Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

PKB Polski słabszy od prognoz. Gospodarka rośnie w tempie poniżej 4 procent

22
Podziel się:

GUS potwierdza obawy o spowolnieniu polskiej gospodarki. Trzeci kwartał tego roku przynosi trzeci spadek dynamiki PKB i to mocniejszy od prognoz ekonomistów. Według najnowszych danych rośniemy w tempie 3,9 proc.

Polska gospodarka rozwija się, ale już nieco wolniej.
Polska gospodarka rozwija się, ale już nieco wolniej. (East News, Arkadiusz Ziolek/ East News)

Ekonomiści coraz głośnie mówią o recesji w Europie. Na granicy balansują m.in. Niemcy. Ten problem nie dotyczy na szczęście Polski, która ciągle solidnie się rozwija. Według najnowszych danych GUS, PKB rośnie w tempie 3,9 proc. w skali roku.

To jednak sporo gorszy wynik niż poprzednio. W drugim kwartale gospodarka rosła w tempie 4,6 proc. rok do roku, a na koniec pierwszego wzrost wynosił 4,8 proc.

O spowolnieniu mówi się od dawna. Nie jest to więc zaskoczenie, choć skala spadku w trzecim kwartale jest większa niż oczekiwali eksperci. Ekonomiści jeszcze przed publikacją GUS prognozowali wynik dla PKB na poziomie 4,1 proc.

Zobacz także: Kiedy Polska dogoni gospodarczo Niemcy? Mateusz Morawiecki zabiera głos

Z jednej strony takich wyników ciągle tylko pozazdrościć mogą nam inne europejskie kraje. Jesteśmy w czołówce najszybciej rosnących gospodarek. Jednak o zeszłorocznych wzrostach PKB przekraczających 5 proc. można już zapomnieć. Co więcej, wszystkie prognozy wskazują, że również czwórka z przodu może szybko nie wrócić.

Pokazuje to m.in. najnowszy raport kwartalny Narodowego Banku Polskiego opublikowany w tym tygodniu. Dokument wskazuje na pogorszenie perspektyw dla Polski. Wzrost PKB spowolni do 3,6 proc. w 2020 roku i do 3,3 proc. w 2021 - wynika z centralnej ścieżki projekcji NBP.

Twórcy raportu przyznają, że dynamika PKB będzie dalej stopniowo obniżać się, do czego przyczyni się utrzymujące się osłabienie koniunktury w gospodarkach głównych parterów handlowych Polski. Negatywnie będzie też wpływać spowolnienie w wykorzystaniu funduszy europejskich.

Według prognoz w latach 2019-2021 można się też spodziewać wyhamowania wzrostu inwestycji sektora instytucji rządowych i samorządowych oraz - w dalszym horyzoncie - także inwestycji prywatnych.

GUS podkreśla, że opublikowane w czwartek dane mają charakter wstępny i mogą jeszcze ulec pewnym zmianom. Kolejne aktualizacje przyniosą też bardziej szczegółowe informacje na temat struktury wzrostu gospodarczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
lp
5 lata temu
Nic dziwnego, w PiS, sami fachofcy, od wszystkiego. A najbardziej to od paździerza i sznurka. Wprowadzili PRLowskie zasady w gospodarce, 4 lata nic nie robienia poza obsadzaniem stołków przez Misiewiczów, Chrzanowskich i kucharzy (to w PGNiG jest ten PiSowski szef od Kebabów w dziale badań i rozwoju). Łubu, dubu, niech nam żyje Prezes...
argo
5 lata temu
Kiedy zaczną się niedobory ? Reglamentacja ? Czy będą stołówki dla prominentów ?
Mb
5 lata temu
3,5 w Polsce a w Niemczech 0,5 wzrostu PKB. Wszystko się zgadza tylko Produkt Krajowy Brutto bazowy Niemiec jest ze 4 razy wyższy niż Polski.
Tom
5 lata temu
Brawo pis 😂
Tik Tak
5 lata temu
Za to Poli przyspieszy....tętno.
...
Następna strona