Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Justyna Sobolak
|

PIT 2020. Ulga na internet. Nawet 1,5 tys. zł do odzyskania

76
Podziel się:

Nawet 760 zł może odliczyć jedna osoba od dochodu z tytułu użytkowania internetu. To oznacza, że małżeństwo odliczy aż 1520 zł. Ulga na internet przysługuje tylko dwa razy i to w kolejno następujących po sobie latach.

PIT 2020. Ulga na internet. Nawet 1,5 tys. zł do odzyskania
PIT za 2020. Przy rozliczeniu warto pamiętać o uldze na internet (PAP, Wojtek Jargiło)

Z internetu korzysta już 28-29 mln Polaków. Niewielu jednak decyduje się na odliczenie poniesionych wydatków na ten cel w ramach ulgi na internet. Z danych firmy doradczej KPMG wynika, że w rozliczeniu za 2019 roku skorzystało z niej zaledwie 12 proc. Polaków. A szkoda, bo można dzięki niej sporo zyskać.

Ulga na internet – ile można odliczyć?

Jeden podatnik z tytułu użytkowania internetu może odliczyć od dochodu 760 zł. Małżonkowie rozliczający się wspólnie, odliczą więc 1520 zł – każde ma bowiem prawo do swojego własnego limitu. Ważne jest jednak, że limit nie przechodzi na następny rok. Wydatek poniesiony w danym roku i nieodliczony z powodu braku dochodu (przychodu), nie może być odliczony w roku następnym.

Trzeba też pamiętać, że ulga przysługuje wyłącznie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych. Jeśli więc skorzystamy z niej w tym roku, należy zrobić to także w przyszłym. To ważna informacja dla osób, które odliczyły ulgę w PIT za 2019 rok. W tym roku również powinny z niej skorzystać, inaczej prawo do niej przepadnie.

Zobacz także: Ulga termomodernizacyjna. Ile można odliczyć od podatku?

PRZYKŁAD: W sytuacji, gdy faktura za korzystanie z sieci internet wystawiona jest na imię i nazwisko obojga małżonków (oboje są odbiorcami usługi) i w roku podatkowym ponosili wydatki z tego tytułu, to każde z nich może skorzystać z odliczenia kwoty, maksymalnie do wysokości limitu 760 zł. Tzn. jeżeli małżonkowie wydatkowali z tego tytułu np. łącznie 800 zł, to każdy z nich może odliczyć po połowie tej kwoty lub w proporcjach przez nich ustalonych. Ważne jest, aby nie odliczyć tej kwoty dwa razy (źródło: Krajowa Informacja Skarbowa)

Komu przysługuje ulga na internet?

Z ulgi internetowej można skorzystać, jeśli poniosło się wydatki na użytkowanie internetu. Trzeba pamiętać, że odliczeniu nie podlegają wydatki związane z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją sieci, bieżącym utrzymaniem, czyli serwisem oraz opłatą aktywacyjną. Odliczymy więc tylko comiesięczne rachunki za internet. Nie tylko stacjonarny.

Odliczyć można także wydatki na internet bezprzewodowy, zarówno ten, z którego korzystamy w komputerze, jak i w telefonie komórkowym. Aby to zrobić, trzeba posiadać dokument potwierdzający poniesione wydatki. Taki dokument musi uwzględniać: nasze dane, dane usługodawcy, czyli firmy, z której oferty korzystamy, rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę do zapłaty.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, dowodem może być każdy dokument stwierdzający poniesienie wydatku, z którego wynika kto, komu, ile oraz za co zapłacił. Może być to więc na przykład potwierdzenie przelewów.

UWAGA: Jeżeli podatnik korzysta z usługi "pakiet telewizyjno-internetowy", to brak wyraźnego wyszczególnienia w dokumencie (dotyczącym tej usługi) opłaty za bezpośredni dostęp do sieci pozbawi go możliwości odliczenia od dochodu wydatków z tego tytułu. Jeżeli podatnik posiada za świadczone usługi pakietu telewizyjno-internetowego faktury VAT (dokumenty), które obejmują ogólną kwotę pakietu z rozbiciem kosztów na abonament telewizyjny i abonament za internet, to jest uprawniony do skorzystania z odliczenia. (źródło: Krajowa Informacja Skarbowa)

Jak odliczyć ulgę na internet?

Ulga internetowa odliczana jest od: dochodu – przez podatnika opodatkowanego według skali podatkowej (uzyskującego np. dochody z pracy, umowy zlecenia, działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych) lub od przychodu – przez podatnika opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (uzyskującego przychody z najmu prywatnego, z działalności gospodarczej bądź ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu opodatkowane ryczałtem).

Z ulgi internetowej mogą skorzystać osoby, które wydatki z tytułu użytkowania internetu nie zaliczyły do kosztów uzyskania przychodów.

Odliczeń można dokonać w zeznaniu podatkowym: PIT-37, PIT-36, PIT-28 oraz poprzez załącznik PIT/O.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
Kamyk
3 lata temu
Czy tylko mi się tak wydaje czy każdy tak myśli, dlaczego taka ulga możliwa jest tylko 2 razy a nie co roku, przecież każdy używa internetu, każdy płaci rachunki, jak zwykle w naszej kochanej ojczyźnie zwykły prawy obywatel dostaje najmniej...a zabierane ma najwięcej
Emeryt
3 lata temu
Ja odliczyłem w latach 2003 i 2004 czy teraz mogę odliczyć. Nastąpiło przedawnienie??????
fin
3 lata temu
tak zawiłe że nic nie można zrozumie
Dominik
3 lata temu
Nie chcę hejtować, ale Pani Justyna Sobolak nie powinna publicznie wypowiadać się na tematy, na które nie ma pojęcia. To jest ulga od dochodu, więc nikt nie odzyska 1500 zł. Z ulgi skorzystać można raz w życiu 2 lata pod rząd. To przez 2 lata jak każdy z małżonków rozliczy ulgę odzyskać można: 516,00 zł. Pani Justyno, czas zająć się czymś na czym się Pani zna, bzdury pisać może każdy. Chociaż to takie czasy: nie znam się, ale napiszę, zarobię na mojej niekompetencji, przecież co mi zrobią. Powinna się Pani spalić ze wstydu, a mając choć trochę, jakieś minimum dumy i honoru, powinna Pani najpierw się doinformować, a później publicznie przeprosić za pisanie bzdur i zrobić sprostowanie tego artykułu. Money.pl powinien już dawno ten artykuł usunąć, bo nie przystoi publikować niekompetentnych artykułów. WSTYD!!!
BAD51
3 lata temu
Kto wypisuje takie głupstwa? Jakie 1520 może odzyskać małżeństwo, jeśli to jest tylko 258,40 zł podatku. Po co piszecie głupoty i ludziom obiecujecie? Chyba tylko by pochwalić się jaki rząd jest wspaniałomyślny
...
Następna strona