Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Pieniądze na laptopy dla dzieci. Trzeba się szybko zgłosić

155
Podziel się:

Niedługo rozpocznie się nabór wniosków do programu „Zdalna szkoła+”. Gminy dostaną 180 mln złotych na zakup laptopów dla uczniów.

Gminy dostaną pieniądze na sprzęt do nauki zdalnej.
Gminy dostaną pieniądze na sprzęt do nauki zdalnej. (Pixabay)

"Zdalna szkoła +" to kolejny projekt wsparcia dla samorządów, które kupują wyposażenie służące do zdalnej nauki. Jest kontynuacją poprzedniego programu dofinansowania sprzętu dla uczniów.

Do tej pory do samorządowców popłynęło już 187 mln złotych. Jak wylicza resort cyfryzacji, można za to kupić 125 tysięcy tabletów lub ponad 53 tysięcy laptopów.

"Tym razem samorządy będą mogły liczyć na wsparcie od 35 do 165 tysięcy złotych (w programie „Zdalna szkoła” kwoty dofinansowania wynosiły 35-100 tysięcy złotych). To, jaka kwota trafi na ich konto zależy od liczby rodzin wielodzietnych mieszkających na terenie danej gminy i korzystających z gminnego wsparcia" - informuje resort cyfryzacji.

Zobacz także: Oglądaj też: Odmrażanie gospodarki. Restaracje będą mogły otworzyć ogródki

O wsparcie będą mogły wnioskować tylko gminy, bo to one organizują wsparcie dla rodzin.

- Zależy nam, aby gminy decydując o przekazaniu sprzętu pamiętały o potrzebach rodzin wielodzietnych. Jeden laptop na troje czy czworo dzieci w wieku szkolnym to za mało. Chcemy pomóc - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Pamiętajmy też o niepełnosprawnych uczniach, którzy potrzebują specjalistycznego sprzętu komputerowego i oprogramowania. Samorządy będą mogły je kupić za pieniądze z nowego programu.

"Zdalna szkoła +". Łatwy wniosek

Jak informuje ministerstwo cyfryzacji, o pieniądze z nowego programu ma być wyjątkowo łatwo. Wystarczy złożyć wniosek.

Co więcej, pieniądze z nowego programu będzie można sfinansować wcześniejsze zakupy, poczynione od 16 marca 2020 r.

- Tak jak w programie „Zdalna szkoła”, teraz także stawiamy na minimum formalności i maksimum skuteczności – mówi Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa. – Zastosujemy najprostszą z możliwych procedur, po to by pieniądze jak najszybciej trafiły na konta gmin

To gminy będą decydować o tym, jaki sprzęt kupią i komu będą go wypożyczać. Po zakończeniu epidemii kupione za pieniądze ze "Zdalnej szkoły" i "Zdalnej szkoły +" laptopy wrócą do szkół i tam będą wykorzystywane przez uczniów.

Pieniądze z programów można przeznaczyć nie tylko na laptopy i tablety dla uczniów, ale i na ubezpieczenie sprzętu czy zakup oprogramowania.

"Zdalna szkoła+". Program rusza w maju

Nabór wniosków o pieniądze na laptopy dla uczniów rozpocznie się 15 maja.

Jak informuje resort cyfryzacji, w ogłoszonym pod koniec marca programie „Zdalna szkoła” wnioski o dofinansowanie złożyło 2741 spośród 2790 samorządów (98 proc.). Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie.

• Liczba wspartych szkół: 12 851
• Liczba wspartych nauczycieli: 31 387 (dane z 2019 r.: 587 936 – to liczba wszystkich nauczycieli, także przedszkolnych).
• Liczba wspartych uczniów: 205 715

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(155)
blondynka
3 lata temu
racja pisza o dotacjach i wsparciu rodziny a tak naprawde pieniadze zgarnia do kieszeni panstwo i to ma byc wporzadku ?zamozni dostaja wszystko a biedni i wielodzietni to co gorsi sa? to chore ze szkola daje jeden laptop na jednom rodzine gdzie ludzie w wiekszosci maja po 2, 3 szkolnych dzieci!!!!!
gość
4 lata temu
Proszę czytać ze zrozumieniem, to jest wyposażenie szkoły !!!
matkapracujac...
4 lata temu
Polska to baaardzo bogaty kraj,ja rozumiem pomóc najuboższym,ale to już przesada,rozdają pieniądze na lewo i prawo,mam takie hasło,nie pracować ,płodzić dzieci a kasa sama będzie płynąć strumieniami
zxc
4 lata temu
A na co wydają 500+? Tipsy dla mamusi?
Mabda
4 lata temu
Na co poszło 500+ ?! na ratę samochodu, idealnie 500 zł co miesiąc pasuje do zakupu bryki na raty, jest także inny scenariusz : obligacja skarbowe indeksowane inflacją
...
Następna strona