Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Piotr Nowak obejmie bezpański resort. Kim jest nowy minister rozwoju?

18
Podziel się:

Piotr Nowak został nowym ministrem rozwoju, przejmując stery w resorcie po zdymisjonowanym Jarosławie Gowinie. To wielki powrót do rządu - Nowak był już wcześniej wiceministrem finansów odpowiedzialnym za dług. Ostatnio był doradcą szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie. Do rządu wszedł z PKO TFI.

Piotr Nowak obejmie bezpański resort. Kim jest nowy minister rozwoju?
Piotr Nowak nowym ministrem rozwoju. Powrót do rządu (Getty Images, Thierry Monasse)

Ministerstwo Rozwoju to jeden z resortów objętych jesienną rekonstrukcją rządu. Było to oczywiste, po tym jak doszło do wyjścia z koalicji Jarosława Gowina i jego Porozumienia. Po dymisji Gowina jego obowiązki pełnił sam Mateusz Morawiecki. Lista chętnych na tekę w tym resorcie była dość długa.

Jako potencjalnych szefów Ministerstwa Rozwoju wymieniano m.in. Jadwigę Emilewicz i Marcina Ociepę. Ostatecznie wybór padł na Piotra Nowaka. To jego powrót do rządu, bo Nowak już wcześniej był wiceministrem finansów. W grudniu 2020 r. złożył dymisję. W tamtej roli Nowak zarządzał długiem, czyli emisją obligacji finansujących deficyt budżetowy, odpowiedzialny był również za utrzymywanie relacji z inwestorami z całego świata, którzy pożyczają nam pieniądze. Dymisja miała związek z objęciem przez niego stanowiska w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Piotr Nowak nowym ministrem rozwoju. Kim jest?

Piotr Nowak jest absolwentem Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (2003) oraz finansów i bankowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (2006), gdzie ukończył również studia doktoranckie. Na kursie prowadzonym przez Politechnikę Warszawską uzyskał tytuł Executive MBA.

Zobacz także: Lider PSL bezlitosny wobec pomysłu premiera: "Dewastacja rzeczpospolitej samorządowej"

Przez wiele lat Piotr Nowak działał na rynku finansowym. Najpierw jako trader walutowy w PKP BP, później był specjalistą obligacji i instrumentów pochodnych na stopę procentową w Europie Środkowo-Wschodniej w CALYON Corporate & Investment Bank, aż został wiceprezesem londyńskiego funduszu hedgingowego z grupy Swiss Re.

Na początku ubiegłej dekady wrócił do Polski. Zatrudniono go w roli prop tradera w Espirito Santo Investment Bank Polska, po czym w latach 2011-2014 był wicedyrektorem departamentu zarządzania portfelami papierów dłużnych w PKO TFI.

W roku 2015 Beata Szydło powołała Piotra Nowaka na stanowisko wiceministra finansów, gdy resortem rządził Paweł Szałamacha. Misję kontynuował później w rządzie Mateusza Morawieckiego, aż do grudnia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
ffds
2 lata temu
Następny przereklamowany geniusz jak Morawiecki.
PISDLOVE
3 lata temu
Czy ten geniuś kiedykolwiek prowadził własną działalność gospodarczą i osobiście ponoił konsekwencje za swoje własne decyzje finansowe. Najlepiej być na poisadzie
Twój nick
3 lata temu
MMF - wszędzie dobrze gdzie go nie ma
Joker
3 lata temu
Moim zdaniem wątpliwe jest to, że Ociepa w ogóle o jakiś stołek walczył skoro jest wiceministrem MON, media jakoś tak usilnie sugerowały obsadzenie go w roli ministra rozwoju. Ale to nie o to chodzi, Odnowa weszła w koalicję i to było przecież najważniejsze
nnnnn
3 lata temu
Ilu nowych ministrów to czosnki