Trwa ładowanie...
bEslVRTp

Notowania

Ministerstwo Funduszy I Polityki Regionalnej – Wszystkie wiadomości

Polska idzie w stronę obiegu zamkniętego? 320 mln euro na transformację gospodarki
4
17.07.2021 12:59

GOSPODARKA
 / 
Polska idzie w stronę obiegu zamkniętego? 320 mln euro na transformację gospodarki

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pokazało projekt projekt nowego programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. W planach m.in. edukacja ekologiczna i segregacja odpadów.

Polski Ład zaprezentowany. Kiedy pierwsze ustawy? Minister odpowiada
10
18.05.2021 12:00

PIS
 / 
Polski Ład zaprezentowany. Kiedy pierwsze ustawy? Minister odpowiada

PiS zaprezentowało program Polski Ład, by wszedł w życie potrzeba ustaw. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych z nich? - W pierwszym kroku muszą być zrealizowane ustawy podatkowe, bo planujemy je wprowadzić od przyszłego roku. Kalendarz jest dość jasny, do końca wakacji powinniśmy przeprowadzić legislację elementów podatkowych. Poczynając od kwoty wolnej od podatku, przez podniesienie progu, po składkę zdrowotną. Te założenia muszą iść w pierwszej kolejności - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Jest jeszcze kwestia kosztów uzyskania przychodów dla klasy średniej, czyli zarabiających od 6 do 10 tysięcy złotych. Kompleks tych rozwiązań w pierwszej kolejności, a następne elementy sukcesywnie. To jest program na 2,5 roku, ale zaczynamy już teraz - dodał.

Emerytura. Opłata od OFE jednak niższa? Minister kluczy
14
18.05.2021 11:01

EMERYTURA
 / 
Emerytura. Opłata od OFE jednak niższa? Minister kluczy

Polski Ład sprawi, że zapłacimy niższą opłatę przekształceniową przy likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych? Rząd wciąż pracuje nad przepisami. - Jak ja powiem, że rozważamy, to zaraz będzie to przedmiotem doniesień na skalę ogólnopolską, albo szerzej. Nie chcę wzbudzać pewnego rodzaju zamętu, pracujemy nad różnymi wariantami, to trzeba rozwiązać pakietowo. Nie można powiedzieć, że obniżenie opłaty jest jakimś zbawiennym czynnikiem, który poprawi tę reformę - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Trzeba działać szerzej, przyjąć pewien pakiet rozwiązań. Ja nie przesądzam wysokości tej opłaty, nie twierdzę też, że jest bezpośredni związek emerytury bez podatku z opłatą przekształceniową. Musimy tę sytuację uwzględnić, mamy nową rzeczywistość. Reforma w istocie jest świetna, bo zmierza w kierunku oddania tych środków Polakom, sprywatyzowania ich, nikt nie będzie mógł ich zabrać - dodał.

Pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego wyjaśnia… Jak płacimy za partnerstwo publiczno-prywatne?
22.02.2021 9:29

PPP
 / 
Pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego wyjaśnia… Jak płacimy za partnerstwo publiczno-prywatne?

Partnerstwo publiczno-prywatne to sposób realizowania inwestycji publicznych, w którym zazwyczaj to partner prywatny zapewnia finansowanie przedsięwzięcia. Dlaczego to się mu opłaca?

Małgorzata Jarosińska-Jedynak wiceministrem w Ministerstwie Funduszy
28
29.10.2020 14:38

NOMINACJA
 / 
Małgorzata Jarosińska-Jedynak wiceministrem w Ministerstwie Funduszy

Małgorzata Jarosińska-Jedynak została wiceministrem w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Przed październikową rekonstrukcją rządu Jarosińska-Jedynak była szefową resortu funduszy i polityki regionalnej.

bEslVRTr
Minister Funduszy: przeznaczyliśmy 14 mld zł na ratowanie firm
1
05.10.2020 15:35

