Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.03.2020 11:50

Pierwsze w Polsce pływające panele fotowoltaniczne. Mała gmina Kolbudy w czołówce innowacji

Na jeziorze w Łapinie, gmina Kolbudy, pojawią się już wkrótce pływające panele fotowoltaiczne. Technologię wdrażać będzie Energa OZE SA. Fotowoltaika na wodzie pozwala uzyskać nawet o 10-15 proc więcej energii z tej samej liczby paneli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Energa OZE S.A.)
Fotowoltaika zmienia polski krajobraz.

Pilotażowy program zakłada, że panele zajmą ok. 0,5 ha na jeziorze o powierzchni około 40 ha. Zatem jeśli pilotaż się powiedzie, będzie można wycisnąć więcej energii od teraz planowanych 0,5 MW.

Ta próbna instalacja nie jest może specjalnie mocna, ale jak zapewniają przedstawiciele Energa OZE, będzie służyła analizie technicznej i programowi badawczemu, dzięki któremu możliwy będzie rozwój technologiczny.

Obejrzyj: PKN Orlen rozgląda się za nowymi stacjami poza Polską. "Ciągle monitorujemy rynek"

Jednak już teraz wiadomo, że jest pewna wyższość takiego rozwiązania nad instalacjami lądowymi. Panele na wodzie produkują ok. 10-15 proc. prądu więcej dzięki efektowi chłodzącemu cieczy.

Panele fotowoltaiczne niosą ze sobą ogromny potencjał zarówno dla domów, jak i dla firm
Kredyt na fotowoltaikę - co musisz wiedzieć?

Plany władz gminy zakładają, że w 2021 r. na zbiorniku wodnym w Łapinie pojawią się pływające panele fotowoltaiczne. Tym samym Kolbudy będą pierwszą w Polsce gminą, w której zastosowano tego typu technologię.

Kiedy plany zdradziła spółka Energa OZE SA. nieco zaniepokoiło to mieszkańców. Jednak wątpliwości zostały rozwiane podczas sesji Rady Gminy, w której uczestniczył przedstawiciel inwestora.

Grupa Energa informuje, że szuka nowych źródeł zielonej energii.

Wyłudzali VAT wykorzystując OZE. Fikcyjny obrót panelami fotowoltaicznymi

Jak się okazuje, w tej materii oprócz morza można również wykorzystać jeziora i sztuczne zbiorniki. W przypadku tej gminy wykorzystane zostaną zbiorniki od instalacji należących do Energa OZE. Pływające panele będą zwodowane w zbiorniku przy elektrowni wodnej w Łapinie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, fotowoltaika
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2020

miłego dnia życzęzasada jest prymitywnie prosta: rządzi propolski i niekradnący PiS, to kraj się rozwija i ludziom się lepiej wiedzie, rządzą antypolscy złodzieje z PO … Czytaj całość

04-03-2020

co za niedopatrzeniejak to się stało, że to jezioro nie zostało ukradzione, pardon, sprywatyzowane, za rządów PO SLD i PSL?

04-03-2020

JaA co jak jezioro zacznie umierać? Przecież WODA to też zielone płuca ziemi. WODA produkuje TLEN.

Rozwiń komentarze (47)