Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pieniądze na laptopy dla dzieci. Trzeba się szybko zgłosić

Niedługo rozpocznie się nabór wniosków do programu „Zdalna szkoła+”. Gminy dostaną 180 mln złotych na zakup laptopów dla uczniów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Gminy dostaną pieniądze na sprzęt do nauki zdalnej.

"Zdalna szkoła +" to kolejny projekt wsparcia dla samorządów, które kupują wyposażenie służące do zdalnej nauki. Jest kontynuacją poprzedniego programu dofinansowania sprzętu dla uczniów.

Do tej pory do samorządowców popłynęło już 187 mln złotych. Jak wylicza resort cyfryzacji, można za to kupić 125 tysięcy tabletów lub ponad 53 tysięcy laptopów.

"Tym razem samorządy będą mogły liczyć na wsparcie od 35 do 165 tysięcy złotych (w programie „Zdalna szkoła” kwoty dofinansowania wynosiły 35-100 tysięcy złotych). To, jaka kwota trafi na ich konto zależy od liczby rodzin wielodzietnych mieszkających na terenie danej gminy i korzystających z gminnego wsparcia" - informuje resort cyfryzacji.

Oglądaj też: Odmrażanie gospodarki. Restaracje będą mogły otworzyć ogródki

O wsparcie będą mogły wnioskować tylko gminy, bo to one organizują wsparcie dla rodzin.

- Zależy nam, aby gminy decydując o przekazaniu sprzętu pamiętały o potrzebach rodzin wielodzietnych. Jeden laptop na troje czy czworo dzieci w wieku szkolnym to za mało. Chcemy pomóc - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Pamiętajmy też o niepełnosprawnych uczniach, którzy potrzebują specjalistycznego sprzętu komputerowego i oprogramowania. Samorządy będą mogły je kupić za pieniądze z nowego programu.

"Zdalna szkoła +". Łatwy wniosek

Jak informuje ministerstwo cyfryzacji, o pieniądze z nowego programu ma być wyjątkowo łatwo. Wystarczy złożyć wniosek.

Co więcej, pieniądze z nowego programu będzie można sfinansować wcześniejsze zakupy, poczynione od 16 marca 2020 r.

- Tak jak w programie „Zdalna szkoła”, teraz także stawiamy na minimum formalności i maksimum skuteczności – mówi Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa. – Zastosujemy najprostszą z możliwych procedur, po to by pieniądze jak najszybciej trafiły na konta gmin

To gminy będą decydować o tym, jaki sprzęt kupią i komu będą go wypożyczać. Po zakończeniu epidemii kupione za pieniądze ze "Zdalnej szkoły" i "Zdalnej szkoły +" laptopy wrócą do szkół i tam będą wykorzystywane przez uczniów.

Pieniądze z programów można przeznaczyć nie tylko na laptopy i tablety dla uczniów, ale i na ubezpieczenie sprzętu czy zakup oprogramowania.

"Zdalna szkoła+". Program rusza w maju

Nabór wniosków o pieniądze na laptopy dla uczniów rozpocznie się 15 maja.

Jak informuje resort cyfryzacji, w ogłoszonym pod koniec marca programie „Zdalna szkoła” wnioski o dofinansowanie złożyło 2741 spośród 2790 samorządów (98 proc.). Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie.

• Liczba wspartych szkół: 12 851
• Liczba wspartych nauczycieli: 31 387 (dane z 2019 r.: 587 936 – to liczba wszystkich nauczycieli, także przedszkolnych).
• Liczba wspartych uczniów: 205 715

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: koronawirus, koronawirus edukacja, szkoła, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-05-2020

ssjakim prawem znów się rozdaje nasze pieniądze?! w końcu wszystkie dzieci dostają 500+ - co miesiąc! - i nie mają laptopów?! to na co idą te pieniądze? … Czytaj całość

11-05-2020

zxO te laptopy wnioski poskładali ludzie zamożni. Ja zarabiając 2300 złożyłam się na laptopy dla ludzi którzy zarabiają po 5-10 tys. Brawo PIS. Nie … Czytaj całość

12-05-2020

JaTo już przesada, rodzice dostają po 500 zł miesięcznie na dziecko i laptopa kupić nie mogą?

Rozwiń komentarze (154)