Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Dwa tysiące złotych za znalezienie pracownika. Budimex płaci łowcom głów

38
Podziel się:

W budownictwie desperacja rośnie. Coraz trudniej znaleźć pracownika. Budimex zaproponował nagrodę dla łowców głów.

Prezes Budimeksu Dariusz Blocher
Prezes Budimeksu Dariusz Blocher (Money.pl)

W budownictwie desperacja rośnie. Coraz trudniej znaleźć pracowników. Budimex zaproponował nawet nagrodę dla łowców głów.

Budimex chce zatrudnić jeszcze ponad 1100 pracowników do końca 2019 roku - podała spółka. W ciągu czterech lat grupa zwiększyła zatrudnienie z 4,5 do ponad 7 tysięcy osób i zdaje sobie sprawę, że nie jest łatwo znaleźć na rynku tylu osób.

- Największa polska firma budowlana wprowadzi jako pierwsza firma w branży budowlanej w Polsce zewnętrzny program rekomendacji osób do pracy. Każdy, niezależnie od swojego miejsca pracy, kto skutecznie wskaże pracownika na poszukiwane przez Budimex stanowisko, otrzyma nagrodę finansową w wysokości do 2000 zł - podała spółka.

Spółka szuka w całej Polsce pracowników o ponad pięćdziesięciu różnych specjalizacjach. Wśród nich są takie jak: kierownicy budów, inżynierowie robót, majstrzy, inżynierowie robót torowych.

Zobacz także: Zobacz też: Będą pieniądze, a nie będzie komu budować. Czarny scenariusz dla budowlanki

- Wprowadzenie tego innowacyjnego rozwiązania to rozwinięcie systemu rekomendacji wewnętrznych, który działa w Budimeksie od ponad dwóch lat. Walczymy o jak najlepszych specjalistów w swoich branżach - powiedział członek zarządu Budimeksu Cezary Mączka.

Według przekazanych przez niego informacji w pierwszej połowie 2018 roku na 240 poleceń spółka zatrudniła prawie 100 osób.

- Najczęściej pracę w tym systemie znajdują u nas kierownicy robót oraz inżynierowie. Jesteśmy pierwszą firmą budowlaną w Polsce, która wprowadza takie rozwiązanie dla poleceń zewnętrznych, a nie tylko wewnętrznych, czyli realizowanych przez obecnych pracowników Budimeksu - dodał Mączka.

Wskazał, że Budimex jest największym pracodawcą na rynku budowlanym w Polsce.

- Jako jedna z nielicznym firm na rynku nie redukowaliśmy zatrudnienia w latach 2014-2016, gdy branża budowlana przechodziła spadek zamówień. Płacimy podatki w Polsce i jesteśmy największym płatnikiem podatków w branży budowlanej. Szukamy w tej chwili głównie wyspecjalizowanych kierowników robót, inżynierów i majstrów wielu branż, szczególnie z zakresu budownictwa kolejowego i kubaturowego - powiedział Mączka.

Wynagrodzenia wystrzeliły w firmach drogowych

O ile płace w większych (pow. 9 pracowników) przedsiębiorstwach wzrosły do września o 6,7 proc. rok do roku, to w budownictwie podwyżki były 8-procentowe. A w firmach budownictwa drogowego i kolejowego, czyli tam gdzie działa Budimex - aż 14,6-procentowe.

Przeciętny pracownik zarabia w tym segmencie rynku o 715 zł brutto więcej miesięcznie, niż rok temu. To pokazuje skalę popytu na pracowników. w branży. Rozwój inwestycji budowlanych współfinansowanych ze środków unijnych spowodował, że skokowo wzrósł popyt na pracowników.

Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy zatrudnienie w większych firmach budowlanych wzrosło o 23 tysiące, czyli o 6 proc. Produkcja budowlana wzrosła o 16,4 proc. rok do roku we wrześniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

budownictwo
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Anka
5 lata temu
pieprzenie... jak by godnie płacili, to ludzie by pracowali. Po co się zaharowywać, skoro na wynajem mieszkania nawet nie wystarczy, co dopiero na życie i dojazd do pracy.
dociekliwy
5 lata temu
Taak? Inżyniery? A taczkowy, mieszacz, łopaciarz itp. to co?
Adam
5 lata temu
Budimex to chora firma kilkukrotnie wysyłane i. swoje cv do ich bazy kilkukrotnie wypełniane. formularz aplikacyjny w którym się wpisuje oczekiwane zarobki.... chyba po prostu jestem za drogi;) cóż za mniej niech zatrudnia sobie studenta
mikromakro
5 lata temu
Czemu wszyscy porównujemy nasze wynagrodzenie do tych zachodnich, to że gospodarczo są dawno przed nami to tego nie da się ukryć, nie przeskoczymy pod względem wynagrodzenia tych Państw, ale możemy wspólnie dążyć do tego poziomu, natomiast wymaga to lat pracy, a przede wszystkim reform na najwyższych szczeblach. Opodatkowanie pracodawców przez Państwo ma na to istotny wpływ, bo może dali by komuś więcej, ale gdy mają tym samym zapłacić Państwu tez więcej, to wtedy każdy zastanowi się 2 razy, nasze Państwo nie jest przyjazne dla firm i to trzeba tu podkreślić jasno.
adriannn
5 lata temu
Tzw. Headhaunting działa już na zachodzie od dłuższego czasu, więc prędzej czy później ta forma musiała zostać praktykowana również w naszym kraju, dodatkowo jest w jakimś stopniu wynagradzana, więc myślę, że to fajny pomysł tej firmy.
...
Następna strona