Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Stasiak
|

PiS zmierza do przejęcia TVN-u? Opozycja: zajmijcie się telewizją publiczną

68
Podziel się:

Projekt "Lex TVN" trafił we wtorek pod obrady komisji kultury i środków przekazu. Dyskusja ws. koncesji budzi coraz większe emocje, a posłowie opozycji nie pozostawiają na rządzących suchej nitki. Część z nich twierdzi, że TVN padnie łupem rządzących tak jak wcześniej Polska Press.

PiS zmierza do przejęcia TVN-u? Opozycja: zajmijcie się telewizją publiczną
Wicemarszałek PO-KO Małgorzata Kidawa-Błońska nawołuje, by zamiast "Lex TVN" zając się kwestią telewizji publicznej (East News)
bEKsUMth

Ogólnopolska debata na temat przyznania koncesji m.in. TVN24 przybiera na sile. Opozycja sugeruje, że wolą rządzących jest pozbycie się stacji, nad którą nie ma kontroli, i która przekazuje niewygodne dla polityków treści.

We wtorkowy poranek doszło do spotkania sejmowej komisji kultury i środków przekazu, która podjęła temat tzw. Lex TVN, czyli projektu forsowanego przez posła PiS Marka Suskiego.

bEKsUMtj

Wokół projektu ustawy autorstwa posłów PiS narasta jednak coraz więcej niewiadomych, a sprawie przyglądać ma się sam prezydent USA Joe Biden. Jak podkreślił w niedawnym wywiadzie z "Rzeczpospolitą" doradca departamentu Stanu Derek Chollet, koncesja dla TVN faktycznie przyciąga uwagę amerykańskiej głowy państwa.

Zobacz także: Orange_Razem dla Planety
bEKsUMtp

Myli się jednak ten, kto sądzi, że uwaga sojusznika zza oceanu jest bezinteresowna. Na szali wisi przecież interes amerykańskiej grupy Discovery. Po 17 miesiącach od złożenia wszystkich potrzebnych dokumentów KRRiT nadal zwleka z przyznaniem zgody na nadawanie dla TVN 24 i pozostałych kanałów wchodzących w skład spółki.

Suski na tropie TVN

Zaczęło się dość niewinnie, gdy 7 lipca poseł PiS Marek Suski, zaufany człowiek prezesa Kaczyńskiego, złożył poprawkę do ustawy medialnej. Niespełna miesiąc później sprawa koncesji rozbudza opinię publiczną do czerwoności.

Wszystko z powodu pata w KRRiT. W czwartek 22 lipca doszło do ostatniego głosowania, w którym tylko szef rady, Witold Kołodziejski, zagłosował za udzieleniem TVN 24 zgody na dalsze nadawanie. By przegłosować koncesję potrzeba jednak czterech z pięciu głosów.

bEKsUMtq

Do następnego głosowania ma dojść dopiero w sierpniu. Kołodziejski chce, by poprawki weszły w życie możliwie szybko, wraz z przepisami przejściowymi. Teraz projekt czeka 30-dniowe vacatio legis.

Przypomnijmy, że również w czwartek szef rady wyjaśniał, że problem koncesji leży w sytuacji właścicielskiej grupy TVN.

PiS sięgnie po TVN 24?

Zakusy na telewizję należącą do grupy Discovery nie ustają, a chętny na przejęcie TVN-u jest również rodzimy biznes - czego nie ukrywa sam poseł Suski.

bEKsUMtr

Również prezes PiS Jarosław Kaczyński wskazywał regularnie, że polskie media nie powinny znajdować się w obcych rękach. Teraz staje się to możliwe.

Po przejęciu przez Orlen Polskiej Grupy Press (20 z 24 tytułów) może nadejść kolej na TVN. Zmianom może jednak zapobiec... Jarosław Gowin, którego Porozumienie nie aprobuje zmian w proponowanym kształcie. Wahać ma się także Kukiz'15.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKsUMtK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
msms01
3 miesiące temu
Przykre, że moi rodacy czują się najlepiej pod pruskim, lub ruskim butem. Kiedyś dumny naród dziś czeka na ochłapy.
Jerzy
3 miesiące temu
Rolą mediów jest patrzenie władzy na ręce a nie wchodzenie w tyłek władzy za pieniądze podatników. Sami oceńcie, które media są prawdziwymi, rzetelnymi mediami a które tandetną tubą propagandową.
1234be
3 miesiące temu
A kto powiedział, że Polacy kochają wolność? Zawsze rozróby były z jednego powodu - kasy i kiełbasy. Wyjątkiem był rok 1968 . Taki PiS im pasuje. Zadowolą się nawet kiepską kopią Gierka.
bEKsUMtL
tey
3 miesiące temu
Tak ma być jak jest w innych krajach.Niczego niezwykłego PiS chce.51procent na 49 procent i własciciel z Europy z legalną siedzibą a nie na lotnisku w Niderlandach.Nie jest to zamach na żadne media,przyjąc trzeba światowe rozwiązania.
ala
3 miesiące temu
Polacy są sami sobie winni, co cztery lata mogą wybierać i dwa razy wybrali jak wybrali .... ręce opadają. Poparcie dla pisu może byłoby za małe, gdyby wszyscy poszli do urn, a jak się nie chce, no to nie ma co płakać!
...
Następna strona