Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Nowy skład rządu Morawieckiego. Ponad połowę będą stanowiły kobiety

23
Podziel się:

Mateusz Morawiecki przedstawił skład swojego rządu. Skierował do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o powołanie nowej Rady Ministrów. Kilka stanowisk - w porównaniu z poprzednim rządem PiS - zostanie utrzymanych.

Nowy skład rządu Morawieckiego. Ponad połowę będą stanowiły kobiety
Premier Mateusz Morawiecki (creative commos, Flickr)

Znamy skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego. W poniedziałek o godz. 16.30 w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego.

Od zaprzysiężenia nowego rządu premier ma dwa tygodnie, by uzyskać wotum zaufania.

Ponad połowę stanowisk nowym rządzie Mateusza Morawieckiego miałby zająć kobiety:

 • Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - M. Jarosińska-Jedynak;
 • Ministerstwo Rodziny - D. Bojemska;
 • KPRM - I. Antos;
 • Minister-członek Rady Ministrów - J. Ozdoba;
 • MON - M. Błaszczak;
 • Ministerstwo Rozwoju - M.Maląg;
 • MSZ - Sz. Szynkowski vel Sęk;
 • Minister Kultury - D. Chorosińska;
 • MSWiA - P. Szefernaker;
 • Ministerstwo Infrastruktury - A. Gajadhur;
 • Ministerstwo Aktywów Państwowych - Marzena Małek;
 • Ministerstwo Edukacji i Nauki - Krzysztof Szczucki;


 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - A. Gembicka;
 • Resort Sportu i Turystyki -  D. Dmowska-Andrzejuk.

Nowi-starzy ministrowie

Kilka stanowisk - w porównaniu z poprzednim rządem Mateusza Morawieckiego - zostanie utrzymanych.

Na czele Ministerstwa Obrony Narodowej pozostanie Mariusz Błaszczak. Marlena Maląg będzie natomiast szefową Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Resortem rodziny i polityki społecznej pokieruje natomiast działaczka społeczna, od 2019 r. przewodnicząca Rady Rodziny przy MRiPS Dorota Bojemska.

Szymon Szynkowski vel Sęk, który odpowiadał dotąd za resort ds. Unii Europejskiej, stanie na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szefem MSWiA zostanie natomiast Paweł Szefernaker, który był dotąd wiceministrem.

Nowe nazwiska

Szefową Ministerstwa Aktywów Państwowych zostanie Marzena Małek, która od 2022 r. była dyrektor generalną w MAP. Ministrem Edukacji i Nauki zostanie Krzysztof Szczucki, który w latach 2020-2023 był prezesem Rządowego Centrum Legislacyjnego. Resortem finansów pokieruje Andrzej Kosztowniak, który był przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych w poprzedniej kadencji Sejmu, a Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która w latach 2019-2020 już stała na czele resortu.

Szefem resortu infrastruktury będzie Alvin Gajadhur, który od 2017 r. pełnił funkcję Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Dotychczasowa pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska stanie na czele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Szefową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie Dominika Chorosińska, posłanka i aktorka, która zasiadała w komisji kultury i środków przekazu.

Na czele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanie dotychczasowa wiceminister Anna Gembicka, a polska szpadzistka, była mistrzyni Europy i świata Danuta Dmowska-Andrzejuk pokieruje pracami resortu sportu i turystyki.

Szefem resortu sprawiedliwości zostanie były wiceminister Marcin Warchoł. Ministrem Zdrowia zostanie Ewa Krajewska, która od 2021 r. była Głównym Inspektorem Farmaceutycznym.

Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie natomiast Izabela Antos, która od 2018 r. pracuje w KPRM - najpierw jako dyrektor Departamentu Instrumentów Rozwojowych, a od 2021 r. jako wiceszefowa. Jacek Ozdoba, który dotychczas był sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zostanie ministrem-członkiem Rady Ministrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
lotek
5 miesięcy temu
masakra jak nie wiem co , ci ludzie nie maja rzadnego doswiadczenia
logiczny
5 miesięcy temu
Dobrze, że u nas nie ma zbyt wielu kolekcjonerów motyli bo gość skończył by w siatce na motyle razem z paziem królowej czyli 🖊Agnichy !☝️🤷‍♀️
Bhb
5 miesięcy temu
Zawieżć ich na granicę wschodnią niech rozwiązują spór transportowy
Szok szoków
5 miesięcy temu
W historii współczesnej Polski ten rząd będzie znany jako „rząd dwutygodniowy”
Postronna
5 miesięcy temu
Co jak co ale rozegrali to mistrzowsko - zarówno program jak i kadrę. Nawet jak nie uzyskają wotum zaufania postawili poprzeczkę nie do przeskoczenia dla tak zwanej "demokratycznej opozycji"
...
Następna strona