Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

PiS odkryło karty. Poznaliśmy nowego ministra finansów

Podziel się:

Poznaliśmy skład nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Na czele resortu finansów stanie Andrzej Kosztowniak, były prezydent Radomia. W wyborach parlamentarnych zdobył 9755 głosów. To jego trzecia kadencja. Na stanowisku zastąpił Magdalenę Rzeczkowską.

PiS odkryło karty. Poznaliśmy nowego ministra finansów
Ślubowanie Andrzeja Kosztowniaka na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu X kadencji (East News, Piotr Molecki)

Prezydent Andrzej Duda po wyborach parlamentarnych 2023 zlecił misję stworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu z PiS. Dodajmy, że nowy rząd Zjednoczonej Prawicy nie ma większości w nowym Sejmie, dlatego najprawdopodobniej nie zostanie przyjęty przez parlament. W efekcie Radę Ministrów utworzyć ma KO, Polska 2050 i Lewica.

Od kilku tygodni w mediach pojawiały się informacje, że Mateusz Morawiecki ma problem, by znaleźć chętnych do nowego rządu, który skazany jest na fiasko. W poniedziałek (27 listopada) dowiedzieliśmy się, kto przystał na prośbę premiera.

Ministrem finansów zostanie Andrzej Kosztowniak, który startował z 5. miejsca listy PiS w Radomiu. Zaprzysiężenie przez prezydenta nastąpiło po godz. 16.30. Wyżej notowani byli m.in. Marek Suski, Anna Kwiecień, Zbigniew Kuźmiuk i Radosław Fogiel.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd Tuska zacznie od cięć? Prof. Orłowski: to bajki, słowo się rzekło

Kim jest Andrzej Kosztowniak, nowy minister finansów?

Andrzej Kosztowniak, który przystał na propozycję objęcia Ministerstwa Finansów na kilka tygodni, urodził się 31 marca 1976 r. w Radomiu. Jak czytamy na stronie Sejmu, nowy szef resortu jest magistrem ekonomii, którą kończył na Polityce Radomskiej, a także prawa, którego uczył się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Nowy minister finansów wykładał w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu oraz w radomskiej Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska. Po stanowisku w lokalnym Powiatowym Urzędzie Pracy dwukrotnie był wybierany z listy wyborczej PiS na urząd prezydenta Radomia. W prezydenckim fotelu zasiadał od 2006 do 2014 r.

Trzeciej kadencji nie Kosztowniak nie uzyskał, dlatego wystartował w wyborach do parlamentu. Mandat poselski zdobył trzy razy z rzędu - w 2015, 2019 i 2023 r. W Sejmie poprzedniej kadencji był przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych.

Nowy minister finansów w ciągu ostatnich czterech lat złożył 39 interpelacji. Głównie dotyczyły połączeń kolejowych z Radomiem oraz infrastruktury PKP PLK na terenie miasta.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP