Trwa ładowanie...
bCZsmKvF

Notowania

Ministerstwo Funduszy I Polityki Regionalnej – Wszystkie wiadomości

1
10.09.2020 9:04

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Budowa dróg. Gościem minister infrastruktury

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o nowe inwestycje drogowe i kolejowe, gościem będzie Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. W drugiej części o nowej transzy pożyczek dla firm i likwidacji OFE mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. Zapraszamy od 9.15.

141
19.08.2020 12:58

BUDOWA DRÓG
 / 
S19 via Carpatia. Unia zgodziła się na finansowanie

Droga ekspresowa S19 na odcinku od Lublina do Kraśnika będzie współfinansowana z unijnych środków. Komisja Europejska właśnie to potwierdziła, prace powinny przyspieszyć.

24
11.08.2020 15:50

KOLEJ
 / 
PESA dowiezie do CPK? Rząd na to liczy

Do obsługi CPK potrzebny będzie rozwój kolei, czy to składy PESY staną na torach? - W ostatnich latach większość remontu taboru kolejowego jest realizowana przez PESĘ. Nam udaje się, oczywiście w ramach konkurencyjnego postępowania, tak się porozumiewać i klarować zamówienia, by odpowiadały oczekiwaniom i możliwościom PESY, która potem je realizuje - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Ostatnio oddaliśmy 83 składy, które były pewnego rodzaju modernizacją, ale tak naprawdę w dziewięćdziesięciu procentach była to budowa nowych składów, wagonów. To, w jakim standardzie PESA je oddaje, jest naprawdę budujące. Tam jest wszystko - od oczywistej klimatyzacji, przez internet szerokopasmowy, po wszelkie wygody, które wiążą się z przejazdem koleją - dodał.

18
11.08.2020 15:39

KOMISJA EUROPEJSKA
 / 
Polski samochód elektryczny. Fabryka powstanie z unijnych funduszy?

Powstaje polski samochód elektryczny, pomogą środki unijne z funduszu odbudowy? - Bardzo mocno stawiamy, by elektryfikować transport indywidualny. Chcielibyśmy rozwijać postawę, że warto tego typu pojazdy kupować, ale też rozwijać sprzęt, który jest oparty o komponenty produkowane w Polsce - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Nie wyobrażam sobie, by przy uruchomieniu tego rodzaju produkcji rząd nie był głównym klientem, będąc niejako przykładem. Będziemy ten projekt przedstawiać w negocjacjach z Komisją Europejską. Środków jest dużo, ale nigdy nie jest tak, że wystarczy na wszystko - dodał.

6
11.08.2020 12:06

WALDEMAR BUDA
 / 
Pieniądze z UE dla Polski. "Konkretne programy w przyszłym roku"

Na co trafią środki unijny przyznane Polsce? - Jesteśmy na etapie negocjacji całego budżetu i poszczególnych szuflad. Negocjowaliśmy koperty narodowe. Etap dzielenia na poszczególne programy, dziedziny to element, który prawdopodobnie z dużym opóźnieniem pojawi się w przyszłym roku, bo do końca roku będą trwały negocjacje - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Najbardziej konkretne z prac trwają nad funduszem odbudowy, bo ten ma dość szybko zadziałać. Pracujemy nad projektami, wiemy jak to może wyglądać. Mamy ponad tysiąc projektów, chodzi o to, by uodpornić gospodarkę - dodał.

bCZsmKvH
157
11.08.2020 11:45

UNIA EUROPEJSKA
 / 
"Strefy wolne od LGBT" bez pieniędzy z UE. "Ideologiczny prztyczek"

Komisja Europejska nie przyzna dotacji dla miast i gmin, które określiły się "strefami wolnymi od LGBT". - To jest ideologiczny prztyczek w nos, ale absolutnie nieznaczący. Środki, jakie miały być przekazane, to tak naprawdę po kilkanaście tysięcy euro, można powiedzieć, że to żadne środki - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Te środki to jedne z niewielu, które są dzielone bezpośrednio przez Komisję Europejską. Cała reszta jest dysponowana w ramach kopert narodowych i to my będziemy decydować, do jakich miast czy regionów te pieniądze trafią. Uchwała intencyjna, że pewnego rodzaju afirmacja środowisk LGBT nie jest tolerowana w danym mieście, nie oznacza, że te środowiska nie mogą uczestniczyć w życiu społeczno-gospodarczym na danym terenie - dodał.

73
11.08.2020 11:23

PIENIĄDZE
 / 
Emerytura i dodatki dla opozycjonistów. "Wiele im zawdzięczamy"

Rzecznik rządu Piotr Müller zadeklarował w WP, że rząd przyjmie projekt ustawy skierowany do działaczy opozycji antykomunistycznej, który zakłada "wyrównanie szkód w zakresie emerytalnym". - Mam poczucie, że pomocy dla tych osób nigdy nie jest za wiele. Nie wszyscy mamy świadomość, jak wiele im zawdzięczamy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Proszę zwrócić uwagę, że dzisiaj to już osoby w podeszłym wieku, które mają swoje problemy, trudności. Często otrzymują teraz pomniejszone świadczenia emerytalne, bo wówczas angażowali się w działalność opozycyjną, przez co byli zwalniani z pracy, degradowani, aresztowani. Jeżeli możemy im podnieść emerytury za te wszystkie lata, to chyba nikt nie ma wątpliwości - podkreślił.

