Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

PiS odkryło karty. Poznaliśmy nowego ministra finansów

Podziel się:

Poznaliśmy skład nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Na czele resortu finansów stanie Andrzej Kosztowniak, były prezydent Radomia. W wyborach parlamentarnych zdobył 9755 głosów. To jego trzecia kadencja. Na stanowisku zastąpił Magdalenę Rzeczkowską.

PiS odkryło karty. Poznaliśmy nowego ministra finansów
Ślubowanie Andrzeja Kosztowniaka na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu X kadencji (East News, Piotr Molecki)

Prezydent Andrzej Duda po wyborach parlamentarnych 2023 zlecił misję stworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu z PiS. Dodajmy, że nowy rząd Zjednoczonej Prawicy nie ma większości w nowym Sejmie, dlatego najprawdopodobniej nie zostanie przyjęty przez parlament. W efekcie Radę Ministrów utworzyć ma KO, Polska 2050 i Lewica.

Od kilku tygodni w mediach pojawiały się informacje, że Mateusz Morawiecki ma problem, by znaleźć chętnych do nowego rządu, który skazany jest na fiasko. W poniedziałek (27 listopada) dowiedzieliśmy się, kto przystał na prośbę premiera.

Ministrem finansów zostanie Andrzej Kosztowniak, który startował z 5. miejsca listy PiS w Radomiu. Zaprzysiężenie przez prezydenta nastąpiło po godz. 16.30. Wyżej notowani byli m.in. Marek Suski, Anna Kwiecień, Zbigniew Kuźmiuk i Radosław Fogiel.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Michał Stawecki, Dyrektor Marketingu, Mennica Apart

Kim jest Andrzej Kosztowniak, nowy minister finansów?

Andrzej Kosztowniak, który przystał na propozycję objęcia Ministerstwa Finansów na kilka tygodni, urodził się 31 marca 1976 r. w Radomiu. Jak czytamy na stronie Sejmu, nowy szef resortu jest magistrem ekonomii, którą kończył na Polityce Radomskiej, a także prawa, którego uczył się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Nowy minister finansów wykładał w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu oraz w radomskiej Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska. Po stanowisku w lokalnym Powiatowym Urzędzie Pracy dwukrotnie był wybierany z listy wyborczej PiS na urząd prezydenta Radomia. W prezydenckim fotelu zasiadał od 2006 do 2014 r.

Trzeciej kadencji nie Kosztowniak nie uzyskał, dlatego wystartował w wyborach do parlamentu. Mandat poselski zdobył trzy razy z rzędu - w 2015, 2019 i 2023 r. W Sejmie poprzedniej kadencji był przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych.

Nowy minister finansów w ciągu ostatnich czterech lat złożył 39 interpelacji. Głównie dotyczyły połączeń kolejowych z Radomiem oraz infrastruktury PKP PLK na terenie miasta.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP