Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

MFW prognozuje spowolnienie w Polsce. Czerwińska: "To zjawisko globalne"

5
Podziel się

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poprawił prognozy dla Polski, ale przewiduje spowolnienie wzrostu gospodarczego. To wpisuje się w ogólnoświatowy cykl koniunkturalny, poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Według niej poziom wzrostu PKB Polski i tak będzie solidny.

Teresa Czerwińska jest zadowolona z prognoz MFW
Teresa Czerwińska jest zadowolona z prognoz MFW (East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
bDztAhsR

Jeszcze w październiku ubiegłego roku MFW prognozował, że wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w 2019 r. 3,5 proc., teraz daje nam szanse na 3,6 proc.

- Po kilku latach bardzo silnego wzrostu, gospodarka spowolni do bardziej zrównoważonego poziomu. W krótkim terminie wzrost spowolni do wciąż wysokiego poziomu 3-3,5 proc. w latach 2019-2020, przy niskim bezrobociu - napisano w raporcie na temat Polski.

Według prognoz Funduszu, popyt krajowy, który był głównym motorem wzrostu w ubiegłym roku, w tym roku zwiększy się o 4,4 proc., by spowolnić do 3,5 proc. w 2020 r. i po 2,7 proc. rocznie w latach 2021-2023. Wzrost konsumpcji prywatnej to odpowiednio: 4 proc. w 2019 r., 3,5 proc. w 2020 r. i po 3 proc. w kolejnych trzech latach.

bDztAhsT

Zobacz też: Minister finansów prognozuje, kiedy odczujemy spowolnienie gospodarcze

Drugi motor wzrostu, czyli inwestycje, w tym roku mają też szybko rosnąć, w tempie 8,6 proc. rok do roku (rdr), by spowolnić w kolejnym roku do 4,8 proc. i w następnych trzech latach ustabilizować się na poziomie 2,5 proc. rdr.

bDztAhsZ

Rekordowe bezrobocie

MFW wskazuje, że stopa bezrobocia osiągnęła rekordowo niski poziom, a Polska przyciągnęła znaczną liczbę pracowników z zagranicy. Według MFW stopa bezrobocia (wg BAEL) spadnie do 3,5 proc. w tym roku, a potem ustabilizuje się na poziomie 3,4 proc.

- Jednakże spowalniający popyt zagraniczny doprowadzi do obniżenia tempa wzrostu PKB w 2019 r., podczas gdy perspektywy średniookresowe są słabsze - ze względu na malejącą populację osób w wieku produkcyjnym, umiarkowane inwestycje prywatne i nieznaczne wzrosty wydajności - podano w raporcie.

bDztAhta

MFW spodziewa się, że inflacja średnioroczna w 2019 r. wyniesie 2,3 proc. i przyspieszy do 2,6 proc. w 2020 r., zaś w kolejnych trzech latach wyniesie po 2,5 proc. Z kolei inflacja na koniec roku ukształtuje się w tym okresie na poziomach 2,6 proc. w 2019 i 2020 r. oraz po 2,5 proc. w kolejnych trzech latach.

Czerwińska zadowolona

- W kolejnych latach, zgodnie z naszymi prognozami, czeka nas spowolnienie wzrostu PKB wpisujące się w ogólnoświatowy cykl koniunkturalny. Jak prognozują eksperci MFW dynamika PKB będzie mniejsza ale w przypadku Polski utrzyma się na solidnym poziomie (3,6 proc.). Według prognoz zawartych w ustawie budżetowej wzrost PKB Polski w 2019 r. wyniesie 3,8 proc. Są to prognozy zbliżone do konsensusu rynkowego. Pracujemy nad rozwiązaniami wspomagającymi stabilny rozwój naszej gospodarki, aby była jeszcze bardziej odporna na uwarunkowania zewnętrzne - podała Czerwińska w komentarzu do raportu MFW.

bDztAhtb

Główny Urząd Statystyczny podał w końcu stycznia, że według wstępnych szacunków PKB wzrósł o 5,1 proc. rdr w 2018 r. wobec 4,8 proc. wzrostu w poprzednim roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDztAhtu
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(5)
500+ dla prac...
2 lata temu
ludzie w wieku produkcyjnym do pracy i wydawać więcej a żyją z 500+ i kupuja za mało !
Cisza przed b...
2 lata temu
Uwaga na BIOTON !!!. Byki zbierają siły.
MaxZorin
2 lata temu
Chudsze czasy? A kiedy były tłuste? Mam ponad 50-tkę i takich nie pamiętam. Może za Sasa?
bDztAhtv
bg
2 lata temu
Do zjawisk globalnych należą poziomy zarobków??
Szelest ciszy
2 lata temu
Uwaga na BYKI !!! Dzisiaj nie jadły ani siana, ani osypki, są bardzo agresywne, mogą dźgnąć rogami albo kopnąć raciczką w cztery litery !