Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Nowe składki ZUS na 2020 r. Fiskus zainkasuje rekordowe pieniądze od przedsiębiorców

20
Podziel się:

Wiemy, jakie składki ZUS, będą obowiązywać przedsiębiorców w 2020 r. Będzie rekordowa podwyżka. Przedsiębiorcy na konto ZUS-u wpłacą miesięcznie prawie 1500 zł. Oznacza to ok. 10 proc. podwyżkę w stosunku do roku obecnego.

Nowe składki ZUS w 2020 roku. Będzie rekord?
Nowe składki ZUS w 2020 roku. Będzie rekord? (East News)

Nowe składki ZUS na rok 2020. Przeciętne wynagrodzenie w górę

Jak informowaliśmy pod koniec czerwca, rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2020 r. Od 1 stycznia Polacy będą zarabiać minimum 2450 zł brutto. Dotychczasowe wynagrodzenie minimalne wynosi 2250 zł brutto.

Z dokumentu opublikowanego przez ministerstwo finansów wynika także m.in. na jakim poziomie ustalona została wartość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na przyszły rok. To właśnie jego poziom decyduje o tym, jak wysokie będą składki ZUS płacone przez przedsiębiorców w 2020 r.

Podstawa wymiaru składek kalkulowana jest jako 60% przewidywanego średniego wynagrodzenia. Prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne na 2020 r. przyjęte zostało na poziomie znacznie wyższym niż w roku obecnym. Oznacza to ok 10 proc. podwyżkę składek ZUS w stosunku do roku obecnego.

Zobacz także: Zobacz: Zmiana składek na ZUS. Rzecznik interweniuje u premiera

Nowe składki ZUS na rok 2020. Rekordowa podwyżka

Przeciętne wynagrodzenie wzrosło z 4765 zł w roku 2019 do aż 5227 zł w roku 2020. Podstawę wymiaru składek ZUS stanowić będzie 60% tej kwoty, czyli 3136,20 zł.

Minimalne składki ZUS dla przedsiębiorców w 2020 r.:

  • Składka emerytalna - 612,19 zł (wzrost o 54,11 zł w porównaniu z rokiem 2019 r.)
  • Składka rentowa - 250,90 zł (wzrost o 22,18 zł)
  • Składka na Fundusz Pracy - 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)
  • Składka chorobowa - 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)
  • Składka wypadkowa - 52,37 zł (wzrost o 4,62 zł)

Pełne składki ZUS na rok 2020 (bez składki zdrowotnej) wyniosą łącznie 1069,14 zł wobec 974,65 zł w roku obecnym. Oznacza to wzrost o 94,49 zł, czyli o 9,7% w stosunku do 2019 r.

Jak wynika z wyliczeń portaluzus.pox.pl, biorąc pod uwagę zmiany wysokości składki zdrowotnej w poprzednich latach, możemy założyć, iż w 2020 roku składka zdrowotna wzrośnie do poziomu ok. 375 zł. Jej dokładna wartość nie jest jeszcze znana, ponieważ zależy od wskaźnika, który zostanie opublikowany w styczniu 2020 r.

Pojawiły się także informacje, że Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) opowiada się za wprowadzeniem jednolitego systemu ubezpieczeń społecznych powiązanego z dochodem płatników. Jak podkreśla, popiera postulaty Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w sprawie składek na ZUS.

Według Federacji, naprawy wymaga wyjątkowo niesprawiedliwy system ryczałtowy opłacania składek z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej - który jest takim samym obciążeniem dla przedsiębiorców uzyskujących małe dochody miesięczne, jak i tych, którzy mają je bardzo wysokie. Wyraźnie widać tu zachwianie podziału na małych, średnich i dużych przedsiębiorców.

Źródło: zus.pox.pl, money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
Himler
3 lata temu
Bo to jest kraj dla niemieckich koncernów oni mają ulgi,granty a nawet u nas dostali gmiinną działke gratis pod inwestycje a polaków to to trzeba wykończyć.
Miliony dla R...
3 lata temu
Bedzie trzeba przejść do szarej strefy albo się powiesić bo zarobki w niemieckich fabrykach to z 2500 zł no ale na dojazdy miesiecznie traciłem 1200zł plus eksploatacja auta ,ubezpieczenie,przegląd itp to zostaje sie niecały tysiak na życie .No a w małych miasteczkach i wsiach ruch w wiekszości biznesów jest niewielki czyli nie ma wyjścia ale nie żal mi odejść mam dosyć życia.
Goro
3 lata temu
Kolejne, setki firm przeniesie się za miedzę i setki zamknie biznes
Rychu
3 lata temu
Złodzieje okradają najbiedniejszych bo bogaci da rezydentami na Cyprze
ekonomista na...
3 lata temu
Jesteśmy biedni a będzie jeszcze gorzej. jestem pracodawcą i gdy dowiaduje się że podniosą mi tyle rożnych składników moich kosztów to zapewniam że odbiorę je sobie od od moich klientów którzy kupują moja usługę czy towar .Nie ma innej opcji.Nie ma klientów- nie mam mnie .Nie ma mnie -nie potrzebuję pracowników. Nie ma pracy dla pracowników -muszą być zasiłki albo "wojna". Pójdę na bezrobocie -może jeszcze "koryto" nie będzie puste .Tak czy inaczej zmierzamy do zagłady.Szkoda nas pracodawców,pracowników,obywateli.