Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Wynagrodzenie minimalne w górę. Rada Ministrów przyjęła projekt ministerstwa pracy

482
Podziel się:

We wtorek rząd przyjął propozycję resortu pracy dotyczącą podniesienia płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2020 r. Polacy będą zarabiać minimum 2450 zł brutto. Dotychczasowe wynagrodzenie minimalne wynosi 2250 zł brutto.

Płaca minimalna w górę. Rząd premiera Morawieckiego daje sporą podwyżkę
Płaca minimalna w górę. Rząd premiera Morawieckiego daje sporą podwyżkę (PAP)

Podwyżkę płacy minimalnej o 200 zł zapowiedziało pod koniec maja Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Nasza propozycja jest kompromisowa między tym, co chcą związki, a tym, czego chcą pracodawcy - wskazywano wówczas.

We wtorek Rada Ministrów przychyliła się do tej propozycji i Polacy od nowego roku będą zarabiać więcej. Jest to dobra informacja dla około 1,5 mln Polaków, pracujących za płacowe minimum. Nową stawką pochwalił się już na Twitterze resort pracy.

Przypomnijmy jednak, że propozycja ministerstwa pracy nie spodobała się pracodawcom. Według nich wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć w przyszłym roku do 2387 zł, czyli o 6,1 proc. Taką wspólną propozycję przedstawiły wszystkie organizacje pracodawców.

Zobacz także: Zobacz: Wynagrodzenie minimalne w górę. Rząd mówi: 2450 zł. FPP chciało dać więcej

Z kolei trzy największe centrale związkowe chciały, by podwyżka wyniosła 270 zł, a to oznaczałoby pensję minimalną 2520 zł brutto.

- Wynagrodzenia, w tym również minimalne, nie powinny rosnąć szybciej niż produktywność - mówił Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

- Wzrost płac szybszy od wzrostu produktywności spowodował, że produkcja w Grecji czy w Portugalii stała się nieopłacalna, osłabł eksport, wzrósł import, i kraje śródziemnomorskie popadły w tarapaty. Skoro produktywność ma wzrosnąć w przyszłym roku realnie o 3,7 proc., a inflacja ma wynieść 2,4 proc., to wzrost wynagrodzeń, w tym płacy minimalnej oraz płac w państwowej sferze budżetowej, nie powinien przekraczać 6,1 proc. - zaznaczał Mordasewicz.

Jak wynika z analizy money.pl, podniesienie płacy minimalnej o 200 zł to dla budżetu państwa to zysk około 2,3 mld zł. Każde 100 zł więcej ustawowego minimum wynagrodzenia to miliard złotych więcej w budżecie.

Zwiększenie pensji minimalnej jednego pracownika o 200 zł kosztuje bowiem przedsiębiorcę około 241 zł miesięcznie. W skali całej Polski pracodawcy zatrudniający 1,5 mln Polaków będą musieli wysupłać ze swoich kieszeni ponad 4,3 mld zł.

Jednocześnie z 241 zł, które wyda pracodawca na każdego zatrudnionego, do pracownika trafi tylko 138 zł. Reszta? W całości wpada do budżetu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(482)
9gl
4 lata temu
A nauczycielom brak kasy
&^÷£
4 lata temu
Co z tego jak ziemniaki będą kosztować 2€
Jak
4 lata temu
KWOTA WOLNA OD PODATKU, a nie macherskie okradanie Polaków.
Interia
4 lata temu
Zło dzieje się na naszych oczach, a my nic. Każdy przedsiębiorca będzie musiał zapłacić dużo większe składki na ZUS, ja się pytam za co?
Władimir
4 lata temu
TOWARZYSZU MORAWIECKI TO JUŻ KOMUNIZM
...
Następna strona