Notowania

Płaca minimalna. Dodatki za staż pracy po nowemu

Rada Ministrów przyjęła projekt o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowela reguluje kwestię dodatku za staż pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Rok 2019 ma być ostatnim, kiedy dodatek stażowy będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Projekt został przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Rok 2019 ma być ostatnim, kiedy dodatek stażowy będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek stażowy nie jest powszechny - czytamy w komunikacie.

Obecnie pracownik z dłuższym stażem pracy, otrzymujący wynagrodzenie na poziomie minimalnym, może mieć niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowo zatrudniona (bez stażu pracy lub z krótkim stażem pracy).

Obejrzyj: Frankowicze czekają na wyrok Brukseli. To może być przełom

Koniec wątpliwości

Aby wyeliminować wątpliwości interpretacyjne związane z nazewnictwem, zdefiniowano "dodatek za staż pracy". I tak, jest to dodatek do wynagrodzenia przysługujący pracownikowi z tytułu osiągnięcia ustalonego okresu zatrudnienia.

Taki zapis oznacza wyłączenie z minimalnego wynagrodzenia za pracę dodatku przysługującego pracownikowi - bez względu na przyjętą u danego pracodawcy nazwę tego dodatku (np. samorządowcom przysługuje dodatek za wieloletnia pracę, członkom korpusu służby cywilnej - dodatek za wieloletnią pracę w służbie cywilnej, nauczycielom – dodatek za wysługę lat, pracownikom uczelni publicznych - dodatek za staż pracy).

Nowe składki ZUS w 2020 roku. Będzie rekord?
Nowe składki ZUS na 2020 r. Fiskus zainkasuje rekordowe pieniądze od przedsiębiorców

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r., z wyjątkiem przepisów przejściowych, które zaczną obowiązywać od 1 września 2019 r.

W połowie czerwca Rada Ministrów przychyliła się do innej propozycji resortu pracy – w efekcie Polacy od nowego roku będą zarabiać więcej. Jest to dobra informacja dla około 1,5 mln Polaków, pracujących za płacowe minimum.

Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie wynosić będzie 2450 zł brutto. Aktualnie jest to 2250 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wynagrodzenia, ministerstwo rodziny, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-07-2019

ZadowolonyDobrze, że głosowałem na PIS

02-07-2019

WróżkaWynagrodzenie minimalne o 200 PLN wzrost a średnia emerytura o 70 PLN to jest chory kraj

02-07-2019

t56ja odchodząc na emeryturę (po 40-tu latach pracy miałam podstawę 2.450, a teraz to ma być minimum? To chyba wredny żart z emerytów! To jest podłe!!!!

Rozwiń komentarze (242)