KORONAWIRUS
 / 
Minister Funduszy: przeznaczyliśmy 14 mld zł na ratowanie firm

25 proc. środków z nowej perspektywy unijnej dedykujemy celom klimatycznym. W nowych programach operacyjnych stawiamy na zieloną gospodarkę – powiedziała w poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Likwidacja OFE. Buda: jest determinacja, projekt nieco się zmienił
4
28.09.2020 16:57

WALDEMAR BUDA
 / 
Likwidacja OFE. Buda: jest determinacja, projekt nieco się zmienił

Co dalej z reformą Otwartych Funduszy Emerytalnych? - Będzie przeprowadzona w przyszłym roku. Projekt jest już gotowy, w tym lub kolejnym tygodniu będzie już procedowany na poziomie Rady Ministrów. Jest pełna determinacja, obiecaliśmy to Polakom. Chcemy sprywatyzować środki, by stały się ich własnością, żeby już nikt więcej w tym systemie nie gmerał i nie próbował zabrać tych pieniędzy - powiedział w programie "Newsroom WP" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Wstrzymaliśmy się tylko na chwilę, w związku z pandemią, wracamy do projektu, nieznacznie zmienionego, będziemy tę reformę przeprowadzać. Propozycja jest taka, by do przekształcenia doszło w połowie 2021 roku, natomiast sama ustawa weszła w życie około 1 lutego, a prawo wyboru obowiązywało od 1 marca do końca kwietnia. Kalendarz jest rozłożony w krokach, by nie wprowadzać nerwowości - dodał.

Likwidacja OFE. Buda: opłata jest konieczna, system musi być uczciwy
249
28.09.2020 15:30

EMERYTURA
 / 
Likwidacja OFE. Buda: opłata jest konieczna, system musi być uczciwy

OFE w trakcie likwidacji, co to oznacza? - Musimy stworzyć uczciwy i sprawiedliwy system. Jeżeli środki, które będą przekazane do ZUS-u, przy wypłacie emerytury są opodatkowane PIT-em na poziomie 17 lub 32 proc., to musimy też zaproponować jakąś opłatę, która by obciążała środki przekazane do IKE. Minimalnie proponujemy 15 proc., czyli poniżej opodatkowania emerytur, w związku z tym ta opłata będzie pobrana w latach 2021-2022 - powiedział w programie "Newsroom WP" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - To rozwiązanie budziło kontrowersje, ale po wyjaśnieniu, że nie można preferować jednego rozwiązania względem drugiego, ta opłata pozostaje na poziomie 15 proc. Nie czyhamy na te pieniądze, dajemy prawo wyboru. Jeśli ktoś nie chce tej opłaty uiścić, a chce płacić podatek PIT od emerytury, to ma taką możliwość - wyjaśnił. Minister dodał, że decyzję o losach naszych pieniędzy zgromadzonych w OFE, będziemy musieli podjąć w marcu lub kwietniu przyszłego roku.

"Money. To się liczy". Budowa dróg. Gościem minister infrastruktury
1
10.09.2020 9:04

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Budowa dróg. Gościem minister infrastruktury

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o nowe inwestycje drogowe i kolejowe, gościem będzie Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. W drugiej części o nowej transzy pożyczek dla firm i likwidacji OFE mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. Zapraszamy od 9.15.

bEslVRTx
S19 via Carpatia. Unia zgodziła się na finansowanie
271
19.08.2020 12:58

BUDOWA DRÓG
 / 
S19 via Carpatia. Unia zgodziła się na finansowanie

Droga ekspresowa S19 na odcinku od Lublina do Kraśnika będzie współfinansowana z unijnych środków. Komisja Europejska właśnie to potwierdziła, prace powinny przyspieszyć.

