Jeszcze w październiku ubiegłego roku MFW prognozował, że wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w 2019 r. 3,5 proc., teraz daje nam szanse na 3,6 proc.
- Po kilku latach bardzo silnego wzrostu, gospodarka spowolni do bardziej zrównoważonego poziomu. W krótkim terminie wzrost spowolni do wciąż wysokiego poziomu 3-3,5 proc. w latach 2019-2020, przy niskim bezrobociu - napisano w raporcie na temat Polski.
Według prognoz Funduszu, popyt krajowy, który był głównym motorem wzrostu w ubiegłym roku, w tym roku zwiększy się o 4,4 proc., by spowolnić do 3,5 proc. w 2020 r. i po 2,7 proc. rocznie w latach 2021-2023. Wzrost konsumpcji prywatnej to odpowiednio: 4 proc. w 2019 r., 3,5 proc. w 2020 r. i po 3 proc. w kolejnych trzech latach.
Zobacz też: Minister finansów prognozuje, kiedy odczujemy spowolnienie gospodarcze
Drugi motor wzrostu, czyli inwestycje, w tym roku mają też szybko rosnąć, w tempie 8,6 proc. rok do roku (rdr), by spowolnić w kolejnym roku do 4,8 proc. i w następnych trzech latach ustabilizować się na poziomie 2,5 proc. rdr.
Rekordowe bezrobocie
MFW wskazuje, że stopa bezrobocia osiągnęła rekordowo niski poziom, a Polska przyciągnęła znaczną liczbę pracowników z zagranicy. Według MFW stopa bezrobocia (wg BAEL) spadnie do 3,5 proc. w tym roku, a potem ustabilizuje się na poziomie 3,4 proc.
- Jednakże spowalniający popyt zagraniczny doprowadzi do obniżenia tempa wzrostu PKB w 2019 r., podczas gdy perspektywy średniookresowe są słabsze - ze względu na malejącą populację osób w wieku produkcyjnym, umiarkowane inwestycje prywatne i nieznaczne wzrosty wydajności - podano w raporcie.
MFW spodziewa się, że inflacja średnioroczna w 2019 r. wyniesie 2,3 proc. i przyspieszy do 2,6 proc. w 2020 r., zaś w kolejnych trzech latach wyniesie po 2,5 proc. Z kolei inflacja na koniec roku ukształtuje się w tym okresie na poziomach 2,6 proc. w 2019 i 2020 r. oraz po 2,5 proc. w kolejnych trzech latach.
Czerwińska zadowolona
- W kolejnych latach, zgodnie z naszymi prognozami, czeka nas spowolnienie wzrostu PKB wpisujące się w ogólnoświatowy cykl koniunkturalny. Jak prognozują eksperci MFW dynamika PKB będzie mniejsza ale w przypadku Polski utrzyma się na solidnym poziomie (3,6 proc.). Według prognoz zawartych w ustawie budżetowej wzrost PKB Polski w 2019 r. wyniesie 3,8 proc. Są to prognozy zbliżone do konsensusu rynkowego. Pracujemy nad rozwiązaniami wspomagającymi stabilny rozwój naszej gospodarki, aby była jeszcze bardziej odporna na uwarunkowania zewnętrzne - podała Czerwińska w komentarzu do raportu MFW.
Główny Urząd Statystyczny podał w końcu stycznia, że według wstępnych szacunków PKB wzrósł o 5,1 proc. rdr w 2018 r. wobec 4,8 proc. wzrostu w poprzednim roku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl