Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Piotr Woźny odchodzi z NFOŚiGW. Zajmie się pomocą miastom zagrożonym smogiem

12
Podziel się:

Piotr Woźny odchodzi ze stanowiska wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nadal jest pełnomocnikiem premiera ds. programu Czyste Powietrze i zajmie się pomocą dla miast najbardziej zagrożonych smogiem.

Piotr Woźny odchodzi z NFOŚiGW. Zajmie się pomocą miastom zagrożonym smogiem
(East News, Andrzej Hulimka/REPORTER)
bEJYJZqt

Chodzi o miasta, które znalazły się na liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Według niej 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce.

Z myślą o miastach z listy WHO w lutym 2018 r. rząd ogłosił program termomodernizacji PolskaBezSmogu 2018-2027, ale ograniczył jego zakres do miejscowości liczących sobie poniżej 100 tysięcy mieszkańców (na początek podpisane zostało porozumienie z gminą Skawiną zakładające 70-procentowe dofinansowanie przez rząd docieplenia budynków zamieszkałych przez osoby mniej zamożne). Tym sposobem "poza burtą" programu znalazły się duże ośrodki miejskie, od lat zmagające się ze smogiem (m.in. Kraków, Rybnik, czy Zabrze) - pisze w piątek portalsamorządowy.pl.

bEJYJZqv

Zobacz: Polsce grożą gigantyczne kary za smog. Pozwać mogą ją także obywatele

Woźny, jako pełnomocnik premiera ds.programu Czyste Powietrze, zajmie się m.in. wykononiem znowelizowanej ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zakłada możliwość ustanawiania przez gminy programów niskoemisyjnych, które będą mogły liczyć na współfinansowanie ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

Niedawno Woźny mówił, że obniżyłby progi alertów określających stopień zanieczyszczenia powietrza. - To spowoduje częstsze korzystanie z alarmowania w sprawie smogu, ale jest konieczne - podkreślał.

bEJYJZqB

Piotr Woźny chciałby, by jeszcze w tym roku powstały regulacje wspierające monitorowanie jakości powietrza. - Trwają już nawet intensywne prace z udziałem ministra środowiska i ministra zdrowia. Myślę, że jakaś poważna przymiarka do projektu takiego rozporządzenia powinna się pojawić w ciągu 2-3 miesięcy - zaznaczył pełnomocnik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJYJZqW
KOMENTARZE
(12)
Edek
3 lata temu
a ja myślałem , że wyjeżdża w Bieszczady lub na Alaskę i tam będzie drwalem- bo włosy i broda pasują do tej roboty!
cvq
3 lata temu
Tłuste koty , zawsze spadają na cztery łapy.
kondi
3 lata temu
Jest zdecydowanie za mało ministerstw i różnych państwowych funduszy. Dlatego jest smog i różne ocieplenia klimatu. Nie ma kto tego zwalczać. Przydałoby się więcej urzędów, zwłaszcza, że dorastają wykształcone , zdolne dzieci.
bEJYJZqX
Elekcja knock...
3 lata temu
Bardzo miły kontrkandydat na Prezydenta.
nick
3 lata temu
W kolejnym miejscu się nie sprawdził. Skąd oni biorą tych urzędasów.