Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
WZI
|

Piotr Nowak ministrem rozwoju. Przedsiębiorcy komentują: "mniej widoczny, ale skuteczny"

12
Podziel się:

Stanowisko szefa resortu rozwoju objął Piotr Nowak, który w przeszłości był wiceministrem finansów. - W moim odczuciu to dobre rozwiązanie - mówi w rozmowie z money.pl Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Nasz rozmówca liczy na to, że nowy minister będzie reprezentował interesy przedsiębiorców, co będzie szczególnie ważne w czasie wprowadzania Polskiego Ładu.

Piotr Nowak ministrem rozwoju. Przedsiębiorcy komentują: "mniej widoczny, ale skuteczny"
Piotr Nowak został ministrem rozwoju. Przedsiębiorcy oceniają tę nominację (PAP, PAP/Wojciech Olkuśnik)

Stanowisko ministra rozwoju było nieobsadzone od połowy sierpnia, kiedy na skutek konfliktu w koalicji odwołany został dotychczasowy minister rozwoju Jarosław Gowin.

We wtorek oficjalnie ogłoszono rekonstrukcję rządu i zaprzysiężono nowych ministrów. Stanowisko szefa ministerstwa rozwoju objął Piotr Nowak. Jak mówią przedstawiciele przedsiębiorców, to właśnie ten resort jest dla nich kluczowy.

- Minister Nowak, jako wiceminister finansów, był jedną z mniej widocznych, ale za to bardzo skutecznych osób - mówi money.pl Marek Kowalski. - Zajmował się obligacjami, bardzo skutecznie je lokował, może w taki sam sposób będzie lokował nas, przedsiębiorców - dodaje.
Zobacz także: Zakaz handlu w niedziele zaostrzony. „Nasi pracodawcy są bardzo kreatywni”

Dobre czasy dla biznesu

Jak mówi przewodniczący FPP, do tej pory jednym z lepszych okresów dla polskich firm był moment, w którym Mateusz Morawiecki obejmował funkcję ministra finansów i rozwoju. Wtedy dialog pomiędzy resortami był, zdaniem szefa FPP, najskuteczniejszy.

- Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem. Minister Nowak wywodzi się z ministerstwa finansów, może dzięki temu współpraca pomiędzy dwoma resortami będzie łatwiejsza - ma nadzieję nasz rozmówca.

Współpraca za Gowina

Współpracę z resortem rozwoju za czasów ministra Gowina przedsiębiorcy zazwyczaj oceniają dobrze. Jak mówi Marek Kowalski, były wicepremier starał się wsłuchiwać w głos przedsiębiorców.

- Problem polegał jednak na tym, że nie miał do tego tytułu - mówi przewodniczący FPP. - Od pewnego momentu przez resztę Rady Ministrów był traktowany w zasadzie jak opozycja, a to znacznie utrudniało współpracę - wyjaśnia.

Trudny czas dla firm

Przedsiębiorcy mają spore oczekiwania wobec nowego ministra, bo niebawem czeka ich trudny okres związany z wprowadzaniem Polskiego Ładu.

- Wejście w życie Polskiego Ładu będzie dla przedsiębiorców trudne zarówno pod kątem finansowym, jak i prawnym - tłumaczy Marek Kowalski. - To największa zmiana prawa od 30 lat. Dopóki zmiany nie utrwalą się w postaci orzeczeń sądów czy interpretacji prawnych, będą problemy - dodaje.

Jak mówi przewodniczący FPP, przedsiębiorcy muszą teraz przywyknąć do nowej rzeczywistości prawnej i nauczyć się w niej funkcjonować. I w do tego potrzebna im będzie pomoc ze strony resortu rozwoju.

- Mamy nadzieję, że nowemu ministrowi uda się przekonać ZUS i fiskusa do tego, by nie zwlekać z kontrolami i nie rozpoczynać ich w ostatniej chwili, tak jak ma to miejsce teraz - mówi Marek Kowalski. - Mamy też nadzieję na to, że kontrole będą prewencyjne. Prowadzone tak, by przedsiębiorców uczyć a nie karać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Donek
10 miesięcy temu
Jarek,ja to bym z Nowakami uważał.
Elton
10 miesięcy temu
Pan Marek Kowalski - Członek Prezydium Rady Dialogu Społecznego (RDS). Przewodniczący Rady Zamówień Publicznych – organu doradczo-opiniodawczego Prezesa UZP. Ta cała Federacji Przedsiębiorców Polskich to rządowa wydmuszka, do pokazywania że przedsiębiorcy zgadzają się z rządem
Realista
10 miesięcy temu
Jak skuteczny to wybuduke sobie 20 pałaców zamiast 11 Obajtka.
1986
10 miesięcy temu
Polski ład? Ten kraj to jeden wielki burdel…. Przedsiębiorcy są systematycznie okradani. Dziwię się, że jeszcze się nie buntują.
victor
10 miesięcy temu
Polski lad nie jest dla Polakow...dla jakich gosci i z kad, tak pieknie strojona jest ziemia nad Wisla, a jeszcze Polska tej ziemi na imie?