Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

PKB Polski. Spowolnienie gospodarcze staje się faktem

339
Podziel się:

- W pierwszym kwartale 2019 roku resort finansów spodziewa się tempa wzrostu PKB Polski, wskazującego na "miękkie spowolnienie" - oznajmiła w poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska. Szykują się więc kolejne trzy miesiące, podczas których gospodarka będzie hamować.

Idzie miękkie spowolnienie - nie ukrywa minister Teresa Czerwińska.
Idzie miękkie spowolnienie - nie ukrywa minister Teresa Czerwińska. (East News, Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

Wypowiedź Czerwińskiej to komentarz do najwnowszych, czwartkowych danych o stanie polskiej gospodarki w czwartym kwartale ubiegłego roku. Rozwijała się ona w tempie 4,9 proc. To najsłabszy wynik od półtora roku. W porównaniu z trzecim kwartałem, kiedy wzrost PKB wyniósł 5,1 proc. Ze słów pani minister wynika, że na początku tego roku możemy się spodziewać dalszego hamowania.

- 4,9 proc. nie jest dla nas zaskoczeniem - przyznała Czerwińska. I dodała, że jej ministerstwo oczekiwało mniej więcej takich właśnie danych. - Wskazuje to na trudniejszy start, jeśli chodzi o 2019 roku. Pokazuje tendencje, które są obserwowane na podstawie innych wskaźników, ryzyka zewnętrzne, które mogą się zmaterializować - dodała.

Zobacz także: Zobacz też: Minister finansów prognozuje, kiedy odczujemy spowolnienie gospodarcze

- To wszystko potwierdza nasze oczekiwania, że wzrost gospodarczy będzie niższy, będziemy mieć do czynienia z miękkim spowolnieniem. W pierwszym kwartale spodziewamy się wyniku, który na takie spowolnienie wskaże - oceniła Czerwińska.

Do kompletu w czwartek minister rozwoju Jerzy Kwieciński dodał: - Spodziewam się, że wzrost PKB w pierwszym kwartale wyniesie nieco ponad 4 proc.

Minister Czerwińska już w ubiegłym tygodniu zapowiadała w programie "Money. To się liczy", że gospodarka będzie hamowała. - Generalnie spowolnienie będzie pewnym procesem, jego skutki będziemy obserwować najprawdopodobniej mniej więcej w połowie roku i wówczas zaczniemy to odczuwać - mówiła.

Ostatnio Komisja Europejska obniżyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB o 0,2 pkt proc. do 3,5 proc. Nie lepiej ma być w kolejnym roku. Na 2020 rok szacuje się zwyżkę PKB o 3,2 proc. wobec wcześniej prognozowanych 3,3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(339)
Sprawiedliwie...
3 lata temu
Bez 500+ każdemu hamuje. Czekamy na duże dopłaty od rządu, bo żaden pracodawca nie podniesie teraz pensji tylko rząd może nam zapewnić jakieś realne zwiększenie dochodu, czyli czekamy na nowe deklaracje dodatków.
Lolo
3 lata temu
No nareszcie :D
Bb
3 lata temu
No przecież 40mld więcej do budżetu wpłynęło s oni mówią że im gospodarka zwalnia.Ktos tu chyba mocno kręci lody
Dariusz
3 lata temu
Inflacja cen usług budowlanych to moim zdaniem nawet 50% rok do roku, materiałów ok. 10 procent. Przeciętna to prawdopodobnie ok. 5 procent. Oficjalnie kłamliwa 1 procent. A wy tu o wzroście PKB na poziomie circa 5 procent mówicie. Przecież to realnie mniejsza ilość dóbr na rynku - spowolnienie. Wzrost jest co najwyżej papierowy.
mateo
3 lata temu
za miskę ryżu
...
Następna strona