Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Płaca minimalna. Propozycja resortu pracy rozsierdziła pracodawców

98
Podziel się:

2450 zł brutto - tyle miałoby wynieść w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie, gdyby została przyjęta propozycja resortu rodziny.

polskie pieniądze
polskie pieniądze (Pixabay.com)

Podwyżki o 200 zł płacy minimalnej chce resort pracy. Oznacza to, że płaca minimalna mogłaby już w przyszłym roku wynieść 2450 zł brutto. Taka kwota padła podczas konferencji minister Elżbiety Rafalskiej oraz Stanisława Szweda.

- Nasza propozycja jest kompromisowa między tym, co chcą związki, a tym, czego chcą pracodawcy - mówili podczas briefingu. Przypomnijmy, według pracodawców minimalne wynagrodzenie powinno wzrosnąć w przyszłym roku do 2387 zł, czyli o 6,1 proc. Taką wspólną propozycję przedstawiły wszystkie organizacje pracodawców. Z kolei trzy największe centrale związkowe chcą, by podwyżka wyniosła 270 zł, a to oznaczałoby pensję minimalną 2520 zł brutto.

Propozycja minister Rafalskiej nie podoba się pracodawcom. - Wynagrodzenia, w tym również minimalne, nie powinny rosnąć szybciej niż produktywność - uważa Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Zobacz także: Oglądaj także: "Statistica: Mobilne cyberataki

I podaje mocny argument.
- Wzrost płac szybszy od wzrostu produktywności spowodował, że produkcja w Grecji czy w Portugalii stała się nieopłacalna, osłabł eksport, wzrósł import, i kraje śródziemnomorskie popadły w tarapaty. Skoro produktywność ma wzrosnąć w przyszłym roku realnie o 3,7 proc., a inflacja ma wynieść 2,4 proc., to wzrost wynagrodzeń, w tym płacy minimalnej oraz płac w państwowej sferze budżetowej, nie powinien przekraczać 6,1 proc. - mówi Jeremi Mordasewicz.

Również Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej twierdzą, że propozycja ministerstwa idzie za daleko.

- Ministerialna propozycja może negatywnie wpłynąć w szczególności na konkurencyjność mniejszych firm, zwłaszcza tych z regionów słabiej rozwiniętych - piszą w przesłanym nam komunikacie Pracodawcy RP.

Zaznaczają, że ustawowa wysokość wynagrodzenia ma wpływ na całą gospodarkę, a nie tylko na relację pracownik-pracodawca. Wzrost płacy minimalnej oznacza m.in. wzrost wysokości kar za przestępstwa karnoskarbowe. Ponadto wysoki poziom płacy minimalnej przyczyni się do zwiększenia już dużej presji płacowej, która jest wyzwaniem dla pracodawców - podkreślają Pracodawcy RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(98)
Wenden
4 lata temu
Produktywność to domena pracodawców i tak pracownicy polscy są najbardziej pracowici w Europie
dzynkwi
4 lata temu
Niech pokażą przedstawiciele pracodawców ile zarabiają.
Dana
4 lata temu
Rozregulowana gospodarka staje się faktem. Dług publiczny to już ponad bilion złotych, a nasze towary coraz mniej konkurencyjne na rynkach Europy czy świata. Więcej pustych pieniędzy na rynku to wyższe kwoty z podatków na utrzymanie największego w dziejach Polski pasożytniczej władzy. A w ciągu roku nastąpi już ostateczne zamknięcie dopływu do Polski darmowych środków pomocowych z UE, co w sposób jednoznaczny wywoła, kryzys i upadki firm usług budowlanych, producentów materiałów budowlanych i firm produkujących lub zajmujących się działalnością na rzecz budownictwa np. usług transportowych, producentów i dostawców wyposażenia firm i pracowników budownictwa. Obecnie ok. 75% kontraktów usług budowlanych korzysta z dotacji pomocowych z Unii Europejskiej. Za rok to 75% zniknie, a inwestycje inne szacuje się, że spadną do 1/3.
Obserwator
4 lata temu
Mogą dać, bo kontrakty na budowę dróg zostały zerwane, uzbrojenia dla wojska nie kupowali przez 4 lata, to pieniądze pewnie mają
jozek
4 lata temu
minimalna placa powinna wynosic procentowo do sredniej( na przyklad 50 procent sredniej ) i automatycznie jak srednia w gore to i najnizsza inauczyciel pielegniarka lekarz dostanie tysiąc podwyżki najnizsza tez w gore
...
Następna strona