Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Inspekcja pracy zna plan Biedronki. Rusza pilna kontrola

136
Podziel się:

Biedronka zamierza otworzyć część sklepów w najbliższą, niehandlową niedzielę. Umożliwić jej to ma metoda "na wypożyczalnię książek". Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że przeprowadzi w najbliższy weekend kontrole w sklepach sieci Biedronka. Tego domagali się m.in. związkowcy z "Solidarności".

Inspekcja pracy zna plan Biedronki. Rusza pilna kontrola
PIP podjęła decyzje. Będą "pilotażowe kontrole w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu" (EAST_NEWS, ZOFIA BAZAK)

Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy w związku z doniesieniami m.in. money.pl o planach otwarcia w najbliższą niedzielę sklepów należących do sieci Biedronka, podjęła decyzję, że na terenie Okręgowych Inspektoratów Pracy w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach przeprowadzone zostaną pilotażowe kontrole w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

PIP w odpowiedzi na pytania money.pl zapowiada, że wszystkie sygnały dotyczące naruszenia przepisów ograniczających handel w niedzielę będą weryfikowane przez inspektorów z wykorzystaniem wszystkich dostępnych środków.

PIP sprawdzi, czy sklepy, które są otwarte w niedziele niehandlowe, działają zgodnie z przepisami.

Tyle sklepy mogą zapłacić za handel w niedziele

Jeśli inspektor pracy stwierdzi, że pracodawca narusza przepisy, wówczas może ukarać osobę odpowiedzialną mandatem karnym lub skierować do sądu wniosek o ukaranie. Minimalny mandat nałożony przez inspektora pracy za naruszenie wspomnianego zakazu to 1000 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, to kara może wynieść nawet 100 tysięcy złotych — wyjaśnia PIP.

Aby stwierdzić naruszenie przepisów, inspektor nie musi być obecny w sklepie w dniu, w którym obowiązywał zakaz prowadzenia handlu. Fakt prowadzenia działalności handlowej w dzień objęty zakazem może być stwierdzony różnymi dowodami np. na podstawie ewidencji czasu pracy pracowników, godzin uruchomienia kas, zeznań świadków, zapisów monitoringu, nawet po upływie jakiegoś czasu od tego zdarzenia — wyjaśnia inspekcja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"

O przeprowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy wzmożonych kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i w święta zwróciła się do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko nie tylko "Solidarność", ale także minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wiceminister: bezczelna próba omijania prawa

- Z informacji posiadanych przez resort wynika, że w najbliższym czasie handel w niedziele miałby być prowadzony w placówkach handlowych przekształconych w tym celu w placówki medyczne bądź czytelnie – napisała minister w piątkowym piśmie do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko.

Bezczelna próba omijania prawa, skandaliczna praktyka. Jeśli Biedronka to zrobi, wyciągniemy konsekwencje - tak na informacje o zamierze otwarcia sklepów przez Biedronkę w niedzielę zareagował w programie "Tłit"Wirtualnej Polski wiceminister finansów Artur Soboń.

Biedronka, pomimo wielu pytań dotyczących otwarcia sklepów w niedziele, jak na razie, konsekwentnie milczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(136)
Pracownik bie...
2 lata temu
A co ze sklepami z glovo. W niehandlowa niedziele pakowanie zakupów dla klienta, nabijanie paragonu na kasę i wypiek pieczywa?????? To są czynności związane z handlem !!!
Marcin Górka
2 lata temu
Wszyscy piszą o Biedronce, a tym czasem na tym samym patencie na czytelnie otwiera się intermarche
Rrrrt
2 lata temu
Zakaz handlu w niedziele jest niekonstytucyjny!
Bieda
2 lata temu
Co za problem na 1 dzień zrobić z dyskontu samoobsługę z samojezdnymi koszami ktore samodzielnie ładują towar ? Takie cuda od kilku działają w Amazonie i innych sklepach internetowych. Praktycznie 2-3 osoby nadzorują proces bez udziału w samym pakowaniu, wszystko robią maszyny. Klienci odbieraliby towar wprost z okienka. Szkoda tylko ludzi bo stracą miejsca pracy i to już niedługo, a wszystko dzięki krętaczom z Pis
Marek z Elblą...
2 lata temu
Poszedłem kiedyś do PIP ze skargą , bo pracodawca nie wypłacił wypłaty drugi miesiąc. Wyszedłem stamtąd w asyscie policji.
...
Następna strona