Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

PKB Rosji spadł o blisko 25 procent. Gospodarczy cios z dwóch stron

219
Podziel się

Rosyjska gospodarka dawno nie miała takich problemów jak teraz. Jednoczesny kryzys związany z koronawirusem i załamanie na rynku ropy naftowej sprawiły, że w kwietniu PKB był o blisko 25 proc. niższy niż rok wcześniej - oceniają eksperci.

Prezydent Rosji Władimir Putin ma przed sobą poważne wyzwania.
Prezydent Rosji Władimir Putin ma przed sobą poważne wyzwania. (Alexei Nikolsky / TASS / Forum)
bCYrXXSJ

Prezydent Władimir Putin jeszcze z tak dużym wyzwaniem gospodarczym nie musiał się mierzyć. Paraliż związany z koronawirusem i gigantyczny spadek dochodów z ropy naftowej doprowadził do potężnego załamania.

Choć władze publicznie nie informują o PKB w poszczególnych miesiącach, eksperci szacują, że tylko w kwietniu gospodarka Rosji skurczyła się od 20 do nawet blisko 30 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem sprzed roku.

bCYrXXSL

Bloomberg, a więc jeden z największych serwisów biznesowych świata wyliczył, że rosyjski PKB mógł spaść o 25 proc. Z kolei rosyjski ekonomista Wiktor Tuniew szacuje go nawet na 28 proc. Zaś Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW) sugeruje zjazd o około jedną piątą podwojenie liczby zarejestrowanych bezrobotnych - do 1,4 mln osób.

1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Do tej pory były dostępne jedynie szacunki rosyjskiego urzędu statystycznego dotyczące wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale i wtedy jeszcze gospodarka była na plusie 1,6 proc.

Bloomberg prognozuje, że w całym drugim kwartale rosyjskie PKB może spaść około 16 proc. Jeśli te przewidywania się sprawdzą, będą to oficjalnie najgorsze statystyki od blisko 30 lat, czyli rozpadu Związku Radzieckiego.

bCYrXXSR

Jak zareaguje na to władza? - Dzięki znacznym rezerwom finansowym i niskiemu długowi publicznemu Kreml dysponuje, jak się wydaje, wystarczającą poduszką finansową, aby przetrwać pandemię i ustabilizować finanse publiczne, jeśli tylko kryzysowa sytuacja nie potrwa dłużej niż dwa lata - ocenia Iwona Wiśniewska, ekspertka OSW.

Zwraca uwagę, że polityka ekonomiczna prowadzona przez Kreml w czasie pandemii umacnia jednocześnie funkcjonujący w Rosji kapitalizm państwowy, dalej ogranicza konkurencję i w rezultacie pogłębia nieefektywność rosyjskiego modelu ekonomicznego.

bCYrXXSS

W połowie maja liczba zakażonych osiągnęła w Rosji poziom 250 tys. i rosła w tempie ponad 10 tys. przypadków na dobę. W efekcie kraj ten znalazł się na drugim miejscu w świecie (po USA) pod względem liczby chorych na koronawirusa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bCYrXXTm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(219)
Stop Hejt!
4 miesiące temu
A co mnie k*.* rasija obchodzi?
Ob
4 miesiące temu
Rosja "wielka" da sobie radę a my przestaliśmy uprawiać kartofle,cebulę i inne warzywa na eksport do naszych braci .Podobnie z jabłkami a był potężny eksport tych produktów .
bo
4 miesiące temu
im gorzej u ruskich i niemców się dzieje, tym lepiej się czuję
bCYrXXTn
POLAK
4 miesiące temu
ROSJA BYLA I JEST SAMO WYSTARCZALNA ZADBAJCIE O POLSKE KTORA MA DLUGI I JEST BANKRUTEM SPYTAJCIE SIE YANKESOW ILE BEZROBOTNYCH JSAKIEVKOLEJKI PO JEDZENIE DLACZEGO NIE PISZECIE OTYM BO JA MAM WIADOMOSCI OK
j23
4 miesiące temu
Kto takie brednie wymyśla?. Jedno zdanie dobija tekst. "Bezrobocie podwoiło się i osiągnęło 1, 4 mln. osób". W blisko 150 milionowym kraju 1% bezrobocia to praktycznie go nie ma. A w marcu było o połowę niższe. Pewnie my też byśmy tego chcieli. O USA, Francji, Włoszech, Hiszpanii nie wspominając.
Najnowsze komentarze (219)
Tomcat
2 miesiące temu
oby sobie "radziła" tak jak do tej pory :D tego im życzę
Janek
3 miesiące temu
Do ,,Anty" coś cienko u ciebie z tą historią bo w mojej było napisane że Krym należał do Tatarów Krymskich a Rosjanie i Ukraińcy przypisują sobie prawo do Krymu prawem kaduka
emeryt
3 miesiące temu
Rosji życzę dokładnie tego samego co oni Polsce !!! Sami osądzcie czy im życzę dobrze czy żle ??????
heja
4 miesiące temu
Money to tuba propagandowa Rosji
Historycznie.
4 miesiące temu
Spokojnie. Na armię, wywiad, wspieranie troli i szerzenia nieprawdziwych informacji, skucanie państw zachodu, wspieranie pis-u i Orbana pieniądze znajdą.
Notak
4 miesiące temu
Może na Ukrainie przez to wygaśnie wojna , tego życzę w trudnym czasie
Historia
4 miesiące temu
Zaraz będzie że to przez Polskę bo zajęła Zaolzie i że nigdy nie był lubiany smród onuc w tej części Europy więc zaczęliśmy wietrzyć naszą gospodarkę z tego smrodu.
RYI
4 miesiące temu
ROSJA TO ZDJOCIALY KRAJ,,, WLACZNIE Z PUTYNEM....
bCYrXXTf
Sony
4 miesiące temu
No tak , ale Rosja nie zyje z rzebrania w Unii jak Polska !! Rosja zyje na swoj koszt !! Napiszcie ile stracicli wasi nowi " bracia " amerykanie !
tusk
4 miesiące temu
czym teraz kubista sowiecki będzie bombardował w syrii
Logo
4 miesiące temu
Napadną sobie na kogoś i odrobią straty.
Klos
4 miesiące temu
Polskie pacany wy niedługo zostaniecie wchłonienienci przez obcy kapitał jak by nie eu to dalej byłyby polne drogi
xXx
4 miesiące temu
Wspaniałe wieści. Jak się większość dochodów wydaje na zbrojenie,propagandę i sianie zamętu,a ludziom pozwala przymierać głodem,tak to wygląda. Właśnie w ten sposób upadł związek radziecki.
3xyz
4 miesiące temu
Zanim gruby schudnie, chudzielca już nie ma.
...
Następna strona