5
27.07.2020 12:20

KOLEJ
 / 
Kolej w martwym punkcie. "Problemem są prywatne grunty"

Koleje w Polsce stoją w miejscu, linie się nie rozwijają, nie powstają nowe. Pomogą pieniądze z Unii? - Projekty nie są realizowane w takim tempie jak drogi, nie ma jednak zagrożenia, by pieniądze na te projekty zostały utracone. Jesteśmy na etapie planowania, ale problemy czy spowolnienia powodowane są w dużej mierze kwestiami proceduralnymi. Ze środowiskiem, z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę - powiedziała w programie "Money. To się liczy" minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Największym problemem są wykupy gruntów, które są w rękach prywatnych. Pracujemy nad tym, by to ułatwić, jednak są to delikatne kwestie. Próbujemy znaleźć najlepsze rozwiązania, które pomogą przyspieszyć realizację tych inwestycji - dodała.

920
27.07.2020 11:30

DROGI
 / 
Budowa CPK z unijnych środków? "Lotnisko nie. Drogi, koleje - tak"

W ramach budżetu UE i funduszu odbudowy do Polski popłyną setki miliardów złotych. Część zasili budowę CPK? - Środki europejskie mogą być wykorzystane do sfinansowania infrastruktury około-lotniskowej. Pamiętajmy, że te pieniądze nie mogą być przeznaczane na budowę lotnisk, ale drogi, koleje już tak - powiedziała w programie "Money. To się liczy" minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Trudno mówić o kwotach, czy to będzie 100 milionów czy 100 miliardów. Musimy sprawdzić całościowe potrzeby. Choćby koleje - to są analizy, obliczenia, gdzie można je wybudować, jaka jest dokumentacja, gdzie są pozwolenia na budowę i co możemy robić w ramach perspektywy 2021-2027, pamiętając o ramach czasowych - dodała.

bCZsmKvN
8
27.07.2020 11:05

MONEY. TO SIĘ LICZY
 / 
Krajowy Plan Odbudowy. Do 14 sierpnia czas na złożenie projektów

Powstaje Krajowy Plan Odbudowy, na podstawie którego środki z Unii Europejskiej będą wydawane na inwestycje w Polsce. - Środki będą przekazywane na podstawie dokumentu, na który składać się będą poszczególne przedsięwzięcia, wskazane przez Komisję Europejską. Jako Polska negocjujemy jeszcze zapisy dotyczące możliwości finansowania infrastruktury energetycznej - powiedziała w programie "Money. To się liczy" minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Później te środki przekazywane będą na podstawie wniosków składanych do Komisji Europejskiej, jest to program zarządzany centralnie. Na początku trzeba przygotować plany odbudowy, składane przez marszałków województw i resorty do 14 sierpnia - dodała.

27.07.2020 8:52

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Nowy budżet UE. Gościem minister funduszy

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o nowy budżet Unii Europejskiej. Na jakie dziedziny zostaną przeznaczone pieniądze? Które regiony otrzymają mniejsze finansowanie? Gościem będzie minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Zapraszamy od 9.15.

6
25.06.2020 15:34

PARTNERSTWO
 / 
Elektrownia atomowa w Polsce. "Krok milowy pod koniec roku"

Co z budową pierwszej elektrowni atomowej w Polsce? - Inwestycja w elektrownię jądrową to bardzo długi proces. Wiele elementów składa się na ostateczną decyzję, przede wszystkim chodzi o partnera, bo Polska nie ma doświadczenia, by samodzielnie wybudować elektrownię atomową. Dlatego potrzebny jest strategiczny partner - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Pod uwagę należy brać geopolitykę, partnerem nie może być ktoś, kogo sojuszu i partnerstwa nie będziemy pewni na wiele lat. Jesteśmy bardzo bliscy podjęcia decyzji, pod koniec roku krok milowy - dodał.

5
25.05.2020 16:14

POMOC DLA FIRM
 / 
3 miliardy złotych z funduszy unijnych na wsparcie firm. Nabór rusza w czerwcu

Co najmniej 3 miliardy złotych wyniesie wsparcia, na jakie mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa dotknięte skutkami kryzysu. Pomoc pochodzić będzie z ministerstwa funduszy i polityki regionalnej. "Takiego rozwiązania w funduszach unijnych jeszcze nie było" – przekonuje minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

bCZsmKvO
4
15.05.2020 8:57

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Więcej pieniędzy na pożyczki dla firm

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o nowe pieniądze na pożyczki dla firm. Jak się o nie starać? I ile można dostać. Gościem będzie Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. W drugiej części o polskim respiratorze stworzonym na drukarce 3D mówi Szymon Chrupczalski z VentilAid.

7
17.04.2020 8:47

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Dodatkowe 2,6 mld zł na pomoc dla firm. Gościem minister funduszy i polityki regionalnej

Dziś w "Money. To się liczy" tematem pomoc dla biznesu. Gościem będzie minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz Maciej Herman, dyrektor generalny LOTTE Wedel. Zapraszamy od 9.15.