Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WZI
|

Piotr Nowak ministrem rozwoju. Przedsiębiorcy komentują: "mniej widoczny, ale skuteczny"

12
Podziel się:

Stanowisko szefa resortu rozwoju objął Piotr Nowak, który w przeszłości był wiceministrem finansów. - W moim odczuciu to dobre rozwiązanie - mówi w rozmowie z money.pl Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Nasz rozmówca liczy na to, że nowy minister będzie reprezentował interesy przedsiębiorców, co będzie szczególnie ważne w czasie wprowadzania Polskiego Ładu.

Piotr Nowak ministrem rozwoju. Przedsiębiorcy komentują: "mniej widoczny, ale skuteczny"
Piotr Nowak został ministrem rozwoju. Przedsiębiorcy oceniają tę nominację (PAP, PAP/Wojciech Olkuśnik)

Stanowisko ministra rozwoju było nieobsadzone od połowy sierpnia, kiedy na skutek konfliktu w koalicji odwołany został dotychczasowy minister rozwoju Jarosław Gowin.

We wtorek oficjalnie ogłoszono rekonstrukcję rządu i zaprzysiężono nowych ministrów. Stanowisko szefa ministerstwa rozwoju objął Piotr Nowak. Jak mówią przedstawiciele przedsiębiorców, to właśnie ten resort jest dla nich kluczowy.

- Minister Nowak, jako wiceminister finansów, był jedną z mniej widocznych, ale za to bardzo skutecznych osób - mówi money.pl Marek Kowalski. - Zajmował się obligacjami, bardzo skutecznie je lokował, może w taki sam sposób będzie lokował nas, przedsiębiorców - dodaje.
Zobacz także: Zakaz handlu w niedziele zaostrzony. „Nasi pracodawcy są bardzo kreatywni”

Dobre czasy dla biznesu

Jak mówi przewodniczący FPP, do tej pory jednym z lepszych okresów dla polskich firm był moment, w którym Mateusz Morawiecki obejmował funkcję ministra finansów i rozwoju. Wtedy dialog pomiędzy resortami był, zdaniem szefa FPP, najskuteczniejszy.

- Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem. Minister Nowak wywodzi się z ministerstwa finansów, może dzięki temu współpraca pomiędzy dwoma resortami będzie łatwiejsza - ma nadzieję nasz rozmówca.

Współpraca za Gowina

Współpracę z resortem rozwoju za czasów ministra Gowina przedsiębiorcy zazwyczaj oceniają dobrze. Jak mówi Marek Kowalski, były wicepremier starał się wsłuchiwać w głos przedsiębiorców.

- Problem polegał jednak na tym, że nie miał do tego tytułu - mówi przewodniczący FPP. - Od pewnego momentu przez resztę Rady Ministrów był traktowany w zasadzie jak opozycja, a to znacznie utrudniało współpracę - wyjaśnia.

Trudny czas dla firm

Przedsiębiorcy mają spore oczekiwania wobec nowego ministra, bo niebawem czeka ich trudny okres związany z wprowadzaniem Polskiego Ładu.

- Wejście w życie Polskiego Ładu będzie dla przedsiębiorców trudne zarówno pod kątem finansowym, jak i prawnym - tłumaczy Marek Kowalski. - To największa zmiana prawa od 30 lat. Dopóki zmiany nie utrwalą się w postaci orzeczeń sądów czy interpretacji prawnych, będą problemy - dodaje.

Jak mówi przewodniczący FPP, przedsiębiorcy muszą teraz przywyknąć do nowej rzeczywistości prawnej i nauczyć się w niej funkcjonować. I w do tego potrzebna im będzie pomoc ze strony resortu rozwoju.

- Mamy nadzieję, że nowemu ministrowi uda się przekonać ZUS i fiskusa do tego, by nie zwlekać z kontrolami i nie rozpoczynać ich w ostatniej chwili, tak jak ma to miejsce teraz - mówi Marek Kowalski. - Mamy też nadzieję na to, że kontrole będą prewencyjne. Prowadzone tak, by przedsiębiorców uczyć a nie karać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Donek
3 lata temu
Jarek,ja to bym z Nowakami uważał.
Elton
3 lata temu
Pan Marek Kowalski - Członek Prezydium Rady Dialogu Społecznego (RDS). Przewodniczący Rady Zamówień Publicznych – organu doradczo-opiniodawczego Prezesa UZP. Ta cała Federacji Przedsiębiorców Polskich to rządowa wydmuszka, do pokazywania że przedsiębiorcy zgadzają się z rządem
Realista
3 lata temu
Jak skuteczny to wybuduke sobie 20 pałaców zamiast 11 Obajtka.
1986
3 lata temu
Polski ład? Ten kraj to jeden wielki burdel…. Przedsiębiorcy są systematycznie okradani. Dziwię się, że jeszcze się nie buntują.
victor
3 lata temu
Polski lad nie jest dla Polakow...dla jakich gosci i z kad, tak pieknie strojona jest ziemia nad Wisla, a jeszcze Polska tej ziemi na imie?