. W tym roku zaledwie pięciu.

Duże, ponad 90-proc. spadki, dotyczyły też obywateli: Australii, Chin, Tajwanu, Japonii, Kanady czy Brazylii.

Liczba noclegów w hotelach, z których skorzystali obcokrajowcy, spadła w porównaniu z lipcem ubiegłego roku o 1,1 miliona.

Hotele liczą straty

To wszystko przyczyniło się oczywiście do pogorszenia kondycji finansowej w hotelach. O ile? Ceny za nocleg w hotelu są zróżnicowane w zależności od standardu i miejscowości. Na podstawie zestawienia Nocowanie.pl dla 13 lokalizacji można przyjąć, że średnia cena za noc w hotelu wynosiła około 110 zł od osoby.

Oznacza to, że przez spadek liczby turystów zagranicznych przychody hoteli skurczyły się w lipcu o ponad 120 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Straty hotelarzy nie ograniczają się jedynie do rzadszych wizyt obcokrajowców. Liczba noclegów, z których skorzystali w lipcu turyści krajowi, spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 810 tys. To z kolei oznacza przychody mniejsze o prawie 90 mln zł.

Łącznie ostrożnie szacowany spadek przychodów wyniósł zatem 210 mln zł. A mowa tylko o jednym miesiącu i tylko o hotelach. Te szacunki nie uwzględniają pensjonatów czy innych mniejszych obiektów, z których (według danych GUS) korzysta większość turystów krajowych.

Trzeba też mieć na uwadze, że ceny hoteli w dużych miastach, z których często korzystają choćby turyści biznesowi, mogą być znacznie wyższe. A turystyka biznesowa oberwała przez pandemię wyjątkowo mocno.

Zatem to tylko kropla w morzu spadku przychodów, jakiego doświadczyła cała branża turystyczna oraz związane z nią usługi, jak choćby gastronomia, transport czy rozrywka i kultura.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, infogram, hotele, turyści w polsce, turystyka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-09-2020

u7ijak jest kryzys...to powinno sie opuscic ceny...w polszu podniesli...i płaczą ze ludzi mało

27-09-2020

JanosikCałe szczęście że rząd wymyślyl bony turystyczne, gdyby nie one wypoczywalbym w Chorwacji, a tak wylądowałem w 5 gwiazdkowym hotelu w Szklarskiej … Czytaj całość

27-09-2020

WerkaW tym roku postanowiłam trochę wspomóc polski sektor turystyki i nie żałuję. Pojechaliśmy rodzinnie do Grand Lubicz w Ustce i jesteśmy na maxa … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (116)