Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Pierwsze w Polsce pływające panele fotowoltaniczne. Mała gmina Kolbudy w czołówce innowacji

47
Podziel się:

Na jeziorze w Łapinie, gmina Kolbudy, pojawią się już wkrótce pływające panele fotowoltaiczne. Technologię wdrażać będzie Energa OZE SA. Fotowoltaika na wodzie pozwala uzyskać nawet o 10-15 proc więcej energii z tej samej liczby paneli.

Fotowoltaika zmienia polski krajobraz.
Fotowoltaika zmienia polski krajobraz. (Energa OZE S.A.)

Pilotażowy program zakłada, że panele zajmą ok. 0,5 ha na jeziorze o powierzchni około 40 ha. Zatem jeśli pilotaż się powiedzie, będzie można wycisnąć więcej energii od teraz planowanych 0,5 MW.

Ta próbna instalacja nie jest może specjalnie mocna, ale jak zapewniają przedstawiciele Energa OZE, będzie służyła analizie technicznej i programowi badawczemu, dzięki któremu możliwy będzie rozwój technologiczny.

Zobacz także: Obejrzyj: PKN Orlen rozgląda się za nowymi stacjami poza Polską. "Ciągle monitorujemy rynek"

Jednak już teraz wiadomo, że jest pewna wyższość takiego rozwiązania nad instalacjami lądowymi. Panele na wodzie produkują ok. 10-15 proc. prądu więcej dzięki efektowi chłodzącemu cieczy.

Plany władz gminy zakładają, że w 2021 r. na zbiorniku wodnym w Łapinie pojawią się pływające panele fotowoltaiczne. Tym samym Kolbudy będą pierwszą w Polsce gminą, w której zastosowano tego typu technologię.

Kiedy plany zdradziła spółka Energa OZE SA. nieco zaniepokoiło to mieszkańców. Jednak wątpliwości zostały rozwiane podczas sesji Rady Gminy, w której uczestniczył przedstawiciel inwestora.

Grupa Energa informuje, że szuka nowych źródeł zielonej energii.

Jak się okazuje, w tej materii oprócz morza można również wykorzystać jeziora i sztuczne zbiorniki. W przypadku tej gminy wykorzystane zostaną zbiorniki od instalacji należących do Energa OZE. Pływające panele będą zwodowane w zbiorniku przy elektrowni wodnej w Łapinie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
realista
4 lata temu
ale woda w jeziorze będzie cieplejsza zacznie szybciej parować i z jeziora zrobi się bajoro !!!!!!!!!
ada
4 lata temu
to jest dopiero zatrucie srodowiska ale glupoa ludzka nie zna granic
dixi
4 lata temu
Ciekawe. Przed chwilą napisałem post a wyświetla się że 8 godzin temu pisany i ma 5 + i 15-
dixi
4 lata temu
Nie byłbym takim optymistą. A czy oni wiedzą, że jest podatek wodny? 8,5 za m2 !!!!!! za wszystko co pływa nad dnem 5000m2 x 8,5 to 425 000 zł samego podatku wodnego. Tyle prądu to ta instalacja nie wyprodukuje. Czy soś sie może w tym kraju opłacać? elektrownia węglowa tylko. Wiatraki w tym roku wyprodukowały rekordową ilość prądu ale rząd konsekwentnie rujnuje to źródło energii. Może dlatego ze nie musimy kupować energii za granicą a i węgla rosyjskiego mniej spalamy. A ktoś w ministrów macza paluchy w tym imporcie
mesio
4 lata temu
a jaki piękny niezaburzony krajobraz przecież to sama natura takie pływające straszydło na tafli wody. Lipa
...
Następna strona