Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Drogi w 2019 roku. Trzy miesiące zimy i się zacznie: nowe otwarcia, nowe odcinki

49
Podziel się:

Już w marcu zacznie się w Polsce sezon na nowe drogi. Jak wynika z informacji money.pl, przed wakacjami kierowcy skorzystają z 50 km nowych tras. Do końca roku ma ich być w sumie blisko 500 km. O ile pozwoli pogoda i... firmy nie uciekną z budów.

Drogi w 2019 roku. Trzy miesiące zimy i się zacznie: nowe otwarcia, nowe odcinki
(PAP)
bECzzkxx

- Okres zimowy, o ile oczywiście pogoda pozwoli, w kontraktach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad kończy się 15 marca - mówi money.pl Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA. - Wówczas też powinny sukcesywnie ruszać prace i otwarcia nowych odcinków - dodaje. A to oznacza, że już od kwietnia na drogowej mapie Polski powinny pojawiać się nowe trasy.

Jak wynika z informacji money.pl, do czerwca w Polsce przybędą 53 kilometry dróg szybkiego ruchu. W sumie do końca 2019 roku kierowcy powinni zyskać niemal pół tysiąca kilometrów nowych odcinków. Część z nich pozwoli na szybkie dotarcie np. na Mazury.

Najszybciej z nowych odcinków cieszyć się będą np. przejeżdżający S51. Do czerwca pojawi się na przykład 9 kilometrów odcinka Olsztyn Wschód - Olsztyn Południe (węzeł Jaroty) - Olsztyn Wschód. To bardzo dobra informacja dla jadących na przykład na Mazury. Nie będą musieli przejeżdżać przez centrum miasta. Jednocześnie tą samą drogą miasto ominie część ruchu tranzytowego - w kierunku do i od granicy Polski. Budowlańcy zakładają, że roboty skończą się do 29 kwietnia.

bECzzkxz

Zyskają również jadący na Mazury od strony Warszawy. Do wakacji ma być oddany 9,9 kilometrowy odcinek S8. To trasa z Radziejowic do Przeszkody. Wstępne plany mówiły, że trasa będzie gotowa do lipca. GDDKiA zakłada jednak, że odcinek może być skończony wcześniej.

Kolejne zaplanowane otwarcie to odcinek S6 od Goleniowa Północ - do początku obwodnicy Nowogardu. To odcinek około 19,8 km. Pierwszy odcinek ma być otwarty do końca marca tego roku.

bECzzkxF

Oprócz tego w pierwszych ciepłych dniach do użytku oddana zostanie też obwodnica Suwałk, czyli 12,8 km drogi S61.

Rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaznacza jednak, że planowane otwarcia w dużej mierze zależą na przykład od warunków pogodowych. Przy sprzyjającej wiośnie, w okresie od kwietnia do czerwca kierowcy powinni systematycznie otrzymywać nowe trasy.

- W 2019 roku planujemy umożliwić kierowcom skorzystanie z nowych, autostradowych kilometrów w ciągu A1 w województwie śląskim i przejazd autostradą z Katowic do Częstochowy. Do końca roku chcemy udostępnić możliwość podróży z Lublina do Warszawy, z wyjątkiem krótkiego odcinka obwodnicy Kołbieli w ciągu drogi ekspresowej S17. Podobnie w województwie zachodniopomorskim, w 2019 roku planujemy otworzyć kolejne fragmenty trasy S6 od drogi ekspresowej S3 (w okolicach Szczecina)
do Koszalina. W ciągu najbliższych 12 miesięcy chcemy domknąć również ekspresowe połączenie w ciągu S5 Poznania z Wrocławiem - tłumaczy Krynicki.

bECzzkxG

Zgodnie z harmonogramem w 2019 roku kierowcy otrzymają 490 kilometrów nowych dróg. Warunki są dwa: pogoda oraz… brak innych nieprzewidzianych sytuacji. Mowa między innymi o porzuconych lub opóźnionych kontraktach.

Jak przewiduje w rozmowie z money.pl prezes Budimex Dariusz Blocher, porzucenia budów mogą się w tym roku zdarzać. I nie powinno to dziwić. W branży budowlanej lawinowo w ostatnich latach urosły koszty.

- W budownictwie czasami się zarabia, czasami traci. Ważny jest wieloletni bilans. Wiemy doskonale, że są gorsze i lepsze lata, bo jesteśmy na rynku od pół dekady. Martwi mnie jednak liczba kontraktów ze stratą, która urosła w ostatnich latach - przyznawał w programie "Money. To się liczy".

bECzzkxH

- Wzrostu cen nikt nie mógł przewidzieć. Gdybym wiedział trzy lata temu, o ile urośnie cena materiałów, to dziś byłbym bardzo bogatym człowiekiem. Jednocześnie nawet wiedząc o rosnących cenach, niewiele z tym można było zrobić. Nikt nie podpisałby umów z ceną wyższą o 30 lub więcej procent - mówił. W ten sposób odpowiadał na argument, że firmy budowlane mogły po prostu nie podpisywać kontraktów.

Według prezesa Budimeks w ostatnich miesiącach znacznie pogorszyła się sytuacja innych firm z branży. A to grozi po prostu zejściem z budowy. - Będą upadłości, firmy będą porzucały kontrakty, bo nie będzie im się opłacało nic robić. Nigdy nie zostawiliśmy żadnego kontraktu, ale tak nie postępują wszyscy. Ci, którzy nie są związani z krajem, nie widzą tutaj przyszłości, po prostu odejdą od maszyn i wyjadą z placu budowy - ostrzega. I jednocześnie wylicza, co zdrożało. O 40 proc. podskoczyły ceny stali, o blisko 20 proc. podskoczyły koszty pracy. Do tego rośnie cena styropianu, cegieł, pozostałych materiałów.

bECzzkxI

A to oznacza, że długa lista planowanych w 2019 roku otwarć może ostatecznie się uszczuplić. Wszystko zależy od sytuacji w branży finansowej.

bECzzkya
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
kgb
2 lata temu
Rosja was wszystkich kocha, kochaliśmy was w Katyniu, 2 razy w Smoleńsku, trochę w Gruzji, Afganistanie, Ukrainie a teraz pokochamy was w krajach Bałtyckich, Finlandii a potem w Polszy...
ben
2 lata temu
W jakiej partii polityk może pocałować posłankę np. Pawłowicz ? Tylko w PISIE >>>
lojalny dział...
2 lata temu
Jeszcze jedna kadencja i wybudujemy te wieżowce ha ha
bECzzkyb
Lowa
3 lata temu
To chyba pisał Komorowski ...
Emerytzmazows...
3 lata temu
PiS buduje PO rujnuje tyle w temacie.Za Tuska to się taczkami jeździło a teraz tyle nowych aut i dróg co na zachodzę.PO wstyd wstyd
...
Następna strona