Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płaca minimalna. Propozycja resortu pracy rozsierdziła pracodawców

2450 zł brutto - tyle miałoby wynieść w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie, gdyby została przyjęta propozycja resortu rodziny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
polskie pieniądze

Podwyżki o 200 zł płacy minimalnej chce resort pracy. Oznacza to, że płaca minimalna mogłaby już w przyszłym roku wynieść 2450 zł brutto. Taka kwota padła podczas konferencji minister Elżbiety Rafalskiej oraz Stanisława Szweda.

- Nasza propozycja jest kompromisowa między tym, co chcą związki, a tym, czego chcą pracodawcy - mówili podczas briefingu. Przypomnijmy, według pracodawców minimalne wynagrodzenie powinno wzrosnąć w przyszłym roku do 2387 zł, czyli o 6,1 proc. Taką wspólną propozycję przedstawiły wszystkie organizacje pracodawców. Z kolei trzy największe centrale związkowe chcą, by podwyżka wyniosła 270 zł, a to oznaczałoby pensję minimalną 2520 zł brutto.

Propozycja minister Rafalskiej nie podoba się pracodawcom. - Wynagrodzenia, w tym również minimalne, nie powinny rosnąć szybciej niż produktywność - uważa Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Oglądaj także: "Statistica: Mobilne cyberataki

I podaje mocny argument.
- Wzrost płac szybszy od wzrostu produktywności spowodował, że produkcja w Grecji czy w Portugalii stała się nieopłacalna, osłabł eksport, wzrósł import, i kraje śródziemnomorskie popadły w tarapaty. Skoro produktywność ma wzrosnąć w przyszłym roku realnie o 3,7 proc., a inflacja ma wynieść 2,4 proc., to wzrost wynagrodzeń, w tym płacy minimalnej oraz płac w państwowej sferze budżetowej, nie powinien przekraczać 6,1 proc. - mówi Jeremi Mordasewicz.

Minister Rafalska przedstawiła propozycję płacy minimalnej.
Wynagrodzenie minimalne pójdzie w górę. Jest propozycja resortu rodziny: 2450 zł

Również Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej twierdzą, że propozycja ministerstwa idzie za daleko.

- Ministerialna propozycja może negatywnie wpłynąć w szczególności na konkurencyjność mniejszych firm, zwłaszcza tych z regionów słabiej rozwiniętych - piszą w przesłanym nam komunikacie Pracodawcy RP.

Wraz z płacą minimalną wzrosną też składki ZUS
Płaca minimalna w 2020 wzrośnie. A wraz z nią składki ZUS

Zaznaczają, że ustawowa wysokość wynagrodzenia ma wpływ na całą gospodarkę, a nie tylko na relację pracownik-pracodawca. Wzrost płacy minimalnej oznacza m.in. wzrost wysokości kar za przestępstwa karnoskarbowe. Ponadto wysoki poziom płacy minimalnej przyczyni się do zwiększenia już dużej presji płacowej, która jest wyzwaniem dla pracodawców - podkreślają Pracodawcy RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-05-2019

nissiPrecz z zachlannymi pracodawcami ! Niech zwijaja swoje biznesiki

29-05-2019

AdamA za chwilę będą płakać, że nie mają pracowników.

29-05-2019

ZK590Każda podwyżka minimalnej stawki płac skutkuje m.in. podwyżką ceny chleba.

Rozwiń komentarze (98)