Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

PKB Rosji spadł o blisko 25 procent. Gospodarczy cios z dwóch stron

220
Podziel się:

Rosyjska gospodarka dawno nie miała takich problemów jak teraz. Jednoczesny kryzys związany z koronawirusem i załamanie na rynku ropy naftowej sprawiły, że w kwietniu PKB był o blisko 25 proc. niższy niż rok wcześniej - oceniają eksperci.

Prezydent Rosji Władimir Putin ma przed sobą poważne wyzwania.
Prezydent Rosji Władimir Putin ma przed sobą poważne wyzwania. (Alexei Nikolsky / TASS / Forum)

Prezydent Władimir Putin jeszcze z tak dużym wyzwaniem gospodarczym nie musiał się mierzyć. Paraliż związany z koronawirusem i gigantyczny spadek dochodów z ropy naftowej doprowadził do potężnego załamania.

Choć władze publicznie nie informują o PKB w poszczególnych miesiącach, eksperci szacują, że tylko w kwietniu gospodarka Rosji skurczyła się od 20 do nawet blisko 30 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem sprzed roku.

Bloomberg, a więc jeden z największych serwisów biznesowych świata wyliczył, że rosyjski PKB mógł spaść o 25 proc. Z kolei rosyjski ekonomista Wiktor Tuniew szacuje go nawet na 28 proc. Zaś Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW) sugeruje zjazd o około jedną piątą podwojenie liczby zarejestrowanych bezrobotnych - do 1,4 mln osób.

Zobacz także: 1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Do tej pory były dostępne jedynie szacunki rosyjskiego urzędu statystycznego dotyczące wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale i wtedy jeszcze gospodarka była na plusie 1,6 proc.

Bloomberg prognozuje, że w całym drugim kwartale rosyjskie PKB może spaść około 16 proc. Jeśli te przewidywania się sprawdzą, będą to oficjalnie najgorsze statystyki od blisko 30 lat, czyli rozpadu Związku Radzieckiego.

Jak zareaguje na to władza? - Dzięki znacznym rezerwom finansowym i niskiemu długowi publicznemu Kreml dysponuje, jak się wydaje, wystarczającą poduszką finansową, aby przetrwać pandemię i ustabilizować finanse publiczne, jeśli tylko kryzysowa sytuacja nie potrwa dłużej niż dwa lata - ocenia Iwona Wiśniewska, ekspertka OSW.

Zwraca uwagę, że polityka ekonomiczna prowadzona przez Kreml w czasie pandemii umacnia jednocześnie funkcjonujący w Rosji kapitalizm państwowy, dalej ogranicza konkurencję i w rezultacie pogłębia nieefektywność rosyjskiego modelu ekonomicznego.

W połowie maja liczba zakażonych osiągnęła w Rosji poziom 250 tys. i rosła w tempie ponad 10 tys. przypadków na dobę. W efekcie kraj ten znalazł się na drugim miejscu w świecie (po USA) pod względem liczby chorych na koronawirusa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(220)
poll
3 lata temu
To są dobre wiadomości i tak trzymać.
Tomcat
4 lata temu
oby sobie "radziła" tak jak do tej pory :D tego im życzę
Janek
4 lata temu
Do ,,Anty" coś cienko u ciebie z tą historią bo w mojej było napisane że Krym należał do Tatarów Krymskich a Rosjanie i Ukraińcy przypisują sobie prawo do Krymu prawem kaduka
emeryt
4 lata temu
Rosji życzę dokładnie tego samego co oni Polsce !!! Sami osądzcie czy im życzę dobrze czy żle ??????
heja
4 lata temu
Money to tuba propagandowa Rosji
...
Następna strona