PESA dowiezie do CPK? Rząd na to liczy
46
11.08.2020 15:50

KOLEJ
 / 
PESA dowiezie do CPK? Rząd na to liczy

Do obsługi CPK potrzebny będzie rozwój kolei, czy to składy PESY staną na torach? - W ostatnich latach większość remontu taboru kolejowego jest realizowana przez PESĘ. Nam udaje się, oczywiście w ramach konkurencyjnego postępowania, tak się porozumiewać i klarować zamówienia, by odpowiadały oczekiwaniom i możliwościom PESY, która potem je realizuje - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Ostatnio oddaliśmy 83 składy, które były pewnego rodzaju modernizacją, ale tak naprawdę w dziewięćdziesięciu procentach była to budowa nowych składów, wagonów. To, w jakim standardzie PESA je oddaje, jest naprawdę budujące. Tam jest wszystko - od oczywistej klimatyzacji, przez internet szerokopasmowy, po wszelkie wygody, które wiążą się z przejazdem koleją - dodał.

Polski samochód elektryczny. Fabryka powstanie z unijnych funduszy?
27
11.08.2020 15:39

KOMISJA EUROPEJSKA
 / 
Polski samochód elektryczny. Fabryka powstanie z unijnych funduszy?

Powstaje polski samochód elektryczny, pomogą środki unijne z funduszu odbudowy? - Bardzo mocno stawiamy, by elektryfikować transport indywidualny. Chcielibyśmy rozwijać postawę, że warto tego typu pojazdy kupować, ale też rozwijać sprzęt, który jest oparty o komponenty produkowane w Polsce - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Nie wyobrażam sobie, by przy uruchomieniu tego rodzaju produkcji rząd nie był głównym klientem, będąc niejako przykładem. Będziemy ten projekt przedstawiać w negocjacjach z Komisją Europejską. Środków jest dużo, ale nigdy nie jest tak, że wystarczy na wszystko - dodał.

Pieniądze z UE dla Polski. "Konkretne programy w przyszłym roku"
7
11.08.2020 12:06

WALDEMAR BUDA
 / 
Pieniądze z UE dla Polski. "Konkretne programy w przyszłym roku"

Na co trafią środki unijny przyznane Polsce? - Jesteśmy na etapie negocjacji całego budżetu i poszczególnych szuflad. Negocjowaliśmy koperty narodowe. Etap dzielenia na poszczególne programy, dziedziny to element, który prawdopodobnie z dużym opóźnieniem pojawi się w przyszłym roku, bo do końca roku będą trwały negocjacje - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Najbardziej konkretne z prac trwają nad funduszem odbudowy, bo ten ma dość szybko zadziałać. Pracujemy nad projektami, wiemy jak to może wyglądać. Mamy ponad tysiąc projektów, chodzi o to, by uodpornić gospodarkę - dodał.

bEslVRTy
"Strefy wolne od LGBT" bez pieniędzy z UE. "Ideologiczny prztyczek"
267
11.08.2020 11:45

UNIA EUROPEJSKA
 / 
"Strefy wolne od LGBT" bez pieniędzy z UE. "Ideologiczny prztyczek"

Komisja Europejska nie przyzna dotacji dla miast i gmin, które określiły się "strefami wolnymi od LGBT". - To jest ideologiczny prztyczek w nos, ale absolutnie nieznaczący. Środki, jakie miały być przekazane, to tak naprawdę po kilkanaście tysięcy euro, można powiedzieć, że to żadne środki - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Te środki to jedne z niewielu, które są dzielone bezpośrednio przez Komisję Europejską. Cała reszta jest dysponowana w ramach kopert narodowych i to my będziemy decydować, do jakich miast czy regionów te pieniądze trafią. Uchwała intencyjna, że pewnego rodzaju afirmacja środowisk LGBT nie jest tolerowana w danym mieście, nie oznacza, że te środowiska nie mogą uczestniczyć w życiu społeczno-gospodarczym na danym terenie - dodał.

