Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKB Polski. Spowolnienie gospodarcze staje się faktem

- W pierwszym kwartale 2019 roku resort finansów spodziewa się tempa wzrostu PKB Polski, wskazującego na "miękkie spowolnienie" - oznajmiła w poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska. Szykują się więc kolejne trzy miesiące, podczas których gospodarka będzie hamować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Idzie miękkie spowolnienie - nie ukrywa minister Teresa Czerwińska. (Fot: Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

Wypowiedź Czerwińskiej to komentarz do najwnowszych, czwartkowych danych o stanie polskiej gospodarki w czwartym kwartale ubiegłego roku. Rozwijała się ona w tempie 4,9 proc. To najsłabszy wynik od półtora roku. W porównaniu z trzecim kwartałem, kiedy wzrost PKB wyniósł 5,1 proc. Ze słów pani minister wynika, że na początku tego roku możemy się spodziewać dalszego hamowania.

- 4,9 proc. nie jest dla nas zaskoczeniem - przyznała Czerwińska. I dodała, że jej ministerstwo oczekiwało mniej więcej takich właśnie danych. - Wskazuje to na trudniejszy start, jeśli chodzi o 2019 roku. Pokazuje tendencje, które są obserwowane na podstawie innych wskaźników, ryzyka zewnętrzne, które mogą się zmaterializować - dodała.

Zobacz też: Minister finansów prognozuje, kiedy odczujemy spowolnienie gospodarcze

- To wszystko potwierdza nasze oczekiwania, że wzrost gospodarczy będzie niższy, będziemy mieć do czynienia z miękkim spowolnieniem. W pierwszym kwartale spodziewamy się wyniku, który na takie spowolnienie wskaże - oceniła Czerwińska.

Do kompletu w czwartek minister rozwoju Jerzy Kwieciński dodał: - Spodziewam się, że wzrost PKB w pierwszym kwartale wyniesie nieco ponad 4 proc.

Minister Czerwińska już w ubiegłym tygodniu zapowiadała w programie "Money. To się liczy", że gospodarka będzie hamowała. - Generalnie spowolnienie będzie pewnym procesem, jego skutki będziemy obserwować najprawdopodobniej mniej więcej w połowie roku i wówczas zaczniemy to odczuwać - mówiła.

Ostatnio Komisja Europejska obniżyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB o 0,2 pkt proc. do 3,5 proc. Nie lepiej ma być w kolejnym roku. Na 2020 rok szacuje się zwyżkę PKB o 3,2 proc. wobec wcześniej prognozowanych 3,3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-02-2019

jato już upadłą gospodarkę da się jeszcze spowolnić?

14-02-2019

rakWprowadzić program dla seniorów trumna +

14-02-2019

eeMoja gospodarka hamuje od lat a wy tu o tym, że będzie dopiero wyhamowywać ?.

Rozwiń komentarze (339)