Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

"Pirackie" oprogramowanie legalne na Białorusi. Łukaszenka walczy z sankcjami

Podziel się:

Wykorzystanie pirackiego oprogramowania oraz "lewych" produktów będzie zalegalizowane na Białorusi. Reżim Łukaszenki zezwolił na import podróbek. W ten sposób chce walczyć z sankcjami nałożonymi na kraj w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i pomocą, jakiej Białoruś udziela dyktaturze Putina.

"Pirackie" oprogramowanie legalne na Białorusi. Łukaszenka walczy z sankcjami
Sankcje uderzają w Rosję i Białoruś, którymi rządzą dyktatorzy (Photo by Kremlin Press Office/Anadolu Agency via Getty Images) (GETTY, Anadolu Agency)

Na import podróbek pozwala opublikowana ustawa o ograniczeniu wyłącznych praw do przedmiotów własności intelektualnej. Nowy akt prawny zezwala na import i obrót na Białorusi towarami, w których wykorzystywane są przedmioty własności intelektualnej, bez zgody zagranicznych posiadaczy praw do nich – "jeżeli takie towary są ujęte w wykazie towarów o istotnym znaczeniu dla rynku krajowego".

O sprawie pisze rosyjskojęzyczny portal "Vot Tak!", należący do Biełsatu.

Podróbki na Białorusi

Według relacji dziennikarzy ustawa ma zezwolić na korzystanie z przedmiotów chronionych własnością intelektualną bez zezwolenia, jeżeli posiadacz praw z "nieprzyjaznego" Białorusi państwa zabronił lub nie wyraził zgody na ich wykorzystanie. Chodzi o filmy, utwory muzyczne czy komputerowe oprogramowanie.

W praktyce ma to zapewnić "funkcjonowanie infrastruktury teleinformatycznej, stworzenie warunków do rozwoju cyfrowego i zwiększenia poziomu bezpieczeństwa informacji oraz rozwoju potencjału intelektualnego i duchowego, oraz moralnego społeczeństwa" - napisano w dokumencie.

Władze sporządzą również listę posiadaczy praw, którzy są powiązani z państwami, które "dopuszczają się nieprzyjaznych działań" wobec Białorusi.

Mimo to Mińsk chce płacić

Władze w Mińsku zastrzegają jednak, że nie przestaną płacić za korzystanie z przedmiotów będących własnością intelektualną "nieprzyjaznych krajów". W jaki sposób? Środki mają być księgowane na koncie urzędu patentowego i zachowywane tam przez trzy lata, dopóki właściciel praw sam się po nie nie zgłosi. Jeśli po trzech latach pieniądze pozostaną nieodebrane, zostaną przekazane na rzecz Skarbu Państwa.

Przyjmując ustawę dotyczącą legalizacji importu równoległego, Białoruś poszła w ślady Rosji. Do obu tych krajów wiele firm zaprzestało eksportu swoich wyrobów z powodu wojny z Ukrainą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.