Emerytura i dodatki dla opozycjonistów. "Wiele im zawdzięczamy"
106
11.08.2020 11:23

PIENIĄDZE
 / 
Emerytura i dodatki dla opozycjonistów. "Wiele im zawdzięczamy"

Rzecznik rządu Piotr Müller zadeklarował w WP, że rząd przyjmie projekt ustawy skierowany do działaczy opozycji antykomunistycznej, który zakłada "wyrównanie szkód w zakresie emerytalnym". - Mam poczucie, że pomocy dla tych osób nigdy nie jest za wiele. Nie wszyscy mamy świadomość, jak wiele im zawdzięczamy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Proszę zwrócić uwagę, że dzisiaj to już osoby w podeszłym wieku, które mają swoje problemy, trudności. Często otrzymują teraz pomniejszone świadczenia emerytalne, bo wówczas angażowali się w działalność opozycyjną, przez co byli zwalniani z pracy, degradowani, aresztowani. Jeżeli możemy im podnieść emerytury za te wszystkie lata, to chyba nikt nie ma wątpliwości - podkreślił.

Kolej w martwym punkcie. "Problemem są prywatne grunty"
7
27.07.2020 12:20

KOLEJ
 / 
Kolej w martwym punkcie. "Problemem są prywatne grunty"

Koleje w Polsce stoją w miejscu, linie się nie rozwijają, nie powstają nowe. Pomogą pieniądze z Unii? - Projekty nie są realizowane w takim tempie jak drogi, nie ma jednak zagrożenia, by pieniądze na te projekty zostały utracone. Jesteśmy na etapie planowania, ale problemy czy spowolnienia powodowane są w dużej mierze kwestiami proceduralnymi. Ze środowiskiem, z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę - powiedziała w programie "Money. To się liczy" minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Największym problemem są wykupy gruntów, które są w rękach prywatnych. Pracujemy nad tym, by to ułatwić, jednak są to delikatne kwestie. Próbujemy znaleźć najlepsze rozwiązania, które pomogą przyspieszyć realizację tych inwestycji - dodała.

Budowa CPK z unijnych środków? "Lotnisko nie. Drogi, koleje - tak"
1.5K
27.07.2020 11:30

DROGI
 / 
Budowa CPK z unijnych środków? "Lotnisko nie. Drogi, koleje - tak"

W ramach budżetu UE i funduszu odbudowy do Polski popłyną setki miliardów złotych. Część zasili budowę CPK? - Środki europejskie mogą być wykorzystane do sfinansowania infrastruktury około-lotniskowej. Pamiętajmy, że te pieniądze nie mogą być przeznaczane na budowę lotnisk, ale drogi, koleje już tak - powiedziała w programie "Money. To się liczy" minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Trudno mówić o kwotach, czy to będzie 100 milionów czy 100 miliardów. Musimy sprawdzić całościowe potrzeby. Choćby koleje - to są analizy, obliczenia, gdzie można je wybudować, jaka jest dokumentacja, gdzie są pozwolenia na budowę i co możemy robić w ramach perspektywy 2021-2027, pamiętając o ramach czasowych - dodała.

Krajowy Plan Odbudowy. Do 14 sierpnia czas na złożenie projektów
10
27.07.2020 11:05

MONEY. TO SIĘ LICZY
 / 
Krajowy Plan Odbudowy. Do 14 sierpnia czas na złożenie projektów

Powstaje Krajowy Plan Odbudowy, na podstawie którego środki z Unii Europejskiej będą wydawane na inwestycje w Polsce. - Środki będą przekazywane na podstawie dokumentu, na który składać się będą poszczególne przedsięwzięcia, wskazane przez Komisję Europejską. Jako Polska negocjujemy jeszcze zapisy dotyczące możliwości finansowania infrastruktury energetycznej - powiedziała w programie "Money. To się liczy" minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Później te środki przekazywane będą na podstawie wniosków składanych do Komisji Europejskiej, jest to program zarządzany centralnie. Na początku trzeba przygotować plany odbudowy, składane przez marszałków województw i resorty do 14 sierpnia - dodała.