Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Pieniądze z KPO poszły w ruch. "Pierwszy miliard za nami"

63
Podziel się:

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że na inwestycje przeznaczono pierwszy miliard złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Najwięcej poszło na program "Czyste Powietrze". To jednak ułamek tego, co jeszcze polski rząd musi wydać, by pieniądze nie przepadły.

Pieniądze z KPO poszły w ruch. "Pierwszy miliard za nami"
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (PAP, PAP/Wojtek Jargiło)

"Pierwszy miliard za nami. Tyle już zainwestowaliśmy z KPO! Czyste powietrze, inwestycje w polskich rolników, laptopy dla nauczycieli, żłobki, internet na wsi. A to dopiero początek" - stwierdziła cytowana w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Ministerstwo przekazało, że z zaliczki z KPO przeznaczono ponad 598 mln zł na program "Czyste Powietrze", którego zadaniem jest wymiana źródeł ciepła, a także poprawa efektywności energetycznej w domach jednorodzinnych.

Z kolei na potrzeby rolników przekazano przeszło 209 mln zł. Chodzi o inwestycje w małe i średnie gospodarstwa rolne, w dywersyfikację i skracanie łańcucha dostaw produktów rolnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20

Resort wskazał też, że na laptopy dla nauczycieli trafiło 148,8 mln zł. Następne 187 mln zł przeznaczono na zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach tzw. białych plam. 17,1 mln zł zainwestowano w ocieplanie bloków i kamienic, a 13,6 mln zł trafiło do żłobków.

KPO odblokowane po trzech latach

Pod koniec lutego Komisja Europejska formalnie odblokowała, po niemal trzech latach, 137 mld euro dla Polski w Krajowym Planie Obudowy i w funduszach z polityki spójności. Mowa o wstępnej pozytywnej ocenie pierwszego wniosku Polski o płatności z Funduszu Odbudowy.

Bruksela uznała, że Warszawa spełniła tzw. kamienie milowe, m.in. dotyczące niezależności systemu sądowniczego, co umożliwia wypłatę środków w ramach pierwszego wniosku. W kolejnym kroku decyzja o przekazaniu środków Polsce będzie musiała zostać zaakceptowana przez państwa członkowskie.

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski przewiduje 55 inwestycji i 55 reform, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa.

W ramach tej puli Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie pożyczek. Zgodnie z celami Unii Europejskiej znaczna część budżetu KPO przeznaczona ma zostać na: cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(63)
Wiki
3 miesiące temu
Ile dali nam czasu na wydanie tych pieniędzy?
Magister-z-Ki...
4 miesiące temu
Ile z pieniędzy na cele klimatyczne będzie służyć rozwojowi Polski i polskiej myśli technicznej? Np by : 1)Spożytkować zasoby energii geotermalnej, (pas od Poznania do wschodniej części gór Swietokrzyskich) 2) produkcję oraz montaż na skalę przemysłową ogniw termo-elektrycznych (wymyślonych przez AGH) 3) magazyny energii (w postaci grawitacji np wody na terenach o dużych przewyższeniach >50m) - by nie marnować chwilowych nadwyżek pridukcji energii elektrycznej z fotovoltaiki i turbin wiatrowych.
marcin z rado...
4 miesiące temu
po pierwsze: skąd ta unia bierze te pieniądze? po drugie: to kredyt który musimy do 2053 roku spłacać. po trzecie: pierwsza transza idzie na wiatraki od niemieckiego siemensa, bo ten ma kłopoty finansowe. po czwarte: brawo fajnopolacy!
Jastarnia.
4 miesiące temu
Tak, już zapowiedziano na konferencji prasowej że jeśli dostaniemy KPO to ilość pieniędzy na rynku się zwiększy i złotówka się jeszcze bardziej umocni. To KPO wystarczy na nagrody i premie dla zarządu NBP.
Eco_nomista
4 miesiące temu
Pieniędzy z KPO miało być 260 mld zł. Jest to liczone po kursie złotego 4,481. Obecny kurs to 4,25 więc prawie 14 miliardów złotych już wyparowało. Złotówka się cały czas umacnia. Zanim dostaniemy KPO, 1/4 z tej kwoty zniknie w czarnej dziurze która się nazywa NBP. Czy ktoś nad tym panuje?
...
Następna strona