Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

PIT za 2020 rok. Coraz mniej czasu na rozliczenie. Sprawdź, czy należy ci się ulga

2
Podziel się:

Mija czas rozliczenia podatku PIT za 2020 rok. W tym roku pojawiły się nowe ulgi. Podpowiadamy, za co należy się ulga podatkowa.

PIT za 2020 rok. Coraz mniej czasu na rozliczenie. Sprawdź, czy należy ci się ulga
Rozliczenie podatku PIT za 2020 rok. Niedługo mija termin. Sprawdź, czy należy ci się ulga (Adobe Stock)

30 kwietnia mija czas na rozliczenie podatku PIT 2021 za 2020 rok. System e-Urząd Skarbowy zastąpił Twój e-PIT, jednak działa tak samo. Zapominalskim rozliczy podatek samodzielnie, a to oznacza, że nikt się nie spóźni. Gorzej mają przedsiębiorcy, oni nadal muszą rozliczać się sami.

Wracając jednak do tych pierwszych, czyli osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Prawdą jest, że nie da się nie rozliczyć podatku PIT w terminie, bo zrobi to za nas system. Sam wypełni i sam go wyśle. Warto jednak zajrzeć na profil e-Urzędu Skarbowego i upewnić się, że mamy zaliczone wszystkie przysługujące nam ulgi podatkowe. A tych w tym roku przybyło.

Czasu jest coraz mniej, rozliczenie zeznania podatkowego trzeba wysłać do 30 kwietnia. Ulga podatkowa pozwala na odliczenie od podatku pewnej kwoty, a co za tym idzie – obniżenie podstawy opodatkowania. Z uwagi na to, że każda ulga podatkowa niesie za sobą oszczędność, warto wiedzieć, co, kiedy i w jakiej kwocie można odliczyć.

Zobacz także: Paszporty covidowe wejdą w życie. "Jesteśmy w przededniu decyzji"

Ulgi podatkowe 2021

1 stycznia tego roku w życie weszły liczne zmiany w prawie podatkowym. Niektóre odnoszą się do sposobu rozliczania podatku z Urzędem Skarbowym, z kolei inne dotyczą samych ulg podatkowych.

Pojawiła się m.in. możliwość odliczenia od podatku darowizny na cele walki z pandemią koronawirusa. Obniżyć wysokość zobowiązania wobec fiskusa mogą także ozdrowieńcy COVID-19, którzy przekazali swoją krew i osocze.

Wśród najbardziej popularnych ulg podatkowych są: ulga na dziecko, ulga rehabilitacyjna, ulga na internet, zerowy PIT dla młodych. Na popularności coraz bardziej zyskuje też ulga termomodernizacyjna.

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom posiadającym władzę rodzicielską, prawnym opiekunom mieszkającym z dzieckiem/dziećmi oraz osobom sprawującym opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej.

Z odliczenia od podatku na dzieci może skorzystać podatnik, który sprawuje opiekę nad dzieckiem:

  • małoletnim (do 18. roku życia);
  • otrzymującym zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na wiek);
  • do ukończenia 25. roku życia w przypadku pobierania nauki (dochód dziecka nie może przekraczać 3089 zł).

Ulga podatkowa na dziecko w 2021 roku przysługuje na każde dziecko, jeśli spełnione są powyższe warunki.


Korzystając z ulgi na jedno dziecko, trzeba pamiętać o limicie dochodu, który wynosi 112 000 zł. W przypadku podatników niepozostających w związku małżeńskim dochód nie może przekroczyć 56 000 zł.

Szczegóły dotyczące konkretnych ulg podatkowych znajdziesz KLIKAJĄC TUTAJ.

Ulga podatkowa - rodzaje

Ulgi podatkowe dzielą się na:

  • ulgi podatkowe o charakterze rodzinnym – np. związane z wychowaniem dzieci,
  • ulgi podatkowe o charakterze stymulacyjnym – np. darowizny na cele społecznie użyteczne,
  • ulgi podatkowe o charakterze zabiegu technicznego – np. zwrot nienależnie pobranych świadczeń (ma to na celu zapobiec opodatkowaniu nieistniejącego dochodu),
  • ulgi stanowiące koszty poniesione z tytułu egzystencji podatnika – np. związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych,
  • ulgi uwzględniające poniesione koszty związane z uzyskaniem przychodu – np. ulgi z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Każda osoba rozliczająca się z fiskusem ma prawo do odliczenia od podatku określonej kwoty, jeśli tylko spełnia warunki uprawniające do skorzystania z danej ulgi.

Umieszczenie konkretnej ulgi podatkowej w deklaracji rocznej jest zadaniem samego podatnika. Jeśli przysługujące mu odliczenia od podatku dochodowego nie znajdą się w deklaracji rocznej, to podstawa opodatkowania nie zostanie obniżona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Należny
3 lata temu
Sprawdzenie jest latwe: pracujesz, nie pobierasz plusów, zaraboasz o 1zł wiecej niz najnizsza krajowa - nic ci sie nie należy. Od biedy odpis internetu przez 2 lata.
kkk
3 lata temu
Czy jak ktoś stracił np. 10 tys. z powodu lockdownu, to można to uznać jako darowiznę na walkę z koronką?